شبکه اجتماعی لینکدین ؛ کارکرد این شبکه چگونه است؟

56

دنیا خیلی کوچک است.

وب سایت لینکدین یا شبکه اجتماعی لینکدین ، یکی از پرطرفدارترین وب سایت ها و اپلیکیشن‌ها بین اهالی مشاغل و کسب و کارهاست. ویژگی مهم وب سایت لینکدین این است که شما می‌توانید به شبکه ای از افراد متخصص در زمینه کاری مورد علاقه‌تان متصل بشوید، رزومه کاری خودتان را در معرض دید افراد بسیاری قرار بدهید و در نهایت بتوانید ارتباط کاری و تخصصی خودتان را بهبود ببخشید. لینکدین یکی از معروف‌ترین و موفق‌ترین استارتاپ‌های دنیای تکنولوژی است. در این یادداشت که برداشته شده از کتاب «استارتاپ شما » است، به تشریح نحوه عملکرد وب سایت لینکدین می‌پردازیم.

اگر این یادداشت برای شما مفید بود، لطفاً در پایان به این متن امتیاز بدهید.

در سال ۲۰۰۱ دونکن واتس ، متأثر از یافته‌های میلیگرام تحقیقات جسورانه و نیرومندتری در مقیاس جهانی انجام داد. برای این منظور او هجده نفر از سیزده کشور جهان به کار گرفت و کوشید تا حد ممکن این افراد از مشاغل متفاوت باشند. به طور مثال متصدی بایگانی از استونی، پلیس از استرالیای جنوبی و استاد دانشگاه از منطقه آپ استیت نیویورک. سپس او از شصت‌هزار نفر از سراسر آمریکا تقاضا کرد تا در این آزمایش شرکت کنند.

آنان می‌بایستی پیامی ایمیلی را به یکی از این هجده نفر یا یکی از دوستانشان که احتمال می‌دادند یکی از این هجده نفر را می‌شناسد ارسال کنند. با وجود این تعداد قابل ملاحظه‌ای از این پیام‌ها هرگز به مقصد نرسید و در میان راه گم شد. واتس ضمن تأیید یافته‌های میلیگرام به این نتیجه رسید که فاصله بین شرکت کننده‌ها در این تحقیق و افراد هدف تقریباً بین ۷ تا ۵ درجه است. او نیز بر این گفته صحه گذاشت که دنیا تحت تأثیر پیوستگی مردم خیلی کوچک است.

سیاره خاکی یک شبکه عظیم اجتماعی است؟

تحقیقات میلیگرام و واتس بر این واقعیت دلالت دارد که سیاره خاکی یک شبکه عظیم اجتماعی بوده و تمام انسان‌های ساکن در آن حداکثر از طریق شش واسطه به هم متصل و مرتبط هستند.

حتی تصور اینکه می‌توان از طریق شش نفر به میلیاردها نفر از سراسر جهان متصل شد حیرت‌آور و شگفت‌انگیز بوده و می‌تواند روزنه امیدی برای راه‌اندازی استارت آپ شما باشد. فرض کنید که پزشک هستید و مایلید پیش از انتخاب رشته تخصصیتان با پزشکی که سال‌ها در این رشته فعالیت کرده مشورت کنید. در ضمن شنیده‌اید که تنها از طریق سفارش‌نامه می‌توانید با چنین فردی دیدار داشته باشید.

خبر خوب آن است که می‌دانید تنها شش درجه با او فاصله دارید، و خبر بد آن‌که لازم است با پیروی از روش واتس و میلیگرام از دوستی تقاضا کنید که سفارش‌نامه ای را در این خصوص برایتان ایمیل کند و امیدوار باشید که پس از شش، هفت ایمیل که افراد برای هم ارسال می‌کنند پیامتان به فرد مورد نظر برسد. اما این کار نه مؤثر به نظر می رسد و نه قابل اعتماد است. حتی اگر پیامتان به مقصد برسد، دست‌به‌دست گشتن آن سبب می‌شود تا محتوا تا حدودی تغییر کند.

سرعت رشد شبکه‌های اجتماعی

گفتن این مطلب که شما دوست، دوست، دوست، دوستتان هستید چندان مفید و راه گشا نیست. اما اگر نموداری جامع و کامل از شبکه اجتماعی تمام مردم جهان در اختیار داشتید،؛ می‌توانستید کوتاه ترین راه ممکن از خودتان تا آن پزشک را پیدا کنید. خوشبختانه امروزه شبکه‌های اجتماعی آنلاین در سطج جهان این پیوستگی را ملموس و قابل جستجو کرده‌اند؛ بد نیست بدانید که از میان یک میلیارد افراد متخصص جهان، ۱۰۰ میلیون نفرشان عضوی از شبکه اجتماعی لینکدین هستند و در هر ثانیه دو نفر به اعضای این شبکه افزوده می شود.

اکنون شما قادرید با جستجو در شبکه اجتماعی لینکدین روابط و دوستانی را پیدا کنید که بتوانند با کمترین واسطه شما را به آن دکتر معرفی کنند. لازم نیست، به‌صورت تصادفی ایمیلی بفرستید و امیدوار باشید که پس از شش بار دور زدن به مقصد برسد.

“از میان یک میلیارد افراد متخصص جهان، ۱۰۰ میلیون نفرشان عضوی از شبکه اجتماعی لینکدین هستند و در هر ثانیه دو نفر به اعضای این شبکه افزوده می شود.”

وب سایت لینکدین شبکه اجتماعی لینکدین

“دنیا تحت تأثیر پیوستگی مردم خیلی کوچک است”

چگونگی فعالیت در شبکه اجتماعی لینکدین

تصویر زیر که از فعالیت‌های شبکه اجتماعی لینکدین برداشت شده مراحل مختلف انتقال یک پیام را از یک کاربر تا پزشکی به نام سارا ساندرال نشان می‌دهد. پیش از این به نظریه «شش درجه دوری» اشاره کردیم و گفتیم که شما با افراد سراسر جهان تنها شش درجه فاصله دارید. گرچه از نظر علمی این فرضیه درست است، اما هنگامی که برای آشنایی با فردی که می‌تواند در کار و حرفه شما یاریتان کند وارد میدان عمل می‌شوید موضوع سه درجه مهم و تعیین کننده می‌گردد.

چگونه می‌توانید با‌ سارا مرتبط شوید:
شما
جان اسمیت
جرج تارپ
ادموند مک لور
ارتباطات سارا
سارا ساندرال

چرا سه درجه عددی جادویی است؟

سه درجه، عدد جادویی است. زیرا وقتی شما به رابطه‌های درجه دو و سه معرفی می‌شوید، دست کم یک نفر در این زنجیره شخصاً فرد مورد نظرتان و یا هدف را می‌شناسد. به طور مثال: کارن، جین، سارا.
کارن و جین افرادی میانی هستند و هر دو، شما و سارا (دو فردی که قصد دارند به هم مرتبط شوند) را می‌شناسند، که این خود موجب امیدواری و قوت قلب است. اگر تنها یک نفر (یک درجه جدایی) دیگر به این زنجیره اضافه شود، فرد میانی نه شما را می‌شناسد و نه سارا را. به این ترتیب نمی‌توانید تضمین کنید که جریان معارفه بدون برخورد با موانع پیش خواهد رفت. به‌علاوه دلیلی ندارد فردی برای معرفی فردی بیگانه به بیگانه‌ای دیگر خود را به زحمت بیاندازد ولو این‌که آدم غریبه، دوست، دوست، دوستش باشد.

“در سه درجه دوری، دست کم یک نفر در این زنجیره شخصا فرد مورنظرتان و یا هدف را می‌شناسد، یعنی رابطه‌های درجه دو و سه شما و فرد موردنظرتان را می‌شناسند.”

شبکه اجتماعی لینکدین

شبکه اجتماعی لینکدین که اکنون در دسترستان است تمام هفت میلیارد نفر ساکنان سیاره خاکی را که با شش درجه از یکدیگر جدا می‌شوند دربر نمی‌گیرد. اما به طور قطع شامل تمام افرادی است که با دو یا سه درجه از هم فاصله دارند و آنان کسانی هستند که می‌توانند از طریق معرفی به آنان دسترسی پیدا کنید.

تصور کنید که شما در این گروه بزرگ ۴۰ دوست دارید، که هر کدامشان ۳۵ دوست و هر کدام از دوستان دوستانتان نیز ۴۵ دوست متفاوت دارند. با یک حساب سرانگشتی (۴۰* ۳۵* ۴۵) به این نتیجه می رسید که می‌توانید با یک معرفی‌نامه با ۵۴۰۰۰ نفر مرتبط و متصل شوید.

حال اگر فرض کنید که بعضی از دوستانتان یکدیگر را می‌شناسند. مفهومش آن است که بعضی چند بار حساب شده‌اند. بنابراین عدد واقعی از حاصلضرب کمتر بوده و از عدد فوق به مقدار ناچیزی کاسته می‌شود. صفحه کاربری شبکه اجتماعی لینکدین (network statisticts) نمایانگر تعداد اعضای شبکه حرفه‌ای شماست که آن را از طریق ارتباطات درجه سه‌تان ایجاد کرده‌اید.

همان‌گونه که ملاحضه می‌کنید با وجود حذف ارتباطات مشترک اضافی توسط این شبکه همچنان با عدد بزرگی روبه‌رو هستید. به این ترتیب فردی با ۱۷۰ ارتباط در شبکه اجتماعی لینکدین در کانون یک شبکه ارتباطی حرفه‌ای قرار گرفته و از بیش از دو میلیون ارتباط بهره‌مند می‌شود. و اکنون می‌توان به روشنی درک کرد که چرا یکی از شعارهای اولیه بازاریابی شبکه اجتماعی لینکدین این است: شبکه شما بزرگتر و نیرومندتر از آن است که تصور می‌کنید.

 

” شبکه شما بزرگتر و نیرومندتر از آن است که تصور می‌کنید.”

 

وب سایت لینکدین ، شبکه اجتماعی لینکدین
لینکدین

نقش شبکه‌های اجتماعی در جامعه امروز

فرانک هانیگان، کارآفرین ایرلندی در زمینه مهندسی نرم افزار، در سال ۲۰۱۰ توانست در خلال هشت هفته و از طریق ۷۰۰ رابطه درجه یک در شبکه اجتماعی لینکدین، مبلغ ۲۰۰ هزار دلار سرمایه مورد نیازش را برای تأمین شرکتش فراهم آورد. بد نیست بدانید که هفتاد درصد سرمایه گذاران از ارتباطات درجه یک او، و سی درصد بقیه از ارتباطات درجه دو او بود؛ یعنی دوستان دوستانش که ضمن ارسال معرفی نامه‌اولیه، مطالبی را در حاشیه اصلی پیام او نگاشته بودند. این مثال نیز قدرت شبکه گسترده را به روشنی نشان می‌دهد.

لینکیدن وب سایت لینکدین

برای خواندن یادداشت های مفید دیگر مثل این، به اینجا بروید.

لطفا به این نوشته ستاره بدهید.

به این مطلب امتیاز دهید

شبکه اجتماعی لینکدین ؛ کارکرد این شبکه چگونه است؟
5 (100%) 3 votes