غذای چنگال کرمانشاهی عصرانه‌ای دلچسب و خوشمزه

1,275

چنگال غذای مخصوص کرمانشاهی‌ها

مطمئناً تابه‌حال خیلی از شماها اسم چنگال که در واقع یه غذای کرمانشاهی هست یا بهتره بگم دسر چنگال به گوشتون نخورده و از اینکه این اسم میتونه اسم یه خوراکی باشه پیش خودتون بسیار تعجب می‌کنید. اما درسته چنگال اسم عصرانه‌ای خوشمزه و محبوب بین کرمانشاهی‌هاس و من میخوام که از خاطرم و آشناییم با این غذا براتون بگم پس با من باشید.

وقتی اسم چنگال به گوشتون می‌افته یاد چی میوفتین؟ احتمالاً یاد همون وسیله‌ای میوفتین که همیشه کنار قاشقه و بیشتر اوقات برای کمک به قاشق در غذا خوردن ازش استفاده میشه. البته بعضی خوردنی‌های سفت هم به کمک شاخک‌های چنگال برداشته و خورده میشن. اما چنگال همین معنی رو براتون میده، مگر اینکه اصل و نصب کرمانشاهی داشته باشین یا با یک خانواده کرمانشاهی وصلت کرده باشین یا اینکه دوست صمیمی اهل کرمانشاه داشته باشین که در این صورت کلمه چنگال براتون معنی دیگه‌ای هم خواهد داشت.

غذای چنگال کرمانشاهی

شیرینی نخودچی محصول مشترک من و مامانم ؛ این یادداشت را از دست ندهید.

آشنایی من با غذای چنگال کرمانشاهی برای اولین‌بار

١١ ساله بودم با چنگال ِمتفاوت آشنا شدم. وقتی تو حیاط خونه مامان‌بزرگ مامانم بازی می‌کردیم و بزرگترها هم تو ایوان نشسته بودن و حرفای خسته کننده‌ی همیشگی رو می‌زدن، یکهو در باز شد و خاله‌ی مامانم با یک ظرف بزرگ تو دستش اومد تو حیاط، همه کلی خوشحال شدن که به‌به خاله مهین غذای چنگال کرمانشاهی آورده!!!

من که یکهو شاخک‌هام فعال شده بود که قضیه چیه، رفتم پیش بزرگترها که ببینیم این چجور چنگالیه که اینقدر هیجان و شادی به همراه خودش آورده!!!

رفتم جلو و سرک کشیدم و دیدم که دارن یه چیزی رو تو کاسه‌های کوچیک کوچیک میریزن و هرکی یکم میخوره و فهمیدم به این میگن غذای چنگال کرمانشاهی. قبلاً مثل الان نبود که هر چیز جدیدی رو اول به بچه‌ها بدن که یکوقت دلشون نخواد. البته که به ما هم دادن چنگال بخوریم و من برای اولین بار با معنی دیگه‌ی چنگال آشنا شدم. ظاهرش هم که مثل اکثر دسرهای ایرانی اصلاً جذاب و دلنشین و اشتهابرانگیز نبود اما مزش خوب بود.

شیرینی در کنار قبله عالم ؛ در این یادداشت با دستور پخت چندین نوع شیرینی آشنا می‌شوید.

ظاهر چنگال

دسر چنگال

شبیه نون تلیت شده‌ی زعفرونی بود و فکر کنم نونی بود که تو روغن و شهد سرخ شده بود.

بعد از اون روز دیگه هیچوقت چنگال نخوردم اما همیشه از شنیدن کلمه چنگال یادش میوفتم و می‌دونم که خیلی‌ها نمی‌دونن چنگال یک خوردنیه و در واقع میشه بهش گفت دسر چنگال.

ولی واقعاً نمی‌دونم چرا اسمشو چنگال گذاشتن!

کلاً تو ایران، اسم‌هایی که برای غذاها و شیرینی‌جات و دسرها میزارن یکم غیرعادی و عجیب غریبه. مثلاً چرا واقعاً باید اسم یک دسر، چنگال باشه؟

یا مثلاً اسم یک شیرینی رو چرا باید بزارن پادرازی یا ساق عروس؟

میرزا قاسمی چرا اسمش میرزا قاسمیه؟

خورشت ماست اصفهان چه ربطی به خورشت و ماست داره؟

شاید یک دلیلش مقداری شوخ طبعیه ذاتیه که ایرانی‌ها از قدیم داشتن.

طرز تهیه خینکالی ؛ غذایی بسیار خوشمزه از سرزمین گرجستان

دسرهای ایرانی بی‌نظیرن

غذای چنگال

با اینکه اسم خوردنی‌های ایرانی یکم عجیبن و به خوردنی نمی‌خورن و ظاهرشون هم زیاد جالب نیست اما فکر کنم در طعم و مزه، همه‌شون فوق‌العادن و هیچ جای دنیا نمیشه طعم‌ها و مزه‌های جاهای مختلف ایران رو چشید.

چنگال هم جزء همین خوردنی‌های ایرانیه که اصلاً هم شناخته شده نیست. اما مزه خوب و خاصی داره و شاید یک روزی یک کرمانشاهی اصیل، حوصله به خرج بده و دسر چنگال رو یکم بیشتر بشناسونه و روزی چنگال هم معروف بشه.

پرونده بزرگ آشپزی ما رو از دست ندید!!!

یادداشت‌های دیگر از سیما علوی رو اینجا ببینید.

لطفاً به این یادداشت امتیاز دهید

 

به این مطلب امتیاز دهید

غذای چنگال کرمانشاهی عصرانه‌ای دلچسب و خوشمزه
4.9 (98%) 10 votes