سعید عرب زاده و خبر خوب دریافت نشان FPC عکس تاجیک ۲۰۲۰

43

سعید عرب زاده و خبر خوب دریافت نشان جشنواره فوتو تاجیک ۲۰۲۰

سعید عرب زاده هنرمند کشورمان در جشنواره بین المللی عکس تاجیکستان ۲۰۲۰ که چند روز پیش برگزار شد حضور داشت و خبر خوب اینکه موفق به دریافت نشان جشنواره بین‌المللی عکس تاجیکستان FPC شد ضمن اینکه مهدی کاظمی بومه هم در بخش رنگ باز مدال طلای FIAP را دریافت کرد.

سعید عرب زاده و خبر خوب ؛ عکس face
عکس face از سعید عرب زاده

جشنواره بین‌المللی عکس تاجیکستان که به تاجیک فوتو ۲۰۲۰ معروف است زیر نظر فدراسیون بین المللی هنر عکاسی (فیاپ) و انجمن عکاسان آمریکا (PSA) برگزار می‌شود امسال نشان FPC در بخش پرتره (چهره) به سعید عرب زاده رسید و هنرمندان عکاس ایرانی در بخش‌های مختلف این جشنواره خوش درخشیدند.

جشنواره فوتو تاجیک و درخشش عکاسان ایرانی

سومین دوره جشنواره عکس تاجیکستان (Tajik photo art) با حمایت و زیر نظر فدراسیون بین المللی هنر عکاسی (Art Photographique FIAP) و انجمن عکاسی آمریکا (PSA) در شش بخش تک رنگ باز، رنگ باز، مردم، پرتره، چشم انداز و گردشگری برگزار شد.

خبر خوب دیگر این که هنرمندان زیادی از کشورمان علاوه بر سعید عرب زاده در بخش‌های مختلف حضور داشتند که آن‌ها هم خوش درخشیدند و در ادامه به آن‌ها خواهیم پرداخت.

در بخش رنگ باز، مدال طلای FIAP به مهدی کاظمی بومه عکاس شیرازی کشورمان که سال ۸۷ عکسی را به صورت تجربی شروع کرد و تا کنون شش نمایشگاه انفرادی و ده‌ها نمایشگاه گروهی برگزار کرده است برای عکس “Gear” رسید. ضمن اینکه در این بخش مدال طلای PSA به “هدی دهقان پور” برای “جمکران” اهدا شد و  امین مهدوی موفق شد جایزه FPC Trophy را برای عکس “مرگ پشت درب” دریافت کند.

مهدی کاظمی بومه ؛ خبر خوب
عکس Gear از مهدی کاظمی بومه

در بخش مردم هم ایرانی‌ها دست پر برگشتند بابک مهرافشار به خاطر “زنان رنگارنگ” خود  مدال طلای FIAP را کسب کرد و جایزه FPC این بخش به محمد استکی برای عکس “گریه زیر آب” رسید.

هادی دهقانپور و امید شکاری هم به ترتیب برای عکس‌های “عروس کرونا” و  “خروس” جایزه‌های افتخاری را کسب کردند.

در بخش پرتره هم تقریباً همه جوایز برتر به عکاسان ایرانی رسید. مهدی کاظمی بومه که نشان طلای FIAP را در بخش رنگ باز برای عکس “Gear” دریافت کرده بود در این بخش برای عکس “پیرمرد خسته” و  بابک مهرافشار برای عکس “دختر دختر دوم” برنده نوارهای FIAP شدند.

امین مهدوی با اثر “Bold” برنده مدال طلای FIAP شد و سعید عرب زاده هم که پیش‌تر به آن اشاره کرده بودیم برای اثر “Face” جایزه FPC را دریافت کرد. ضمن اینکه از “چشم‌های زیبا” اثر محمد استکی تقدیر به عمل آمد.

در بخش گردشگری، مدال طلای FIAP به امیر قیومی هنرمند لر کشورمان برای عکس “زایمان” رسید و رامین امانی عکاس اصفهانی برای عکس “لنگر” جایزه افتخاری کسب کرد.

در قسمت تک رنگ باز بر خلاف قسمت‌های دیگر، عکاسان ایرانی نتوانستند هیچ جایزه برتر را کسب کنند و دستشان از گرفتن مدال در این بخش کوتاه ماند، با این حال، مهدی زابل عباسی برای “Missal 2” و بابک مهرافشار برای “شکوه صحرا VII” مورد تقدیر قرار گرفتند و جایزه افتخاری را کسب کردند.

ضمن اینکه در این دوراه از جشنواره Istvan Kerekes از کشور مجارستان بهترین هنرمند شناخته شد.

سعید عرب زاده و خبر خوب

سعید عرب ‌زاده دارنده نشان آرتیست فدراسیون بین‌المللی هنر عکاسی است که به تدریس عکاسی هم مشغول است و تاکنون در جشنواره‌های مختلف ملی و بین‌المللی زیادی شرکت داشته و موفق شده است که مقام های ارزشمندی را کسب نماید. که بعضی از آن‌ها اشاره خواهیم نمود:

در سال ۹۳ دو مدال نقره و برنز از انجمن عکاسان نیویورک ‏‎در شانزدهمین جشنواره بین‌المللی عکس ‏PSSNY‏ آمریکا دریافت کرد.

 در سال ۹۴ در پنجاهمین جشنواره بین المللی عکس سیدنی استرالیا شرکت کرد و توانست مدال طلای بهترین عکس پرتره (جایزه ویژه) در بخش مونوکروم را کسب کند.

در سال ۹۵ در جشنواره بین‌المللی عکس سدونتور ترکیه که اولین دوره خود را سپری می‌کرد توانست روبان افتخار فدراسیون بین‌المللی هنر عکاسی در بخش پرتره را کسب کند.

او هم چنین در سال ۹۶ موفق شد جایزه بهترین عکاس سال کلوپ فوکوس را کسب کند.

چرا این خبر خوب است ؟

حضور عکاسان ایرانی در صحنه‌های بین‌المللی می‌تواند به دید و جهان بینی آن‌ها در ادامه مسیر عکاسی کمک کند و ضمن اینکه با آثار هنرمندان دیگر آشنا می‌شوند و از مسائل روز عکاسی و اینکه در آن سوی مرزها نسبت به عکاسی و هنر چه دیدی وجود دارد آشنا می‌شوند. سومین دوره جشنواره جشنواره بین المللی فوتو تاجیک ۲۰۲۰ زیر نظر فدراسیون بین‌المللی عکاسی FIAP و PSA در شش بخش برگزار شد که در اکثر بخش‌ها هنرمندان ایرانی خوش درخشیدند و مدال‌های رنگارنگ را از آن خود ساختند.

تحلیل خبر: رضا زرگر 

به این مطلب امتیاز دهید

امتیازدهی