نمایشگاه هیما و خبر خوب برگزاری دوازدهمین دوره با افتتاحیه آنلاین

26

نمایشگاه هیما و خبر خوب برگزاری دوازدهمین دوره

امروز آمدیم تا درباره نمایشگاه نگاره‌های چوبی هیما و خبر خوب برگزاری دوازدهمین دوره از این رویداد فرهنگی هنری به همت پژوهشگاه هنرهای سنتی در فرهنگسرای نیاوران به شما عزیزان اطلاع‌رسانی کنیم.

پژوهشگاه هنرهای سنتی ، مقدمات برگزاری دوازدهمین دوره از نمایشگاه نگاره‌های چوبی هیما را در فرهنگسرای نیاوران آماده کرده است. در این دوره که از ۲ تا ۱۷ بهمن برگزار خواهد شد، ۱۲۱ هنرمند کشورمان با ۲۰۱ اثر شرکت خواهند داشت. علاقمندان می‌توانند مراسم افتتاحیه نمایشگاه را به‌صورت پخش زنده از اینستاگرام تماشا کنند.

پژوهشگاه هنرهای سنتی ؛ نمایشگاه نگاره‌های چوبی هیما

هیما و خبر خوب نمایشگاهی برای آثار هنری از چوب

پژوهشکده هنرهای سنتی با هدف پاسخ‌گویی به نیازهای پژوهشی جامعه و برنامه‌ریزی در راستای بازشناسی اصول ثابت و تغییرناپذیر هنرهای سنتی که سبب ماندگاری آن شده و در جهت حفظ و اشاعه و گسترش آن‌ها، ثبت دانش و مهارت‌ها، معرفی برنامه مکتوب، ثبت آداب معنوی، حفظ و گسترش روش‌های تعلیم استاد و شاگردی، تشکیل شده است.

گروه‌های پژوهشی که در این مرکز مشغول فعالیت هستند، عبارتند از:

۱- گروه هنرهای صناعی

۲- گروه کتابت و نگارگری

۳- گروه فرش و نساجی سنتی

۴- گروه معماری سنتی و هنرهای وابسته

۵- گروه نمایش‌های سنتی و آئینی

۶- گروه موسیقی سنتی

۷- گروه حکمت و فلسفه 

انجام پژوهش‌ها در زمینه‌های مربوط به هر گروه در سه دسته‌بندی قرار می‌گیرد که به شرح آن‌ها می‌پردازیم:

 • بنیادی: جمع آوری و ثبت اطلاعات درباره دانش تجربی، فنون، نقش و رنگ، شرح احوال وآثار، دیوارنگاری‌ها و واژه‌نامه‌ها
 • کاربردیشناسایی و مستندسازی هنرهای سنتی مناطق و شهرستان‌های کشور، اعم از شناخت هنرهای فعال در مناطق، مواد و مصالح، ابزار و وسایل، شیوه‌های ساخت و نقوش در زمره پژوهش‌های کاربردی است.
 • توسعه‌ای: به‌منظور فراهم ساختن زمینه علمی و فرهنگی، به جهت حل مسائل جاری و آتی هنرهای سنتی و باهدف ایجاد تحول در مواد، ابزار، روش‌های ساخت و به صورت تجربی و کارگاهی انجام می‌شود و به ایجاد کارگاه‌های نمونه‌سازی با فن‌آوری روز، با استفاده از مواد، ابزار و طرح های اصیل منجر خواهد شد.

از اقدامات این مجموعه برای ماندگاری هنرهای سنتی و آشنایی مردم کشور با آن‌ها برگزاری همایش‌ها و نمایشگاه‌های متعدد در طول سال است. یکی از این رویدادها، نمایشگاه نگاره‌های چوبی هیما است که تاکنون ۱۱ دوره از آن برگزار شده و خبر خوب این است که دوازدهمین دوره آن قرار است از پنجشنبه، دوم بهمن ماه ۹۹ تا هفدهم این ماه برگزار شود.

افتتاحیه را آنلاین ببینید!

نمایشگاه نگاره‌های چوبی هیما که هم‌اکنون در آخرین مراحل آماده‌سازی شرایط برای برگزاری دوازدهمین دوره در فرهنگسرای نیاوران از ۲ تا ۱۷ بهمن ماه سال جاری است، ۲۰۱ اثر از ۱۲۱ هنرمند کشور در رشته‌های زیر به ‌نمایش در خواهد آمد:

 • معرق
 • منبت
 • مشبک
 • خاتم‌سازی
 • گره چینی
 • نازک‌کاری
 • سازسازی
 • خراطی
 • سوخت‌نگاری
 • حجم‌های چوبی

در میان این آثار که از آثار هنرمندان سراسر کشورمان هستند، ۸۱ اثر حجمی، ۱۶ ساز و ۱۰۴ تابلویی وجود دارند. علاقمندان می‌توانند از شنبه تا پنجشنبه از ساعت ۱۰ تا ۱۸ از این نمایشگاه بازدید کنند. این امکان در روزهای تعطیل از ساعت ۱۴ تا ۱۸ فراهم است.

اتفاق جذاب درباره نمایشگاه نگاره‌های چوبی هیما و خبر خوب دوم امروز ما این است که شما می‌توانید مراسم افتتاحیه این رویداد را در صفحه اینستاگرام مستوری هنر به‌صورت پخش زنده تماشا کنید.

چرا این خبر خوب است؟

برگزاری نمایشگاه‌های آثار هنری سنتی کشورمان به خودی خود خبر بسیار خوبی است زیرا می‌تواند موجب آشنایی با هنرهای سنتی و فرهنگ غنی کشورمان شود؛ اما نکته قابل توجه درباره این دوره از نمایشگاه هیما پخش آنلاین افتتاحیه آن است که با توجه به شرایط حاکم بر جامعه بر اثر شیوع بیماری کرونا، امکان خوبی را برای علاقمندان فراهم کرده تا بدون خروج از منزل شاهد مراسم افتتاحیه باشند.

از شما عزیزان بابت همراهیمان تا انتهای خبر خوب امروز سپاس‌گزاریم.

تحلیل خبر: فرانه رحمتی

لطفا به محتوای این خبر امتیاز دهید.

به این مطلب امتیاز دهید

امتیازدهی