عروس دریایی چه کتابی است؟

84

کتابی برای آدم‌هایی که کسی را خیلی دوست دارند.

نویسنده را بشناسید:

الی بنجامین، نویسنده ی آمریکایی کتاب های کودک و نوجوان است که در شهر ویلیامزتاون در ایالت ماساچوست زندگی می‌کند. بنجامین، دانش آموخته ی کالج گرینل در ایالت آیووا است. اولین رمان این نویسنده، نامزد جایزه ی ملی کتاب آمریکا شد و در زمره پرفروش‌ترین‌های نیویورک تایمز قرار گرفت.

*منبع این بخش: iranketab.ir

کتاب در مورد چیه؟

کتاب در مورد دختری ۱۳ ساله به نام سوزی است که در کتاب راوی داستان بهترین دوستش، فرنی است. بهترین دوستی که غرق شده است. با اینکه بهترین شناگر مدرسه ی خودشان بوده. سوزی پس از این حادثه با هیچ‌کس از قصد حرف نمی‌زند و نمی‌تواند مرگ بهترین دوستش را آن هم در حالی که به آخرین روزهای دوستی‌شان و ناراحتی‌ها و دلخوری‌های فرنی فکر می‌کند.

در همین حال مادر و پدر او که از هم جدا هستند به دنبال راهی برای کمک کردن به سوزی می‌گردند و تصمیم می‌گیرند او را پیش مشاور ببرند اما سوزی قصدی برای تغییر ندارد و هنوز نمی‌تواند باور کند علت مرگ فرنی غرق شدن است. بلکه او حدس می‌زند علت آن عروس دریایی‌ها هستند.

او تحقیق‌های زیادی درباره آن‌ها انجام می‌دهد و سرانجام به این نتیجه می‌رسد که شاید بهتر است از یک  فرد متخصص کمک بگیرد. او چند پرفسور پیدا می کند ولی همگی آنها جایی دور تر از حد امکان او هستند. در آخر تصمیم می‌گیرد حتماً این قضیه را دنبال کند. او پس از تحقیق دوباره، پرفسوری را در استرالیا انتخاب می‌کند ولی او در استرالیا است و سوزی در ماساچوست. اما او اعتماد به نفسش را از دست نمی‌دهد و نقشه‌ای طراحی میکند و برای سفر، خود را آماده می‌کند.

نقشه‌اش را عملی می‌کند و تمامش درست پیش میرود. ولی هنگامی که به فرودگاه می‌رود و می‌فهمد که نمی‌تواند سفر خود را عملی کند و حالا تمام برنامه‌هایش به هم خورده‌اند و می‌داند دیگر نمی‌تواند کاری کند جز اینکه مرگ دوستش را بپذیرد. حتی اگر هم دلیل آن چیز دیگری به جز غرق شدن باشد، نه فرنی برمیگردد و نه اتفاقات بین آنها عوض می‌شود. پس سوزی سعی می‌کند با موضوع کنار بیاید.

نظرم در مورد کتاب؟

به نظر من این کتاب قشنگ بود و من دوسش دارم.

بعضی جاهاش باعث لبخند می‌شد و بعضی جاهاش غمگین بود. ولی در کل من استفاده از فضاهای متفاوت و جمله‌های متفاوتش رو خیلی دوست داشتم.

از کجاش بیشتر خوشت اومد؟

من از زمان‌هایی که سوزی از خاطراتش با فرنی میگفت بیشتر خوشم میومد و همینطور نتیجه گیریه آخر داستان رو خیلی دوست داشتم.

خواندنش رو به کسی توصیه میکنی؟

آره، شاید کسایی که ارزش آدم‌هایی رو که دوست دارند رو نمی‌دونن و دیگران رو ناراحت می‌کنن و بعدش پشیمونن این کتاب خیلی براشون خوب باشه.

از نظر من این کتاب رو چه آدم هایی میتونن بخونن؟

به نظر من کسایی که کتاب رو تو فضاهای آروم دوست دارند و کسایی که صبر دارند برای خوندن یک داستان متفاوت.

 

اطلاعات کتاب:

کتاب : عروس دریایی

نویسنده : الی بنجامین

مترجم : کیوان عبیدی آشتیانی

نشر : افق

رمان : نوجوان

برنده جایزه : ای.بی.وایت

به این مطلب امتیاز دهید

امتیازدهی