یکم تیرماه سالروز تولد عباس کیارستمی

222

تولد یک ستاره

امروز ۱ تیرماه سالروز تولد کارگردان، فیلمنامه­ نویس، تدوین­گر و گرافیست فقید و نام ­آشنای سینمای ایران یعنی عباس کیارستمی می­باشد. او در تاریخ یک تیر ۱۳۱۹ در شهر تهران متولد شد. کیا رستمی از جمله کارگردانان ایرانی می­باشد که فعالیت هنری خود را پیش از انقلاب با ساخت فیلم کوتاه «نان و کوچه» آغاز کرد البته پیش از این کارهای هنری دیگری همچون نقاشی، ساخت تیتراژ، طراحی پوستر و بسیاری فعالیت­های هنری دیگر انجام داده بود. ساخت تیتراژ فیلم­های «قیصر» و «رضا موتوری» ساخته­ های مسعود کیمیایی از کارهای وی می­باشند.

آثار و جوایز کیارستمی

کیارستمی در کارنامه هنری خود کارهای درخشان بسیاری همچون «کلوز آپ»، «طعم گیلاس»، «خانه دوست کجاست؟» و «باد ما را خواهد برد» دارد. کیا رستمی در طی دوران فعالیت هنری خود جوایز متعددی را از جشنواره­ های مختلف کسب نموده است که مهم­ترین آن­ها می­توان به نخل طلای کن اشاره نمود. در سال ۱۹۹۷ به خاطر درخشش فیلم «طعم گیلاس» موفق به کسب جایزه نخل طلای کن فرانسه شد و  نام خود را به عنوان اولین کارگردان ایرانی که موفق به کسب چنین مهمی می­شود به ثبت برساند. او چند سال قبل­ترهم با فیلم «زندگی و دیگر هیچ» موفق به کسب جایزه نوعی نگاه از جشنواره کن شده بود. در سال ۲۰۰۷ روزنامه گاردین، کیا رستمی را در رتبه ششم، چهل کارگردان برتر معاصر سینمای جهان قرار داد.

نسل نواندیش سینمای ایران

کیارستمی در کنار بهرام بیضایی و امیر نادری را می­توان جزو نسل نواندیش سینمای ایران دانست که با نگاهی متفاوت و جهان بینی منحصر به فرد خود هیچ­وقت گرفتار گیشه­ ی تجاری سینمای ایران و جهان نشده است و همیشه سعی کرده است که اندیشه و تفکرات خود را با آثاری که ارائه می­دهد بیان کند. ژروم بارون منتقد و دبیر جشنواره نانت فرانسه در همین راستا بیان کرده است که: نگاه عباس کیمیارستمی از ما جلوتر بود. اگر فیلمسازهای ایرانی قصد دارند موفق شوند، نباید از آثار عباس کیارستمی، امیرنادری، بهرام بیضایی و اصغر فرهادی کپی کنند.

عباس کیارستمی را می­توان از جمله هنرمندن ایرانی دانست که در زمان حیات مانند بسیاری از هنرمندان دیگر سرزمینمان، علیرغم تمام جوایز کسب شده از جشنواره­ های مختلف، در بین اهالی سینما آن چنان که باید از وی تقدیر و تشکر صورت نگرفت. او اواخر دوران فعالیت های خود را در خارج از ایران انجام داد و در سال ۲۰۱۰ فیلم «کپی برابر اصل» و در سال ۲۰۱۲ «مثل یک عاشق» را ساخت.

کیارستمی در سال ۹۵ بر اثر بیماری سرطان در کشور فرانسه درگذشت.

روایتی از عباس کیارستمی در کانون فیلم خانه سینما

محمدعلی سجادی فیلمی تحت عنوان «گزارش چهارشب و یک روز» ساخته است که گزارشی‌ است از اولین استقبال و آخرین بدرقه پیکرعباس کیارستمی در ایران. در همین راستا کانون فیلم­خانه سینما قصد دارد که به مناسبت بزرگداشت عباس کیارستمی در روز یک شنبه ۲ تیر، ساعت ۱۸، سالن سیف الله داد خانه سینما، برای نخستین بار فیلم را به نمایش عمومی بگذارد. ورود برای عموم رایگان می­باشد. ضمن این که پس از نمایش فیلم، قرار است محمدعلی سجادی کارگردان سینما در کنار پرویز جاهد و ناصرصفاریان در نشستی درباره فیلم حاضر شوند.

عباس کیارستمی: ترجیح می­دهم خودم بمانم و کاری از من نماند.

 

به این مطلب امتیاز دهید

امتیازدهی