نگار جوادی برنده جایزه ادبی آلبرتین سال ۲۰۱۹

183

نگار جوادی، نویسنده ایرانی برنده جایزه آلبرتین  ۲۰۱۹ برای رمان «از شرق بریده» شد.

نگار جوادی نویسنده و فیلم نامه نویس ایرانی-فرانسوی است که در سال ۱۹۶۹ در ایران متولد شد و در سن ۱۱ سالگی به همراه خانواده‌اش به فرانسه مهاجرت کرد و سال‌هاست که در این کشور زندگی و کار می‌کند. وی در سال ۲۰۱۶ اولین رمان خود به نام  «از شرق بریده» را منتشر کرد و در همان سال موفق به کسب جایزه ادبی استیل فرانسه شد و مورد استقبال  منتقدان ادبی قرار گرفت.

از شرق بریده چیست؟

رمان «از شرق بریده» بازگوکننده پاره‌ای از زندگی خود نویسنده و تاریخ معاصر ایران است. خانم جوادی در گفت‌وگو با بوکانیستا، مجله اینترنتی کتاب، گفته است در این رمان در پی آن بود که ببیند وقتی یک ایرانی در کشور خود زندگی نمی‌کند، ایرانی بودن چه معنایی دارد؟ شرقی بودن چه معنایی دارد در حالیکه فرد در کشور خود زندگی نمی‌کند؟

جایزه آلبرتین

جایزه آلبرتین، که یکی از تنها جوایز ادبی ایالات متحده است، جایزه ای است که از طرف کتابفروشی به همین نام هر ساله به بهترین رمان فرانسوی که به زبان انگلیسی ترجمه شده است اهدا می شود و جایزه آن ۱۰ هزار دلار می باشد.

مهاجرت هنرمندان، مسئله این است؟

نگار جوادی در کنار افرادی همچون بهمن قبادی، یعقوب حسین زاده، اسماعیل خوئی،  داریوش آشوری و…… یکی دیگر از هنرمندان ایرانی مقیم خارج از کشور است. با توجه به افزایش مهاجرت هرساله هنرمندان ایرانی، این موضوع می تواند تا حدودی نگران کننده باشد چرا که هنرمند فردیست که به زادگاه خود تعلق دارد و سرزمینی که هنرمندان خود را از دست بدهد رفته رفته فرهنگ وهویت خود را از دست میدهد و جامعه ای که هویت خود را از دست بدهد دیگر دارای شناسنامه نیست.

همه خوشحالیم از موفقیت ایرانی‌ها

با تمام  این تفاسیر وظیفه ی ما به عنوان هر ایرانی حمایت از هنرمندان واقعی خود چه در داخل و خارج از ایران می باشد و مسلما هر ایرانی که در هر کجای دنیا به موفقیت دست پیدا کند، نام ایران است که به جهانیان معرفی می شود.

تحلیل خبر: رضا زرگر

به این مطلب امتیاز دهید

امتیازدهی