کلینیک بیماریهای رفتاری

167

کلینیک بیماریهای رفتاری چیست؟

شاید کمتر کسی اسم کلینیک بیماریهای رفتاری رو شنیده باشه امروز بنده یک بهداشتی براتون از این کلینیک ها مینویسم.

از اسمش چه چیزی متوجه میشید؟؟

اصلا بیماریهای رفتاری یعنی چی؟؟

بله همونطور که در مورد بهداشت و مهجور بودنش گفتم  اینبار از مهجور و ناشناخته بودن این کلینیک ها مینویسم.

واحد بیماریهای واگیر و غیر واگیر

در دانشگاههای علوم پزشکی هر کشور که بخش بهداشت هم جزء این دانشگاهها بود و در مطالبم در مورد بهداشت گفتم واحدهای مختلفی فعالیت میکنن که یکی از این واحدها واحد بیماریهای واگیر و غیر واگیر است و طبق قوانین سازمان جهانی بهداشت و وزارت بهداشت یک بخش از این بیماربها مربوط به بیماری ایدز میشود.

بیماری رفتاری یعنی چه؟

بیماریهایی که از رفتار و سوء رفتار ما نشات میگیر و ما با رعایت کردن نکات رفتاری ساده میتوانیم جلوی بروز آن را بگیریم بیناری رفتاری نام دارد مثل ایدز هپاتیت سفلیس و…

کلینیک بیماریهای رفتاری چه کار میکند؟؟

بله شاید کمی متوجه شده باشید

در کلینیک های بیماریهای رفتاری که تحت پوشش شبکه های بهداشت و درمان هر دانشگاه علوم پزشکی هست یک پزشک ایدز و یک کارشناس بیماری ایدز حضور دارد که در خصوص این بیماری و مطالب مرتبط آن آموزشهای لازم را دیده اند.

در این کلینیک ها افراد HIVمثبت که از سوی سازمان انتقال خون با آزمایش تایید شده مراجعه میکنند. پرونده دارند و به طور رایگان تحت درمان قرار میگیرند. داروها و آزمایشهای لازم بطور کاملاً رایگان در اختیار مراجعین قرار داده میشود. داروهایی که هر سال وزارت بهداشت میلیونها تومان پول برای خرید آن از کشورهای خارجی هزینه میکند.

نکته ای که نمیدونید!

و اما مطلب جالبتر اینکه در این کلینیک ها آزمایشات تشخیص سریع ایدز (رپید تست) وجود  دارد که افرادی که روابط محافظت نشده یا مشکوک و یا حتی نیدل استیک (آسیب با سر سوزن) شده اند این تست انجام میشود و در کمتر از ۱۰ دقیقه نتیجه به فرد اعلام میشود.

لازم به ذکر است که ابتدا با فرد مشاوره های لازمه انجام گرفته سپس این آزمایش انجام میشود.

مراجعه کنیم؟

اگر شما در محل کار خیابان بیمارستان پارک ها کوچه و… با سوزنهای ناشناس و یا آلوده ایی که از سلامت شخص قبلی که با آن برخورد داشته اطلاع ندارید میتوانید به این کلینیک ها مراجعه کنید و تحت درمان دارویی پروفیلاکسی یک ماهه قرار بگیرید.

اگر از اعضای خانواده، دوستان و… شما کسی معتاد تزریقی یا دارای گرایش‌های جنسی پرخطر و یا روابط جنسی پرخطر دارند میتوانید به این کلینیک ها مراجعه کنید. آموزشهای لازمه را دریافت کنید و یا حتی تحت آزمایش و یا درمان قرار بگیرید.

بیشتر، بیشتر، بیشتر

باید در مورد ایدز بیشتر بخوانیم. بیشتر بدانیم و کمتر بترسیم.

فرد آلوده به ایدز با تشخیص و درمان سریع و به موقع و ادامه دار میتواند زندگی کند، ازدواج کند، بچه دار شود و….

با هم‌ با مطالعه بیشتر و تغییر دیدگاهمان از اَنگ ایدز و آزمایش آن خلاص شویم.

بیاید آموزش بهداشت را جدی تر بگیریم و سالم تر زندگی کنیم.

با تشکر، یک بهداشتی.

به این مطلب امتیاز دهید

کلینیک بیماریهای رفتاری
4.7 (94%) 280 votes