موزه‌ها شب هم باز هستند؟

128

شب موزه‌ها باز می‌مانند؟ 

فعلاً کاخ نیاوران باز است. استقبال کنید.

مدیر اداره کل موزه های کشور از برنامه ای برای افزایش ساعتهای فعالیت موزه های کشور خبرداد و گفت: در گام اول به صورت آزمایشی موزه نیاوران تا ساعت ۲۲ از آغاز تیر ماه ۹۸ فعال میشود و در صورت استقبال مردم، درباره ساعتهای فعالیت دیگر موزه ها تصمیم گیری خواهد شد.

اگر موزه‌ها باز باشند، استقبال میکنید؟

همان طور که خودتان میدانستید کشور ایران با توجه به قدمت چندین هزار ساله دارای موزه های متعددی در سراسر کشور می باشد. همواره موزه ها یکی از جاذبه های توریستی کشور محسوب می شوند. سالانه هزاران توریست از این موزه‌ها دیدار می کنند.

طبق آخرین آمار اعلام شده، ایران دارای حدودا ۶۸۰ موزه فعال در کشور است که از این تعداد ۵۰ درصد متعلق به میراث فرهنگی و بقیه خصوصی می باشند و ۱۵۰تای این موزه های فعال متعلق به تهران هستند. از آن سو سالانه با افزایش ۱۰ درصدی بازدیدکنندگان همین موزه‌ها روبه رو هستیم.

ای کاش موزه ها بیشتر بشوند.

هرچند این تعداد موزه با توجه به پیشینه  ده هزارساله ایران بسیار کم است؛ اما بر اساس گفته های مدیرکل موزه‌ها و اموال منقول میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری، قرار شده است که تا پایان دولت دوازدهم این تعداد به هزار برسد ضمن اینکه تا پیش از این و در سال ۹۱ این عدد ۴۲۹ عدد موزه بوده است.

تعداد آثار و اشیاء موزه های کشور چیزی حدود ۴ میلیون قطعه اعلام شده است که تقریبا هر روز با توجه همکاری علمی و کشف اشیاء جدید بر این تعداد افزوده می شود و بیش از پیش وجود مکان هایی برای حفظ و نگه داری آثار ملی احساس می شود ؛چرا که هر کدام از این اشیاء گرانقیمت نشان دهنده تمدن و تاریخ و فرهنگ یک کشور می باشند و اگر توجه ویژه به این بخش صورت گیرد می تواند سالیانه میلیون ها توریست را وارد کشور کند که در بخش درآمدزایی می تواند کمک بسیاری نماید.

یادآوری آزار دهنده

متاسفانه در طی یک قرن گذشته بر اثر بی تدبیری حاکمان و یا مسئولین وقت بسیاری از اشیاء تاریخی و گران قیمت از ایران خارج شده اند و در موزه های جهان نگه داری و به نمایش عمومی گذاشته می شوند هنوز آمار دقیقی از این تعداد اشیاء وجود ندارد. این مساله واقعا دردناک است.

سازمان یونسکو و ایران

ایران از سال ۱۳۲۵ با پدیرفتن اساسنامه یونسکو به عضویت این سازمان در آمده است و بسیاری از موزه ها و بناهای تاریخی ایران به ثبت این سازمان رسیده اند. یونسکو یکی از سازمان های تخصصی وابسته به سازمان ملل متحد است که در شهر پاریس فرانسه مستقر است.

یونسکو که  با هدف کمک و صلح و امنیت از طریق ترویج همکاری میان ملل در امور تعلیم و تربیت و علوم و فرهنگ، فعالیت خود را آغاز نموده است، سواد فرهنگی را عامل استمرار و حفاظت فرهنگی معرفی کرده و موزه ها کانون این سواد فرهنگی هستند.

موزه‌ها قرار است دیرتر بخوابند.

تا پیش از این ساعات کاری موزه ها در ایران نهایتاً تا ساعت ۱۹ بوده. حال مدیر اداره کل موزه های کشور خبر از افزایش ساعت کاری موزه ها، تا ساعت ۱۰شب داده است که ابتدا این طرح فقط برای موزه نیاوران اجرا می شود و در صورتی که مورد استقبال مردم قرار گیرد در موزه های سراسر کشور عملی خواهد شد که این می تواند خبر خوبی برای علاقمندان به فرهنگ و هنر باشد.

تحلیل خبر: رضا زرگر

به این مطلب امتیاز دهید

امتیازدهی