میراث ملی و خبر خوب ثبت ۱۰ اثر منقول تاریخی لرستان در این فهرست

5

میراث ملی لرستان و خبر خوب ثبت ۱۰ مورد جدید در فهرست آثار منقول

امروز با شما هستیم تا درباره میراث ملی و خبر خوب ثبت ۱۰ مورد از آثار منقول تاریخی استان لرستان از روستای سنگتراشان و شهرستان دلفان در فهرست میراث کشور به شما همراهان گودنیوز اطلاع‌رسانی کنیم.

به‌تازگی ۱۰ اثر منقول تاریخی از شهرستان دلفان ، روستای سنگتراشان و انبار اداره اوقاف و گنجینه اشیاء تاریخی لرستان مربوط به قرون میانی اسلامی، در پی درخواست مسئولین میراث فرهنگی این استان در فهرست میراث ملی کشورمان به ثبت رسیده است. از این رو تصمیم گرفتیم اشاره‌ای به این آثار داشته باشیم.

روستای سنگتراشان
روستای سنگتراشان

میراث ملی و خبر خوب جدید از تمدن ایرانی در لرستان

میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان لرستان در پی کاوش‌های باستان‌شناسان در سه منطقه تاریخی از استان لرستان که منجر به اکتشاف ۱۲ اثر تاریخی این استان شد، اقدام به ثبت این ۱۲ اثر در لیست میراث ملی کشور کرد و خبر خوب این است که طی این پیگیری‌ها با ثبت ۱۰ اثر موافقت شده است.

آثار کشف شده متعلق به سه منطقه از استان لرستان هستند که به شرح مختصری از آن‌ها می‌پردازیم:

 • روستای سنگتراشان در اطراف خرم‌آباد و در محدوده آبشارهای نوژیان و وارک واقع شده است که به ماسوله لرستان نیز شهرت دارد؛ روستایی پلکانی با مناظر طبیعی بسیار زیبا که در بیشتر اوقات سال مقصد بسیاری از گردشگران است. در سال ۱۳۸۲ در قسمت شمالی این روستا یک محوطه باستانی با حجم عظیمی از دفینه‌های مفرغی متعلق به عصر آهن کشف شد که توجه باستان‌شناسان کشور را به خود جلب کرد. تعدادی از آثار منقول تاریخی که اخیراً در فهرست میراث ملی ثبت شده‌اند، متعلق به این منطقه است.
 • گورستان باباجیلان شهرستان دلفان در سال ۱۳۸۴ کشف و تبدیل به یک محوطه باستانی شده که به‌دلیل شرایط سخت عبور و مرور، باستان‌شناسان موفق به کاوش‌های متعدد در این منطقه نشده‌اند. در یکی از این کاوش‌ها که اخیراً صورت گرفته تعدادی دفینه متعلق به عصر آهن کشف شده است. این آثار نیز در لیست درخواستی برای قرار گرفتن در میراث ملی کشور بودند و خبر خوب این است که تأییدیه لازم را دریافت کرده‌اند.
 • تعدادی از آثار موجود در انبار اداره اوقاف و گنجینه اشیاء تاریخی استان لرستان که مربوط به قرون میانی اسلامی هستند نیز برای ثبت در فهرست گفته شده مورد بررسی قرار گرفتند که تعدادی از آن‌ها پذیرفته شدند.

فهرست آثار ثبت شده در میراث ملی

لیست آثار ثبت شده در فهرست میراث ملی کشور و موضوع خبر خوب امروز ما به شرح زیر هستند:

 1. پلاک مفرغی با نقش انسان شاخ‌دار از محوطه سنگتراشان
 2. دو پلاک مفرغی با نقش انسان نیایشگر از محوطه سنگتراشان
 3.  سر تبر مفرغی مینیاتوری از محوطه سنگتراشان
 4. انگشتر مفرغی با نقش فروهر از گورستان باباجیلان شهرستان دلفان
 5. میل سنگی کتیبه‌دار دروازه چوگان الیگودرز
 6. دو دروازه‌ی چوبی کتیبه‌دار از مقبره زیدبن‌علی خرم‌آباد
 7. ضریح چوبی کتیبه‌دار از مقبره امامزاده قاسم ازنا
 8. سنگ قبر مشکوفه از مقبره بابابزرگ دلفان

چرا این خبر خوب است؟

کشف و ثبت ملی آثار تاریخی کشور خبری بسیار خوب و باعث شناخت بیشتر درباره تمدن، فرهنگ و سبک زندگی مردم کشورمان در دوره‌های مختلف تاریخی است.

از شما عزیزان بابت همراهیمان تا انتهای خبر خوب امروز سپاس‌گزاریم.

تحلیل خبر: فرانه رحمتی

لطفا به محتوای این خبر امتیاز دهید.

شهرستان دلفان ؛ خبر خوب

به این مطلب امتیاز دهید

امتیازدهی