رشد صادرات صنایع دستی ایران

108

معاون صنایع دستی کشور رشد سه درصدی صادرات صنایع دستی را اعلام کرد.

صنایع دستی فرصت مناسب ارز آوری

کشورمان ایران از جمله کشورهایی است که به دلیل داشتن فرهنگ‌ها و سنت‌های مختلف و گستردگی مناطق و اقلیم‌ها، دارای صنایع دستی مختلف با توجه به آداب و رسوم هر منطقه است. برای مثال اصفهان، یزد، گیلان، شیراز، دزفول، بندرعباس و … هر کدام از این مناطق با توجه به سبک زندگی، آب و هوا و رسم و رسوم مردم آن سرزمین، دارای صنایع دستی مخصوص به خود هستند.

مدیریت صحیح یک فرصت بزرگ

مدیریت درست و توجه ویژه به این بخش، می­تواند در بحث درآمدزایی اقتصادی کشور کمک بسیار زیادی انجام دهد. این بخش یکی از سرمایه های بزرگ کشور محسوب می­شود؛ چرا که برای داشتن صنایع دستی، هر سرزمین باید دارای تمدن و فرهنگ غنی باشد. از ویژگی های بارز کشور ایران، تمدن کهن و فرهنگ‌های بومی غنی است. با توجه به تنوع صنایع دستی هر شهر می­توان به تجربه طولانی زندگی مردم آن منطقه در سالیان دور پی برد.

فرصت مهم صنایع دستی

صنایع دستی هم می­تواند در بخش جذب توریست و هم در بخش صادرات، یکی از منابع درآمدی برای کشور باشد، سالانه میلیون­ها توریست در سراسر جهان به مناطق مختلف سفر می­کنند برای آشنایی با رسم و رسوم و شیوه زندگی افراد آن منطقه.

میناکاری و خاتم­کاری(اصفهان)، حصیربافی(شمال و سیستان بلوچستان)، خاتم­کاری و خراطی(شیراز)، گلیم­بافی و فرش و چرم (تبریز) تنها نمونه­ هایی از انواع صنایع دستی مناطق گوناگون کشورمان می­باشند که شهرت جهانی دارند.

چالش مهم صادرات

ایران با این وجود که در کنار کشورهای چین و هندوستان جزو سه کشور برتر در حوزه صادرات صنایع دستی، در دنیا می­باشند با مشکلات متعددی در بخش صادرات مواجه است از جمله بحث حمل، بسته بندی، کم کاری دولت، انتقال ارز صادراتی و……. می­باشد.

خبر مهم رشد صادرات صنایع دستی

پویا محمودیان در مصاحبه‌­ای که با خبرگزاری «ایران» داشته است خبر از رشد سه درصدی صادرات صنایع دستی، به کشورهای مختلف را داده است. هر چند ظرفیت  صنایع دستی کشور بسیار بیشتر از این است؛ اما با وجود تمام کم و کاستی­ها و تحریم­‌ها می­تواند خبر بسیار امیدوار کننده­‌ای باشد. باید در آینده امیدوار بود که توجه بیشتری به این بخش بشود. افغانستان، ترکیه، پاکستان، امارات متحده عربی، آلمان، جمهوری آذربایجان، قطر، قزاقستان، ترکمنستان، روسیه، عمان، هلند، هند، گرجستان، امریکا، ارمنستان، کویت، دانمارک و برزیل بیست کشوری هستند که عمده صنایع دستی ما به این کشورها صادر می‌شود.

تحلیل خبر:رضا زرگر

 

به این مطلب امتیاز دهید

امتیازدهی