نعیمه ظفر و خبر خوب سرمربیگری تیم بسکتبال بانوان قطر

51

امروز با شما هستیم تا درباره نعیمه سادات موسوی ظفر نخستین بانوی گزارشگر رقابت‌های بسکتبال ایران و خبر خوب انتخاب وی به‌عنوان سرمربی تیم ملی بسکتبال بانوان قطر با شما باشیم.

با اعلام فدراسیون بسکتبال قطر برای نخستین بار یک زن ایرانی به سمت سرمربی‌گری تیم بسکتبال بزرگسالان یک تیم خارجی انتخاب شد. نعیمه سادات موسوی ظفر به صورت رسمی سرمربی تیم‌های ملی بزرگ‌سالان، زیر ۲۳ سال و سه نفره بسکتبال زنان این کشور شد.

نعیمه ظفر و خبر خوب

نعیمه سادات موسوی ظفر

نعیمه سادات موسوی ظفر  در سال ۱۳۶۲ در بروجرد متولد شد (بزرگ شده تهران) و از ۹ سالگی در حرفه‌ی بسکتبال مشغول به فعالیت شد. ظفر دارای فوق لیساس بیومکانیک ورزشی و دکترای مهندسی ورزش است.

 او همچنین نائب‌رئیس فدراسیون اسکیت است که در سال ۱۳۹۶ به عنوان «جوان‌ترین نایب‌رییس فدراسیون‌های ورزشی کشور» انتخاب شد. نغمه ظفر به عنوان نخستین زن گزارشگر مسابقات بسکتبال ایران شناخته می‌شود که در طی این سال‌ها به تدریس در دانشگاه، مربی بسکتبال و بازی بسکتبال (بازیکن سابق بسکتبال) فعال بوده است.

 در سال ۱۳۹۶ از اولین کتاب خود به نام «یک، دو، سه بسکتبال» رونمایی کرد و آن را در کشور به چاپ رسانید. او همچنین در همان سال قصد داشت که در انتخابات ریاست فدراسیون بسکتبال زنان شرکت کند که پس از نام‌نویسی به دلیل مشکلاتی که در ساختار بسکتبال کشورمان وجود داشت انصراف داد.

درتاریخ ۲۵دی ماه ۱۳۹۹ اعلام شد که نعیمه ظفر به عنوان مربی تیم ملی بسکتبال بانوان قطر انتخاب شده.

 نعیمه ظفر حدود سه ماه است که همۀ این موقعیت‌ها در کشورش را رها کرده است و راهی دوحه قطر و آنجا ساکن شد.

او در مصاحبه‌ای که با شهرآرانیوز چندر روز پیش داشت عنوان کرد که:

«من از دو سال پیش کارم را با فدراسیون بسکتبال قطر به صورت آزمایشی شروع کردم. برنامه‌هایم را با فدراسیون قطر در میان گذاشتم و در دو تورنمنت برای قطری‌ها شرکت کردم. پس از آن کارم را حدود سه ماه است که از سرگرفتم. در ابتدا به عنوان مربی جوانان دختر و روز یکشنبه هم حکم مربیگری‌ام در تیم ملی بزرگسالان دختر قطر به طور رسمی اعلام شد. واقعیت این است قطری‌ها بعد از مشاهدۀ برنامه‌هایم در تیم سه نفره جوانان، پیشنهاد مربیگری تیم بزرگسالان را به من دادند که قبول کردم. من در ابتدای امر، گزینه‌های خود در زمینۀ توسعۀ بسکتبال گروه‌های سنی را به عنوان نخستین اقدام در این مسیر روی میز قطری‌ها گذاشتم که مورد توجۀ آن‌ها قرار گرفت. پس از آن بنا به اهداف فدراسیون بسکتبال قطر، روی رشد و پیشرفت منابع انسانی قطری‌ها مطالعه کردم و برنامه‌ای را در همین زمینه نوشتم که باز هم مورد توجه واقع شد.»

تیم بسکتبال بانوان قطر

فدراسیون بسکتبال قطر چند سالی است که در حال سرمایه گذاری بر روی این رشته ورزشی است و سعی دارد که در بخش بانوان هم سرمایه گذاری کند از همین رو با آگاهی و شناخت از علم و تجربیات نعیمه ظفر حدود دو سال است که در زمینه‌های مختلف همکاری خود را با او آغاز کرده است.

همان طور که نعمیه ظفر پور در مصاحبه با شهرآرانیوز به آن اشاره کرده بود در مورد انتظارات فدراسیون قطر از او:

“قطری‌ها فقط دنبال مدال نیستند یا اینکه فقط بخواهند بازیکنان خارجی را تبعه کنند. ساختن مربیان پایه و بازیکن قطری از اهداف مهم فدراسیون بسکتبال قطر است. برای فدراسیون قطر نکتۀ مهم، حضور در میادین بین‌المللی با بازیکنان قطری است در صورتی که چند نفر غیرقطری دارند، اما آنان را کنار گذاشتند. سه هفتۀ دیگر هم کلینیک تخصصی مربیگری برای مربیان قطری برگزار می‌شود. تمامی این کار‌ها در راستای پشتوانه‌سازی برای بسکتبال قطر در حال برنامه‌ریزی است. مقایسه ایران و قطر به لحاظ منابع انسانی درست نیست، اما سازماندهی و امکانات متناسب با همین مقدار ظرفیت‌ها امیدوارمان می‌کند.”

چرا این خبر خوب است؟

شاید این بعد از قضیه که چرا چنین فرد مستعد و با تجربه‌ای که در رشته بسکتبال در بخش بانوان و از سرمایه‌های این رشته محسوب می‌شود چرا نباید از تمام ظرفیت‌های او در داخل کشور استفاده کرد و شرایطی را برای او مهیا کرد که بتواند تفکرات خود را پیاده کند و به پیشرفت بسکتبال در بخش بانوان کمک کند و متأسفانه این ناشی از مشکلات مدیریتی و ساختاری است که سال‌ها در بخش‌های مختلف کشور شاهد آن هستیم و شاید بسیاری از افراد که پتانسیل و استعداد دارند از آن‌ها استفاده نمی‌شود و همین امر موجب مهاجرت آن‌ها و فعالیت در کشورهای دیگر می‌شود.

اما اینکه در بخش بانوان نعیمه ظفری به عنوان اولین زن قرار است که در رشته بسکتبال به عنوان سرمربی یک تیم خارجی مشغول به فعالیت شود می‌تواند برای مربی‌های ایرانی و سایر افرادی که در این رشته فعالیت دارند مفید باشد و راه را برای افراد دیگر هموارتر کند که بتوانند در این مسیر پر پیچ و خم راحت تر فعالیت کنند و به پتانسیل و ظرفیت‌های خود ایمان داشته باشند.

تحلیل خبر: رضا زرگر

 

به این مطلب امتیاز دهید

امتیازدهی