فیلم «امتحان» و خبر خوب جایزه از جشنواره دوربان

7

فیلم «امتحان» و خبر خوب جایزه از جشنواره آفریقایی

امروز با شما هستیم با فیلم کوتاه «امتحان» ساخته سونیا حداد و خبر خوب کسب جایزه بهترین فیلم کوتاه از جشنواره فیلم دوربان آفریقای جنوبی به این فیلم.

فیلم کوتاه «امتحان» از ساخته‌های سونیا حداد که در جشنواره‌های جهانی بسیاری درخشیده و جواز شرکت در بخش رقابتی اسکار ۲۰۲۱ را نیز به‌دست آورده است، بار دیگر در یکی از جشنواره‌های مطرح جهانی درخشید و موفق به کسب جایزه بهترین فیلم کوتاه از چهل و یکمین جشنواره فیلم دوربان آفریقای جنوبی شد.

جشنواره فیلم دوربان آفریقای جنوبی

فیلم کوتاه «امتحان» و خبر خوب از جشنواره فیلم دوربان

جشنواره بین‌المللی فیلم دوربان برای اولین بار در سال ۱۹۷۹ در کشور آفریقای جنوبی با هدف ایجاد تعامل بین سینمای این کشور با سینمای جهان و در جهت پیشرفت این صنعت در آفریقای جنوبی برگزار شد.

این جشنواره که قدیمی‌ترین و بزرگترین جشنواره جنوب افریقا به حساب می‌آید، رفته رفته و در طی سال‌ها اعتباری جهانی کسب کرد، تا جایی که سالانه بسیاری از فیلمسازان بزرگ و مستقل جهان آثار خود را برای رقابت در این جشنواره ارسال می‌کنند. در هر دوره حدود ۱۰۰ فیلم انتخاب شده و به‌نمایش درمی‌آید و در نهایت بهترین‌ها در بخش‌های مختلف برنده جوایز این جشنواره می‌شوند.فیلم کوتاه «امتحان» ساخته سونیا حداد

علاوه بر کارگاه‌ها و سمینارهایی که هرسال در این فستیوال برپا می‌شوند، یک بخش جذاب هم در لیست کارهای سالانه جشنواره فیلم دوربان وجود دارد و آن نمایش فیلم‌های منتخب در مناطقی از آفریقای جنوبی است که امکان داشتن سینما برای مردم آن وجود ندارد.

چهل و یکمین دوره از جشنواره فیلم دوربان امسال در آفریقای جنوبی برگزار شد و مانند سال‎های گذشته بسیاری از فیلمسازان جهان در آن شرکت کردند. یکی از این شرکت‌کنندگان سونیا حداد بود که با فیلم کوتاه «امتحان» به نمایندگی از ایران در این جشنواره شرکت کرد.

و خبر خوب برای این فیلمساز مستقل ایرانی و ما این است که فیلم «امتحان» جایزه بهترین فیلم کوتاه جشنواره امسال را از آن خود کرد.

فیلم «امتحان» در یک قدمی اسکار

فیلم کوتاه «امتحان» از ساخته‌های سونیا حداد بازیگر، نویسنده و کارگردان ایرانی است که آثاری چون فیلم «شخصی» و «پاستاریونی» را در کارنامه خود دارد.

داستان فیلم کوتاه «امتحان» و خبرهای خوبش را در وج‌ورد بخوانید.

این کارگردان مستقل کشورمان با آخرین اثر خود، فیلم «امتحان»، نزدیک به ۴۰ جشنواره داخلی و خارجی شرکت کرده و جوایز بسیاری را از آن خود کرده است که به مواردی اشاره می‌کنیم:

  • جایزه بهترین فیلمنامه از جشنواره فیلم کوتاه تهران
  • جایزه «میکلدی» جشنواره زینه بی اسپانیا برای بهترین فیلم کوتاه
  • جایزه «انجمن خبرنگاران فیلم کانادا» در جشنواره ویستلر کانادا برای بهترین کارگردانی
  • جایزه بهترین بازیگری برای صدف عسگری از جشنواره فیلم ساندنس آمریکا
  • ستاره طلای بهترین فیلم کوتاه از جشنواره إل گونای مصر

این فیلم کوتاه با دریافت جایزه بزرگ هیات داوران جشنواره AFI (جشنواره موسسه فیلم آمریکا) که یک جشنواره اسکار کوالیفای است،  جواز شرکت در بخش رقابتی جشنواره اسکار ۲۰۲۱ را نیز به دست آورد.فیلم کوتاه امتحان

و حالا هم خبر خوب کسب جایزه بهترین فیلم کوتاه از جشنواره فیلم دوربان آفریقای جنوبی توسط فیلم «امتحان» به گوشمان می‌رسد.

چرا این خبر خوب است؟

درخشش یک فیلم ایرانی و یک بانوی فیلمساز مستقل ایرانی در عرصه‌های جهانی خبر بسیار خوشایندی است. گروه خبری گودنیوز آرزومند کسب موفقیت‌های بیشتر برای این هنرمند جوان کشورمان است.

خبرهای خوب درباره فیلم و یادداشت‌های ما در این حوزه را بخوانید.

تحلیل خبر: فرانه رحمتی

لطفا به محتوای این خبر امتیاز دهید.

به این مطلب امتیاز دهید

امتیازدهی