شیوع ویروس کرونا و تأثیر آن روی زندگی ما

654

شیوع ویروس کرونا و اثرات آن بر جامعه

شیوع ویروس کرونا

شیوع ویروس کرونا جنبه های مختلفی از حیات ما را تحت تأثیر قرار داد و یکی از پیامدهای این بحران بر نظام آموزشی کشور بود که به واسطه این بیماری دانشگاها نیز تعطیل شدند و دانشجویان با شیوه متفاوتی برای گذراندن کلاس‌های حضوری مواجه شدند. در این یادداشت میخوام براتون از اثرات مثبت و منفی آن در زندگی خودم و برگزاری امتحانات آنلاین و نظام آموزشی بگم پس با من باشید.

شما می‌دونید رمز داشتن یه زندگی خوب چیه؟ جهت خواندن یادداشت بر روی لینک کلیک کنید.

با شیوع ویروس کرونا (covid-19) و تعطیلی دانشگاه‌ها برنامه کلاس‌های آنلاین را در کانال دانشگاه قرار دادند و برای هر رشته تحصیلی گروه‌های جداگانه تشکیل شد.

گروه جامعه‌شناسی گروه درسی من بود که قرار بود استادها نحوه تشکیل کلاس و امتحان‌ها را آنجا اعلام کنند.

کلاس‌ها با بی‌نظمی تشکیل میشد و گاهی به‌خاطر مشکلات اینترنت، کلاس کنسل میشد.

مسلماً اپیدمی‌های فراگیر همیشه تغییری در رویکردهای جامعه بخصوص در نهادهای فرهنگی و آموزشی داشته‌اند، تغییراتی که هم تأثیرات مثبت و هم منفی داشته است.

خب برای من یکی از تأثیرات مثبت تعطیلی دانشگاه افزایش تأمل و ارتباط با محیط خانه و خانواده بود. وقت آزاد بیشتری در اختیار داشتم تا به کارهای روزانه و علاقمندی‌هایم برسم. و نیز صرفه جویی در هزینه‌های رفت و آمد را شامل میشد.

اخبار مربوط به کرونا را در صفحه کرونا دنبال کنید.

اثرات منفی شیوع ویروس کرونا 

اثرات شیوع ویروس کرونا

و اما از اثرات منفی شیوع ویروس کرونا در ایران می‌توان به کاهش تعاملات بین استادها و دانشجوها اشاره کرد. برای من که شرکت در کلاس‌های تخصصی جامعه‌شناسی و بحث در مورد پدیده‌های اجتماعی و مسائل روز همیشه جذاب است، کلاس‌های آنلاین هیچ جذابیتی نداشت و همان اندک ارتباطی که در محیط دانشگاه بین دانشجویان وجود داشت از بین‌رفت.

بنطرم باید تلاش کرد تا از حجم اثرات منفی این بحران کاسته شود، این روال در فعالیت‌های دانشگاهی که از محیط حقیقی به بسترهای مجازی کشیده شده، ممکن است با کاهش جذابیت درسی و فرهنگی، باعث شود که دانشگاه رسالت و کارکرد خود را از دست بدهد. و چون فعلاً مشخص نیست این بحران تا چه زمانی ادامه دارد باید مسئولین بسترهای مجازی با قابلیت بالاتری که برای دانشجویان جذاب باشد فراهم کنند‌.

خب راستش نداشتن برنامه روزانه باعث شده بود که فکر کنم هر روز تعطیل هستم و بیشتر وقتم را به بطالت و در فضای مجازی سپری می‌کردم.

مشکلات امتحانات آنلاین

موقع برگزاری امتحانات آنلاین نیز مشکلات دیگری وجود داشت برنامه‌ای که برای امتحانات آنلاین گفته بودند نصب کنید مشکل داشت و بیشتر دانشجویان موفق به نصب آن نشدند. به‌خاطر این مشکلات بیشتر اساتید برای امتحان، از ما مقاله و یا خلاصه‌نویسی مطالب کتاب را خواستند.

خب این هم مشکلات دیگری داشت به‌خاطر اینکه دانشجوها از روی کتاب پی دی اف کپی نکنند از ما خواستند که خلاصه‌ها را دستی بتویسیم و بعد از عکس گرفتن از صفحات نوشته شده آن‌ها را  تبدبل به فایل پی دی اف کنیم، خب همین دستی نوشتن از روی منابع کلی وقت‌گیر بود و این یکی دیگر از دردسرهایی بود که با شیوع ویروس کرونا در نظام‌های آموزشی با آن روبرو بودیم.

استادهایی که برای اولین‌بار با دانشجوها کلاس داشتند بخاطر عدم شناخت از ما برای نمره دادن بیشتر به حضور دانشجو در کلاس‌های آنلاین توجه داشتند تا مقاله‌های نوشته شده که این امر باعث اعتراض دانشجوها شد.

و اینکه تلاس مسئولان در حوزه آموزش‌وپرورش برای دانشجویان در خانه مانده با استفاده از بسترهای مجازی به راهکارهای نچندان مطلوب رسید، این سؤال در ذهنم تداعی می‌شود که آیا بعد از این اپیدمی در آموزش از نظر فرهنگی و اجتماعی شاهد تغییراتی خواهیم بود یا نه؟

یادداشت‌های زندگی را اینجا بخوانید.

یادداشت‌های دیگر از زری صیدمحمدی رو اینجا دنبال کنید.

“لطفاً به این یادداشت امتیاز دهید.”

امتحانات آنلاین ؛ ویروس کرونا

به این مطلب امتیاز دهید

شیوع ویروس کرونا و تأثیر آن روی زندگی ما
3.7 (73.33%) 3 votes