کسب اولین مدال جهانی تاریخ بسکتبال توسط شادی عبدالوند

108

درخشش شادی عبدالوند در مسابقات جهانی هلند ۲۰۱۹

شادی عبدالوند ملی پوش تیم بسکتبال سه نفر ایران، در مسابقات جام جهانی هلند در بخش انفرادی موفق به کسب مدال برنز رقابت ها گردید.

جام جهانی بسکتبال سه نفر زنان آمستردام ۲۰۱۹

مسابقات جام جهانی بسکتبال سه نفره زنان ۲۰۱۹ در شهر آمستردام هلند از ۲۸ خرداد تا ۲ تیر برگزار شد. تیم بسکتبال زنان ایران که متشکل از سعیده علی، شادی عبدالوند، دلارام وکیلی و کیمیان یزدانیان بود با سرمربیگری «نیکا بیک لیک لی» در این رقابت ها شرکت کرد. پس از ۱ پیروزی و ۳ شکست، با حذف ادر مرحله گروهی این رقابت ها به کار خود پایان داد.

این رقابت ها هر سال خرداد برگزار می شود و ایران دومین سال پیاپی است که در این رقابت ها حضور دارد.

عملکرد تیم سه نفره ایران

ایران در گام نخست رقابت ها به مصاف اسپانیا رفت که با نتیجه ۲۲-۸ مغلوب حریف خود شد. در بازی بعدی بچه های ایران موفق به شکست حریف خود مغولستان با نتیجه ۱۹-۱۸ شدند. آن ها پس از این پیروزی به مصاف تیم های رومانی و جمهوری چک رفتند که به ترتیب با نتایج ۲۱-۷ و ۲۲-۸ شکست خوردند. بدین ترتیب  تیم بسکتبال سه نفره زنان ایران که دومین سال حضور خود در این رقابت ها را تجربه می کرد نتوانست از گروه خود صعود کند و وداع زودهنگامی با این رقابت ها داشت.

سال گذشته ایران در نخستین حضورخود در این رقابت ها که در کشور فیلیپین برگزار شد موفق شد به نخستین پیروزی خود در این بازی ها برابر آندورا برسد و در برابر قدرت های جهان یعنی آمریکا، روسیه و اوگاندا که همگروهی ایران را تشکیل می دادند تن به شکست داد.

عملکرد تیم ملی بسکتبال سه نفره ایران را با توجه به قدمت تاسیس آن و امکانات ملی پوشان را میتوان مثبت ارزیابی کرد. تیم سه نفره ایران برای نخستین بار در سال ۲۰۱۸ صورت گرفت.

بسکتبال سه نفره، از جمله مسابقات ورزشی می باشد که در ده دقیقه مفید برگزار می شود و تیمی که زودتر به امتیاز ۲۱ برسد و یا در وقت قانونی امتیاز بیشتری کسب نماید، پیروز مسابقه خواهد بود.

تاریخچه رقابت ها

تا پیش از این رقابت ها، ۵ دوره برگزار شده است که تیم ملی آمریکا با قهرمانی در دوره های اول و دوم در سال های ۲۰۱۲ و ۲۰۱۴ پرافتخارترین تیم این رقابت ها محسوب می شود و در دوره سوم رقابت ها که در سال ۲۰۱۶ در چین برگزار شد به مدال برنز رسیدند. در دو دوره بعدی رقابت ها، روسیه و ایتالیا به ترتیب در سال های ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ به مقام قهرمانی این رقابت ها دست یافتند.

شادی عبدالوند

شادی عبدالوند که عضو تیم سه نفره بسکتبال ما در این رقابت ها بود در بخش رقابت های انفرادی موفق شد که پس از حریفان قدرتمندی از فرانسه و ایتالیا به مدال برنز این رقابت ها دست پیدا کند. شادی عبدالوند نخستین زن ایرانی می باشد که موفق به کسب مدال در این رقابت ها شده است.

دختران ایرانی همیشه ثابت کرده اند

با توجه به سطح امکانات و بسیاری از محدودیت هایی که در داخل کشور برای بسیاری از رشته های ورزشی در بخش بانوان وجود دارد، سطح انتطارات  جامعه به خصوص در بخش ورزش های گروهی شاید از بانوان زیاد نباشد. در این چند ساله در کشورمان دختران ایرانی بارها ثابت کرده اند که اگر به آن ها توجه شود و به آن ها میدان داده شود، می توانند در بسیاری از مجامع بین المللی افتخارآفرینی نمایند و پرچم کشورمان را به اهتزاز درآورند.

یک مرور ساده

ورزشکارانی مانند کیمیاعلیزاده، مهلامومن زاده و شادی عبدالوند و بسیاری از استعدادهای ناشناخته دیگر سرمایه های ورزشی این سرزمین محسوب می شوند که از مسئولین فدراسیون ها انتظار می رود توجه ویژه ای به این بخش داشته باشند. فدراسیون ها می توانند با برنامه ریزی درست برای آینده و شناخت استعدادهایی که در سراسر کشور وجود دارد شادی عبدالوندهای بسیاری را در رشته های مختلف پرورش دهند. عوامل زیادی برای موفقیت باید همکاری کنند، وزارت ورزش با تقسیم بندی عادلانه بودجه در بین فدراسیون ها می تواند کمک بسیاری به این بخش از جامعه ورزش داشته باشد.

با آرزوی موفقیت برای تمامی بانوان سرزمینمان

تحلیل خبر: رضا زرگر

به این مطلب امتیاز دهید

امتیازدهی