طرز تهیه خینکالی ؛ غذایی خوشمزه از خطه گرجستان

581

خینکالی غذای محبوب گرجی‌ها

هر کشوری برای خودش یه سری خوراکی و غذاهای مخصوص به خودش رو داره. و خیلی از کشورها با یه سری از خوراکی‌هاشون توی دنیا شناخته می‌شن و میشه گفت که اون غذا شناسنامه‌ی اون کشور محسوب می‌شه. مسأله‌ای که در مورد کشور خودمون ایران هم صدق می‌کنه مثل خورشت قورمه سبزی که مخصوص ما ایرانی‌هاس. توی این یادداشت می‌خوام که به گرجستان بریم و طرز تهیه خینکالی رو براتون بگم غذایی که انواع مختلفی داره و جزو غذاهای ملی گرجستان محسوب می‌شه پس با من باشید.

برای خوندن یادداشت‌های دیگه توی زمینه آشپزی به صفحه آشپزی برید.

مهمون داریم چه مهمونی

طرز تهیه خینکالی ، خینکالیده روزی می‌شه که عمه اینا از اهواز اومدن و این مدت برای من و شراره و مریم (شراره دختر عمه و مریم خواهرمه) انگار زمان سوار قطار سریع‌السیر شده و روزها تند و تند دارن می‌گذرن. امروز بعد از چند روز سه تایی تنها شدیم. مریم و شراره دارن آلبوم نگاه می‌کنن و پای هر عکسی چند تا خاطره تعریف می‌کنن. من کنار پنجره وایسادم، باد تنبلی از کنار پرده به تنم می‌خوره، اینقد تنبل که هیچی با خودش نمی‌بره.

  • بچه ها شام چی درست کنم؟
  • شراره یه غذای متفاوت، غذایی که تو این مدت نخورده باشیم.
  • با خوراک خینکالی موافقین؟
  • مریم و شراره: خینکالییی؟؟؟

طرز تهیه خینکالی

می‌رم طرف آشپزخونه. بله، خینکالی، یه غذای گرجی مطمئنم که خوشتون میاد. یه بسته گوشت چرخ کرده از فریزر در میارم ‌تا یخش آب شه. برای درست کردن خوراک خینکالی باید خمیر درست کرد. چهار پیمانه آرد داخل ظرف گودی می‌ریزم. آب ولرم و تخم مرغ و نمک رو روی آرد می‌ریزم. شراره و مریم می‌گن مام می‌خوایم کمک کنیم. به شراره می‌گم بیاد خمیر رو ورز بده و از مریم می‌خوام سالاد رو درست کنه. خمیر رو باید هشت تا ده دقیقه ورز داد. به شراره می‌گم اگه به دستت می‌چسبه باز کمی آرد بپاش. خمیر آماده شده رو داخل سلفون می‌پیچم.

خمیر باید نیم ساعت تو یخچال بمونه. یه پیاز بزرگ رو خرد می‌کنم. از شراره می‌خوام از گلدون جعفری کمی جعفری قیچی کنه. پیاز و جعفری خرد شده رو به گوشت چرخ کرده اضافه می‌کنم و ادویه‌ها رو روش می‌پاشم و شروع می‌کنم به چنگ زدن گوشت و  زیر لب زمزمه می‌کنم ما برای وصل کردن آمدیم . خمیر آماده شده رو روی تخته کار می‌ذارم. به بچه‌ها می‌گم خمیرها خیلی خوبن، همیشه جواب صبر ما رو می‌دن و به اصطلاح حسابی عمل میان، کاش دنیا هم به این قشنگی صبرمون رو پاسخ می‌داد. بچه‌ها میخندن می‌گن خمیرو فلسفه!!! خمیر رو به قطر ۲ سانت لوله می‌کنم و به اندازه‌های دو بند انگشت می‌بُرم. هر تیکه رو با وردنه صاف می‌کنم و روش از مواد گوشتی می‌ریزم و بعد مث بقچه می‌پیچم.

یه شب استثنایی با مریم و شراره

مریم ‌و شراره ذوق زده از این حرکت می‌خوان که بقیه رو اونا درست کنن، که البته کلی هم خرابکاری داشتن. تقریباً سی عدد خینکالی درست می‌شه. بقچه‌ها رو داخل روغن می‌زنم و بعد داخل قابلمه آب و نمکی که در حال جوش است می‌ندازم. ده دقیقه بعد خینکالی آمادس.

طرز تهیه خینکالی

صدای قل قل کردن آب داخل قابلمه و عطر خینکالی، صدا و بو پاشید تو دقیقه‌های زندگیمون.

داریم میز شام رو می‌چینیم و سه تایی با صدای بلند می‌خونیم:

 «ای شرقی غمگین  تو مث کوه نوری؛

 نذار خورشیدمون بمیره»

خینکالی‌ها رو یکی یکی تو بشقابای فیروزه‌ای که از لاله جین خریده بودم می‌چینم. روش کمی جعفری خرد شده و فلفل سیاه می‌پاشم.

مریم‌ یه آهنگ ترکی پلی می‌کنه، شمع‌های روی میز رو روشن می‌کنه. تو نور شمع و آهنگ و خنکای شب‌های شهریور ماه شروع می‌کنیم به شام خوردن‌ و هر کدوم غرق در رویای خودمون. شامی لذیذ با همکاری و خنده و خرابکاری و ریخت و پاش درست کردیم و بعد از شام قرار شد هر کدوممون یه تیکه از نمایشنامه در انتظار گودو رو بخونیم و اینطوری یه شب به یاد موندنی رو به پایان رسوندیم.

مواد لازم برای خمیر خوراکی خینکالی

۴ پیمانه آرد

آب ولرم ۱و نیم پیمانه

نمک ۱ ق چایخوری

تخم مرغ ۱ عدد

مواد داخل خوراک خینکالی

پیاز ۱ عدد

گوشت چرخ کرده ۴۰۰ گرم

نمک، فلفل سیاه، زیره: از هر کدام به مقدار لازم

جعفری خورد شده

امیدوارم که از طرز تهیه خینکالی خوشتون اومده باشید و این غذا رو حتمأ یکبار درست کنید و لذت ببرید.

برای خواندن یادداشت های دیگر از زری صیدمحمدی اینجا را کلیک کنید.

پرونده بزرگ آشپزی ما رو از دست ندید!!!

 

لطفاً به این یادداشت امتیاز بدید!

 

به این مطلب امتیاز دهید

طرز تهیه خینکالی ؛ غذایی خوشمزه از خطه گرجستان
5 (100%) 9 votes