۱۰ توصیه برای اینکه در درس ریاضی نمره‌های خوب بگیرید

391

۱۰ توصیه برای موفقیت در درس ریاضی

درس ریاضی برای خیلی از بچه‌ها سخته و همین که تجدید نشن، کلاهشونو هوا می‌ندازن. درس ریاضی درس مهمیه و پایه درس‌های دیگه محسوب میشه، مثلاً:  فیزیک، شیمی و… . باید خیلی خوب و دقیق ریاضی رو یاد بگیریم، تا نمره خوبی هم بیاریم اما سؤال اینجاس که چیکار کنیم نمرمون خوب بشه و راز موفقیت چیه؟ پس با من باشید تا ۱۰ روشی که میتونه در موفقیت در درس ریاضی بهتون کمک کنه را بهتون بگم.

موفقیت و نمره خوب در درس ریاضی با برنامه‌ریزی دقیق

درس ریاضی بدون برنامه‌ریزی، شدنی نیست. یکی از مهمترین کارا برای گرفتن نمره خوب همین برنامه ریزیه، یعنی یه لیست درست کنیم، صفحه‌های کتابو بنویسیم و مثلاً بگیم نیم ساعت برای ۱۰ صفحه و هر روز بعد از خوندنش، تیکشو بزنیم. برنامه‌ریزی باعث میشه ذهنمون طبقه‌بندی بشه و درس بهتر یادمون بمونه.

موفقیت در ریاضی

مرور و پیش مطالعه درس ریاضی

درس ریاضی جوریه که اگه بچه‌ها مبحث جدیدی که قراره معلمشون درس بده رو از قبل بخونن خیلی میتونه بهشون کمک کنه. با انجام این کار یادگیریشون دو برابر میشه. چون وقتی از قبل درسو بخونن تو ذهنشون یه سری سؤال ایجاد میشه و وقتی معلم درس میده راحت می­تونن سؤالاتشونو بپرسن.

تمرین و تمرین و تمرین عامل مهم موفقیت در ریاضی

اگه بچه‌ها مسائل ریاضی رو زیاد حل کنن و مدام در حال تمرین کردن باشن، نکته‌های زیادی یاد می­‌گیرن. تمرین زیاد باعث میشه در درس ریاضی قوی‌تر بشن. وقتی بچه‌ها تمرین و مسأله زیاد حل می­کنن، ممکنه که زیاد اشتباه کنن ولی چون این اشتباهات رو موقع حل تمرین یه بار انجام دادن، سر جلسه امتحان حواسشون  جمع‌تر میشه و اون اشتباهو دیگه تکرار نمی‌­کنن.

بیشتر بخوانید: چهار پیشنهاد عملی برای درمان عدم تمرکز و اینکه شروع کنید

قوی‌تر کردن عضله ذهن با تمرین

ذهن مثل بقیه عضلات بدن هر چی بیشتر تمرین کنه و مسئله‌های  بیشتری رو حل کنه قوی‌تر میشه. پس برای هر تمرین حداقل ۱۰ دقیقه وقت بزارین. اگه بچه‌ها موقع حل تمرین، راه حل خودشونو با راه حل معلمشون مقایسه ­کنن، ذهنشون خلاق‌تر و فعال‌تر میشه پس نمره بهتری هم می­‌گیرن.

درس ریاضی شب امتحانی نیست

درس ریاضی رو باید به تدریج و در طول سال بخونیم. بچه‌ها باید همزمان با معلم پیش برن و تمرین کنن و درس‌ها رو برای شب امتحان تلنبار نکنن. چون اینجوری باعث میشه چشمشون به درس‌ها عادت کنه و براشون ناآشنا نباشه ولی اگه لای کتابشونو تا شب امتحان باز نکنن حتماً شب امتحان با یه عالمه مسئله که حتی نمیتونن بخوننش رو به رو میشن.

موفقیت در درس ریاضی

بیشتر بخوانید: روز ملی پژوهش روزی برای پیشرفت و توسعه

مشورت گرفتن و قدم به قدم پیشرفت کردن در درس ریاضی

وقتی می‌­بینید کسی نمره درس ریاضیش خوبه خب ازش کمک بگیرید و سؤالاتتونو ازش بپرسین یا ازش بخواین کمکتون کنه که مشکل کارتونو پیدا کنید تا بتونید شما هم مثل اون نمره بالایی در درس ریاضی بیارید و مشورت گرفتن یکی از راه‌ها و راز های مهم موفقیت در درس ریاضی است.

برای بالا رفتن نمره در درس ریاضی زیاد عجول نباشید. مثلاً اگر نمره ریاضیتون همیشه زیر ۱۵ یهو انتظار نمیره ۱۹ یا ۲۰ نداشته باشید چون شدنی نیست و باعث میشه فشار زیاد به خودتون بیارید و از درس دل زده و خسته بشید اما رسیدن از نمره ۱۳ به ۱۵ خیلی سخت نیست و می­‌تونید روش حساب کنید. پس از دوستاتون یا افرادی که در ریاضی مهارت دارن کمک بگیرید و قدم به قدم نمره خودتونو بالا ببرین تا موفق بشید.

وج ورد

راز موفقیت در ریاضی ؛ فعالیت در کلاس درس نباید فراموش شود

بیشتر بچه ها از رفتن پای تخته یا داوطلب شدن برای حل مسئله سر کلاس، ترس دارن یا دوست دارن برن صندلی عقب بشینن که در دید معلمشون نباشن در حالی که فعال بودن سر کلاس و رفتن پای تخته باعث میشه راه حل اون مسئله بیشتر از بقیه مسئله ها یادمون بمونه. بچه هایی که صندلی جلو رو برای نشستن انتخاب می­کنن حواس و تمرکزشون روی درس خیلی بیشتر و سوالاتشون رو هم راحتتر از معلمشون می­پرسن. پس فعال بودن سر کلاس باعث میشه مسئله‌ها رو بهتر یاد بگیریم و نمره خوب هم بیاریم.

بیشتر بخوانید: بیشتر بخوانید: رشته مدیریت صنعتی را می‌شناسید؟

معلم خصوصی و آموزش‌های الکترونیکی

بعضی از بچه‌ها ممکنه خجالتی باشن و روشون نشه که از معلمشون سؤال بپرسن یا به خاطر ترس از اینکه که اگه مسئله‌ای رو بلد نباشن، دوستاشون مسخرشون کنن ایرادشونو نگن.

داشتن معلم خصوصی یا خرید سی‌دی‌های آموزشی باعث میشه، بچه‌ها سر کلاس یه سری چیزها رو از معلمشون یاد بگیرن، و با معلم خصوصیشون هم جدا از جو مدرسه و کلاس، ایراداتشون رو برطرف کنن و خیلی از مسائلی رو که نمی‌­تونن سرکلاس بپرسن، یاد بگیرن. این کار باعث میشه تسلطشون در درس ریاضی بیشتر بشه و سطح یادگیری هم بالا بره پس اینجوری نمره بهتری هم می­‌گیرن.

 درس ریاضی را باید خلاصه‌نویسی کنیم

یکی از راز ها و روش‌هایی که در درس ریاضی خیلی می­‌تونه مؤثر باشه خلاصه نویسی و جزوه نویسیه. اگه بچه‌ها مطلبی رو که می­خونن با زبان خودشون و خیلی خودمونی یعنی جوری که راحت می­فهمنش، حالا می­خواد شکل کشیدن باشه یا نشونه گذاری یا هر چیز دیگه خلاصه نویسی کنن، فرمول‌ها رو مثل یه لیست بنویسین و از روش چند بار بخونن سطح یادگیریشون بالا می­ره چون هم‌زمان درحال نوشتن و نگاه کردن و خوندن هستن، مطالب بیشتری رو یاد می‌­گیرن.

وج ورد

بیشتر بخوانید: آشنایی با رشته طراحی صنعتی از دید یک دیزاینر حرفه‌ای

از خودتون امتحان بگیرید

یکی دیگر از رمز های موفقیت در ریاضی این است که موقعی که مطالب درس ریاضی رو خوندید و چندتا مسأله حل کردید، وقتی احساس کردید به یه حد قابل قبولی رسیدید از خودتون امتحان بگیرید و ببینید تو چه سطحی هستید بعد جوابشونو پیدا کنید و اشتباهاتتونو درست کنید. این کار باعث میشه تمرکز بیشتری در درس ریاضی داشته باشید.

پرونده رشته‌های تحصیلی ما رو اینجا دنبال کنید !!

به ماشین حساب نه بگید

درس ریاضی بدون ماشین حساب مگه میشه؟ معلومه که میشه! سعی کنید برای محاسباتتون از ذهنتون استفاده کنید و ذهنی جمع و ضرب و … انجام بدید. برای یه جمع ساده سریع دست به دامن ماشین حساب نشید. چون این کار باعث میشه ذهنتون فعال بشه و قدرت بیشتری برای تجزیه و تحلیل ریاضی پیدا کنه.

حس خوب درس ریاضی

تمام این روش‌ها می­تونه ما رو برای رسیدن به نمره خوب در درس ریاضی کمک کنه ولی اگه همه این کارها را انجام بدیم ولی حس خوبی نسبت به ریاضی نداشته باشیم یا مدام شاکی باشیم، طبیعتاً نمره خوبی در انتظارمون نیست، پس با استفاده از راهکارهای بالا و داشتن حس خوب نسبت به درس ریاضی، می‌تونیم به موفقیت برسیم و در این درس نمره بالایی بگیریم.

یادداشت‌های ما در زمینه آموزش رو اینجا دنبال کنید.

یادداشت‌های دیگر هدیه لطف‌الله زادگان را اینجا دنبال کنید.

“لطفاً به این یادداشت امتیاز دهید.”

راز موفقیت در ریاضی

به این مطلب امتیاز دهید

امتیازدهی