موزه ملی فرش و خبر خوب برگزاری تور مجازی برای سالمندان

15

موزه ملی فرش و خبر خوب برای سالمندان در روزهای کرونایی

امروز دوشنبه با شما هستیم تا درباره موزه ملی فرش ایران و خبر خوب برگزاری تور مجازی برای سالمندان در طرح «دوشنبه‌های سالمندی» دیدار از این موزه به شما همراهان عزیز اطلاع‌رسانی کنیم.

دو سال است که طرح «دوشنبه‌های سالمندی» توسط شهرداری تهران برگزار می‌شود. اخیراً موزه ملی فرش ایران به‌دلیل شیوع بیماری کرونا و عدم وجود امکان خروج از منزل به‌خصوص برای سالمندان، با کمک سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی تهران امکانی را برای این قشر از جامعه فراهم کرده تا به‌صورت مجازی از این موزه بازدید کنند و داستان‌های مربوط به هر اثر را بشنوند.

موزه ملی فرش ایران و خبر خوب اتفاقی جذاب در «دوشنبه‌های سالمندی»

در تابستان سال ۱۳۹۷ اداره سلامت شهرداری تهران اقدام به برگزاری طرحی تحت عنوان «دوشنبه‌های سالمندی» برای این قشر از جامعه کرد.

سالمندی دوره‌ای حساس از زندگی است که معمولاً با ناتوانی‌های جسمی و تنهایی همراه است اگر به درستی درک و شناخته نشود می‌تواند زمینه‌ساز گوشه‌گیری، انزوا و ترک سالمندان از سایر گروه‌های اجتماعی شود. درنظرگرفتن نیازهای خاص دوران سالمندی، توجه به رفتارهای ارتقادهنده جایگاه و موقعیت سالمندان در جامعه و خانواده و مدیریت بحران‌های روحی و روانی مقطعی و گذرای این دوران در افزایش روحیه، انگیزه و اثربخشی سالمندان تاثیر به‌سزایی داشته باشد.

از این رو شهرداری پایتخت برای این عزیزان طرحی را تحت عنوان «دوشنبه‌های سالمندی» ترتیب داد که طی آن برای سالمندان کشور، دوشنبه هر هفته در بوستان‌ها، مجموعه‌های ورزشی و پردیس‌های سینمایی، برنامه‌های زیادی از جمله موارد زیر برگزار می‌شد:

  • لیگ مسابقات نشاط سالمندی
  • اجرای دورهمی سالمندی در پارک‌های منتخب هر منطقه
  • تخصیص بلیت نیم‌بهای سینما و استخر
  • ارایه خدمات سلامت محور رایگان در خانه سلامت به افراد سالمند
  • تخصیص سکوی هنر به سالمندان هنرمند

با شیوع بیماری کرونا و اعمال محدودیت‌های تردد برای جلوگیری از شیوع این ویروس بسیاری از برنامه‌های تفریحی به‌حالت تعلیق درآمدند که «دوشنبه‌های سالمندی» نیز شامل این موضوع شده است؛ از این رو سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی تهران با همکاری شهرداری اقدام به برگزاری تور از موزه ملی فرش ایران از تاریخ ۱۳ بهمن ۹۹ کرده و خبر خوب این است که این تور به‌صورت مجازی برای این عزیزان قابل دیدن است.

داستان هر فرش را بشنوید!

ایده برگزاری تور مجازی از موزه ملی فرش ایران که با شیوع بیماری کرونا و عدم وجود امکان خروج از منزل برای سالمندان کشورمان به‌دلیل خطرات بیشتر ناشی از ویروس کرونا برای این گروه سنی آغاز شد و خبر خوب اضافه شدن آن به طرح «دوشنبه‌های سالمندی» می‌تواند اتفاق خوبی برای سرگرمی سالمندان عزیز باشد.

در این گردش مجازی سعی می‌شود به صورت یک روایت زیبا و شنیدنی فرش‌های شاخص موزه برای سالمندان معرفی شود.

البته خبر خوب دوم این است که با زرد شدن استان تهران، طبق اطلاعیه قرارگاه عملیاتی مبارزه با کرونا که موزه‌ها را در گروه شغلی سطح ۳ قرار داده است، تا موعد پایدار بودن وضعیت موجود (رنگ زرد) و با رعایت کامل تمام پروتکل‌های بهداشتی، مراکز فرهنگی می‌توانند از روز سه‌شنبه ۷ بهمن‌ماه نسبت به بازگشایی موزه‌ها و مجموعه‌های تاریخی همانند گذشته اقدام کنند.

چرا این خبر خوب است؟

شرایط موجود موجب به تعلیق درآمدن بسیاری از برنامه‌ها از جمله موارد تفریحی است. گروه سنی سالمند با توجه به حساسیت‌های روحی خود مسلماً در این شرایط فشار بیشتری را متحمل می‌شوند؛ برگزاری برنامه‌های مجازی برای این قشر خبر بسیار خوبی است و امیدواریم که مسئولین امر پا را فراتر گذاشته و برنامه‌های بیشتر و متنوع‌تری را برای آن‌ها ترتیب دهند.

تحلیل خبر: فرانه رحمتی

لطفا به محتوای این خبر امتیاز دهید.

به این مطلب امتیاز دهید

امتیازدهی