موج یا ذره و خبر خوب جایزه بهترین فیلم از جشنواره فیلم مدیترانه‌ای کن

43

مستند «موج یا ذره» و خبر خوب کسب جایزه از جشنواره مدیترانه‌ای کن

امروز با شما هستیم تا درباره فیلم مستند «موج یا ذره» به کارگردانی علیرضا رحمان طلب که درباره فیزیک کوانتوم ساخته شده و خبر خوب کسب تقدیر ویژه بهترین فیلم مستند از جشنواره فیلم مدیترانه‌ای کن توسط این فیلم را به اطلاع شما همراهان گودنیوز برسانیم.

پنجمین دوره از جشنواره بین‌المللی فیلم مدیترانه‌ای کن از ۲۷ تا ۳۰ نوامبر سال جاری برگزار شد. نمایندگان ایران در این دوره فیلم‌های کوتاه «پری» ساخته‌ صابر مصطفی‌پور، «گوشواره‌های ابریشمی» ساخته‌ نیما حسن‌بیگی، «نامه مادرم» به کارگردانی امین ماهر و «موج و یا ذره» ساخته‌ علیرضا رحمان طلب بودند که برای رقابت بر سر جوایز پذیرفته شدند؛ و در نهایت مستند «موج یا ذره» از ساخته‌های علیرضا رحمان طلب ، تقدیر ویژه بهترین فیلم مستند جشنواره امسال را از آن خود کرد.

جشنواره بین‌المللی فیلم مدیترانه‌ای کن

فیلم «موج یا ذره» و خبر خوب از جشنواره مدیترانه‌ای

جشنواره بین‌المللی فیلم مدیترانه‌ای کن برای اولین بار در سال ۲۰۱۶ با هدف ترویج فیلمسازی مستقل و کارهای نوآورانه، انجام ریسک در ساختار فیلم‌ها و گذر از مرزها که آثار را از حالت مرسوم، خسته‌کننده و بیشتر اوقات سطحی عبور می‌دهد تا وجهه هنری خود را نشان داده و از محدودیت‌ها رها شوند؛ و البته دادن یک فرصت به فیلمسازان مستقل که کارهای خود را بدون محدودیت‌های تجاری به نمایش بگذارند، در کشور فرانسه برگزار شد.

به‌دلیل سطح بالای کیفی فیلم‌ها و استقبال بسیار خوبی که در ۴ دوره گذشته توسط بهترین فیلمسازان جهان از جشنواره فیلم مدیترانه‌ای به عمل آمد، این جشنواره به یکی از جشنواره‌های معتبر در سایت IMDB تبدیل شده است.

درباره وب‌سایت IMDB در وج‌ورد بخوانید!

پنجمین دوره از جشنواره فیلم مدیترانه‌ای کن به‌دلیل شیوع بیماری کرونا و ممنوعیت‌های اعمال شده در زمینه مسافرت و همچنین تجمع در اماکن برای جلوگیری از شیوع بیماری در فرانسه، از ۲۷ تا ۳۰ نوامبر ۲۰۲۰ به‌صورت آنلاین برگزار شد.فیلم مستند موج یا ذره ساخته علیرضا رحمان طلب درباره فیزیک کوانتوم

فیلم‌های کوتاه پذیرفته شده از طرف کشورمان، ایران در بخش رقابتی جشنواره عبارتند از:

  • «پری» ساخته‌ صابر مصطفی‌پور
  • «گوشواره‌های ابریشمی» ساخته‌ نیما حسن‌بیگی
  • «نامه مادرم» به کارگردانی امین ماهر
  • «موج و ذره» ساخته‌ علیرضا رحمان طلب

کسب تقدیر ویژه بهترین فیلم مستند برای مستند کوتاه «موج یا ذره» از ساخته‌‌های علیرضا رحمان طلب از جشنواره فیلم مدیترانه‌ای و مطرح شدن آن در یک جشنواره معتبر جهانی خبر خوب امروز ما است.

فیلمی که درباره فیزیک کوانتوم ساخته شده است!

علیرضا رحمان طلب از فیزیک کوانتوم می‌گوید!

علیرضا رحمان طلب نویسنده و کارگردان ایرانی دارای مدارک کارشناسی علوم اجتماعی و کارشناسی ارشد ادبیات نمایشی است که فعالیت هنری خود را از سال ۷۹ آغاز کزده است.

از میان آثار بسیاری که وی کارگردانی و نویسندگی آن‌ها را به عهده داشته می‌توان به فیلم‌های کوتاه، سینمایی، سریال‌ها و نمایش‌ها و تله فیلم‌هایی چون «ناگهان یک شب»، «هیوا»، «آقای ملاحظه»، «پله ها»، «مفاخر ادبی آذربایجان»، «جشن تولد»، «به رنگ برف» و «گل را بنگر» اشاره کرد که برای آن‌ها برنده سه جایزه زیر شده است:علیرضا رحمان طلب

  • جایزه ویژه هیئت داوران جشنواره سینمای جوان برای فیلم «گل را بنگر»
  • جایزه بهترین کلیپ از جشنواره بین‌المللی فیلم‌های ورزشی برای کلیپ «سیاه و سفید»
  • لوح تقدیر به خاطر فعالیت مستمر در عرصه فیلم کوتاه

با توجه به موارد بالا لازم است بگوییم که او بیش از ۷۰ ویدیو کلیپ و تیزر تبلیغاتی را نیز برای صدا سیما ساخته، نقدهای بسیاری در نشریات مختلف کشور منتشر کرده و همچنین تدریس در مراکز آموزشی را نیز تجربه کرده است.

آخرین ساخته او مستند کوتاه «موج یا ذره» است که با مساعدت فیزیکدانان برجسته‌ای از جمله دکتر هاشم رفیعی تبار و دکتر افشین شفیعی از دانشگاه صنعتی شریف و دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ساخته شده و خبر خوب اول درباره آن این است که اولین فیلم تولید شده درباره فیزیک کوانتوم در ایران است

«موج و ذره» و خبر خوب جایزه بهترین مستند

در مستند «موج و ذره» به زبانی ساده فیزیک کوانتوم و تفاوت‌های آن با فیزیک کلاسیک با استفاده از تصاویر انیمیشن توضیح داده شده است. فیزیک کوانتوم به لحاظ پیچیدگی‌های ذاتی آن، همواره محل بحث و مجادله بین فیزیکدانان مطرح دنیا از جمله اینیشتن، نیلزبور، بوهم، شرودینگر و … بوده و علیرغم پیشرفت‌های بزرگ و مهمی که در این علم صورت گرفته، همچنان سوالات بی پاسخ بیشماری پیش روی فیزیکدانان کوانتومی است.

در این مستند هم سوالاتی چون: آیا ما در جهانی هوشمند زندگی می‌کنیم؟ آیا فقط انسان‌ها قدرت درک احساسات و عواطف ظریف را دارند؟ مطرح شده و در پاسخ به آن‌ها، ابتدا گیاهان و درک ناشناخته‌ی آن‌ها از محیطِ پیرامون مورد توجه قرار گرفته و سپس نمایش ذرات زیراتمی و واکنش عجیب آن‌ها به رویدادهای اطراف، ما را شگفت‌زده خواهند کرد.

و اما فیلم «موج یا ذره» ساخته علیرضا رحمان طلب اخیراً به‌همراه سه فیلم کوتاه ایرانی دیگر در جشنواره بین‌المللی فیلم مدیترانه‌ای کن شرکت کرده، در بخش رقابتی پذیرفته شدند و در نهایت خبر خوب دریافت تقدیر ویژه بهترین فیلم مستند از جشنواره میدترانه‌ای کن توسط این مستند کوتاه ایرانی را برایمان به ارمغان آورد.فیلم مستند موج یا ذره ساخته علیرضا رحمان طلب درباره فیزیک کوانتوم

چرا این خبر خوب است؟

قطعاً از اعتبار و سطح کیفی بالای جشنواره فیلم مدیترانه‌ای کن و کسب جایزه از چنین جشنواره‌ای نمی‌توان غافل شد؛ اما بخش قابل توجه آن علمی بودن این مستند و مطرح شدن آن به‌صورت جهانی و جنبه آموزشی روان آن است که وجه تمایز این جایزه برای ما است.

با آرزوی موفقیت برای تمامی هنرمندان و البته ارتقاء هر روزه سطح علمی کشورمان، از شما عزیزان بابت همراهیمان تا انتهای خبر خوب امروز سپاس‌گزاریم.

خبرهای خوب علمی و یادداشت‌های ما در این حوزه را از دست ندهید.

تحلیل خبر: فرانه رحمتی

لطفا به محتوای این خبر امتیاز دهید.

به این مطلب امتیاز دهید

امتیازدهی