مردم فرانسه برای تفریحاتشون چه کارهایی می‌کنند؟

662

تفریحات مردم فرانسه

تفریحات مردم فرانسه

شما چقدر با تفریحات و سبک زندگی مردم فرانسه آشنا هستید؟ فرانسه یکی از اون کشورهاییه که شاید ما در خیلی از خیالپردازی‌هامون سراغش رفتیم و خودمون رو وسط پاریس و قدم زدن در کوچه پس کوچه‌های این شهر تصور کردیم. در یادداشت قبل از فرهنگ و آداب و رسوم مردم فرانسه براتون گفتم. در این یادداشت می‌خوام که شما را با بیشتر با این کشور و تفریحاتی که مردم آن انجام می‌دهند آشنا کنم.

به همان اندازه که رفتار مردم یک کشور، فرهنگ و آداب و رسوم آن کشور را نشان می‌دهد. آب و هوا، خیابان‌ها، مغازه‌ها، ساعت شلوغی، شکل تفریحات، نوع وسایل نقلیه و هزار چیز دیگر هم هستند که نشان دهنده خلق و خو، شکل زیستی و تفکر یک ملت است.

 

 با ادامه تجربیات من همراه باشید

 

دوچرخه‌سواری بخشی از زندگی مردم فرانسه

فرهنگ مردم فرانسه

به همان اندازه که دیدن ماشین‌ها و رنگ و مدل متفاوتشان وسط خیابان عادی است، دیدن دوچرخه‌ها در گوشه کنار شهر قسمتی از زندگی روزانه فرانسوی‌هاست. نه در تمام مسیرها اما در بیشتر خیابان‌ها و پیاده‌روها قسمتی تدارک دیده شده است برای دوچرخه‌سواری، پس خطر کمتری دوچرخه‌سواران را تهدید می‌کند. دوچرخه‌سواری هم مثل رانندگی ماشین آداب خودش را دارد. به حقوق پیاده‌ها احترام می‌گذارند همانطور که ماشین‌های سواری بیشتر احتیاط را رعایت می‌کنند تا دوچرخه‌ها هم آسان و راحت در خیابان‌ها رفت و آمد کنند.

قسمت جالب ماجرا این است که شما برای سوار شدن بر روی دوچرخه و استفاده از این وسیله نقلیه هیچ محدودیت سنی ندارید. از کودک دو ساله تا حتی افراد سالخورده که شور و حال جوانی را دارند و قوای بدنی‌شان هنوز تسلیم سن و سالشان نشده است در واقع می‌توان گفت دوچرخه‌سواری یکی از تفریحات و بخشی از زندگی روزانه مردم فرانسه است.

چرا سفر می‌کنیم؟ اگر شما هم به سفر و گردشگری علاقه‌مندید پیشنهاد می‌کنیم این یادداشت را مطالعه بفرمایید.

همه می‌توانند دوچرخه‌سواری کنند؟

پاریس شهری زیبا در کشور فرانسه

دوچرخه‌های شارژی و موتوردار هم هستند که به کمک آدم‌های خسته می‌آیند. اینجا لازم نیست با اضافه شدن اعضای خانواده به فکر دست و پا کردن ماشین برای رفت و آمد راحت‌تر باشید. دوچرخه‌هایی هستند که برای والدین طراحی شده‌اند. یک صندلی کوچک عقب دوچرخه یا جلوی دوچرخه با ایمنی کامل و کمربند برای بچه‌های کوچکتری که هنوز پایشان برای رسیدن به پدال دوچرخه کوتاه است و تک نفره نمی‌توانند دوچرخه یا سه‌چرخه‌شان را برانند. گاهی این صندلی‌های کوچک تبدیل به اتاقک کوچکی چسبیده به دوچرخه می‌شوند برای نشستن یکی دو کودک، با تجهیزات کالسکه‌وار مثل پلاستیک‌های دور تا دور اتاقک که جلوی باد و باران را بگیرد و کودک فقط از نشستن و تماشای اطراف و یک دور دور حسابی لذت ببرد.

ایستگاه‌های دوچرخه در سرتاسر شهر وجود دارد و این امکان را می‌دهد که برای سفرهای کوتاه از دوچرخه‌های عمومی با هزینه کمتر استفاده کنند. دوچرخه‌سواری هم به اندازه دیگر وسایل نقلیه شهری، امکانات و فضای مخصوص به خودش را دارد. همان کارتی که برای سوار شدن به مترو و اتوبوس مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای اجاره کوتاه مدت دوچرخه هم می‌توان استفاده کرد. این هم از آسانی استفاده از دوچرخه‌ها.

در مورد خانه بروجردی‌ها چیزی شنیده‌اید؟؟ پس یادداشت سفر به کاشان از دست ندهید
دوچرخه‌سواری یک ورزش خیابانی هم به حساب می‌آید. همانطور که دو از ورزش‌های محبوب خیابانی در فرانسه است

در هر جایی از شهر که قدم بر میدارید دونده‌های جوان یا پیر را می‌بینید که در عالم خودشان شروع به دویدن کرده‌اند، کنار خیابان، پیاده‌روها یا پارک‌ها بدون هیچ محدودیت مکانی. یک جفت کفش و یک دست لباس راحت تنها چیزهایی است که برای دونده شدن لازم و ضروری است. لازم نیست چاق باشید تا به هوای لاغر شدن و وزن کم کردن دو را شروع کنید یا لاغر و ورزش کار باشید تا بتوانید بدوید. اینجا هرچقدر کوتاه یا بلند، بزرگ و کوچک یا چاق و لاغر باشید می‌توانید بدوید و نگران نگاه مردم هم نباشید. دویدن هم مثل راه رفتن عادی و معمولی است خیالتان راحت.

تورهای دویدن در شهر یکی از تفریحات محبوب مردم فرانسه

حتی تورهای دویدن در شهر هم برای علاقه‌مندان به دویدن وجود دارد یا حتی برای توریست‌ها که همزمان ورزش و دیدن شهر را باهم تجربه می‌کنند. تجربه جدیدی از سوزاندن کالری و دیدن قسمت‌های زیبای شهر با یک راهنما که راه را نشان بدهد و توضیحات کامل، حتماً دوست‌داشتنی خواهد بود. فقط پیشنهاد می‌کنم قبل از ثبت نام خودتان را از نظر فیزیکی آماده کنید و ماهیچه‌ها و مفصل‌هایتان را در جریان راهی که می‌خواهید طی کنید قرار دهید به هرحال شاید نظرخاص خودشان را داشته باشند.

دویدن به اندازه ای معروف و محبوب است که روزهایی در سال مخصوص به ماراتن‌های عمومی است که در شهرهای مختلف فرانسه برگزار می‌شود. بدون محدودیت سن، قد و وزن، در قسمت‌های مشخص شده و محافظت شده شهر می‌دوید و توانایی بدنی‌تان را مورد آزمایش قرار می‌دهید. اگر شانس یارتان باشد و تحملش را داشته باشید یک مدال خوشرنگ و گاهی یک تیشرت طراحی شده هم نصیبتان می‎شود. شما چه فکر می‌کنید، به امتحانش می‌ارزد؟

همانطور که می‌دانید فرانسه در بخش ادبیات هم کشوری غنی و صاحب سبک است. پس یادداشت زیر را به شما پیشنهاد می‌دهیم:

رمان مادام بواری از گوستاو فلوبر نویسنده رئالیست فرانسوی را اینجا بخوانید

تفریحات آخر هفته مردم فرانسه چیست؟

تفریحات مردم فرانسه

گمان نکنید حالا که شهر پر است از دوچرخه سواران و دونده‌ها پس با یک کشور مملوء از مردمان ورزشکار و قوی هیکل طرف هستید که صبح تا شب به فکر سلامتی و تناسب اندامشان هستند. البته که اینطور نیست. قسمتی از تفریحات مردم ورزش‌هایی مثل دوچرخه سواری، کوهنوردی و حتی صخره نوردی است. اما تفریحات آخر هفته مردم فرانسه بیشتر اوقات به کافه‌ها و رستوران‌ها و بارها ختم می‌شود.

گروه‌های بزرگ و کوچک مردم که برای هم صحبتی و گذراندن وقت دور هم جمع می‌شوند و از خوردن یک وعده غذا یا حتی نوشیدن یک فنجان قهوه لذت می‌برند. آخر هفته‌هایی که شهرها شلوغ و پر از هیاهوی مردم می‌شود که از کار و تحصیل فارغ شده‌اند و دلشان می‌خواهد حسابی خوش بگذرانند و گاهی هم زیاده‌روی کنند. گاهی آنقدر رستوران‌ها و کافه‌ها شلوغ می‌شوند که برای یک قرار دوستانه یا عاشقانه آخر هفته باید از روز‌های قبل میز رزرو کنند و برنامه‌ریزی هفتگی کنند تا بتوانند شبی خاطره انگیز را بگذرانند. این تفریحات خیلی بی سر و صدا هم برگذار نمی‌شوند. دسته‌های نوازنده و حتی گروه‌های کوچک نمایشی خیابانی هم هستند که سور و سات شب‌های آخر هفته باشند و این جشن‌ها با فرهنگ مردم فرانسه عجین شده است.

کافه‌ها و رستوران‌ها بخش جدا نشدنی فرهنگ مردم فرانسه

آخر هفته‌ها برای مردم فرانسه وقت این است که خستگی کار کردن کل هفته را فراموش کنند، قرارهای دوستانه بگذارند، به کافه‌ها و رستوران‌ها سر بزنند تا می‌توانند بخورند و بنوشند و تا صبح سر و صدا در خیابان راه بیندازند. که البته در طول این تفریحات شبانه بچه‌ها سر جایشان راحت و آسوده خوابیده‌اند و مزاحم پدر مادرها و بزرگترها برای خوش‌گذرانی نمی‌شوند. به‌هرحال همه قسمت‌های این تفریحات برای گروه سنی کودکان مناسب نیست. پس بهتر است شب را در خانه و کنار عروسک‌های خرسی و خرگوشی روی تخت و در آرامش بگذرانند. این هم بخشی از زندگی و فرهنگ مردم فرانسه است.

یادداشت‌های مربوط به سفر و گردشگری را مطالعه بفرمایید.

یادداشت‌های مربوط به حوزه فرهنگ را اینجا دنبال کنید.

لطفاً به این یادداشت امتیاز دهید

یادداشت‌های وج ورد را از دست ندهید

 

به این مطلب امتیاز دهید

مردم فرانسه برای تفریحاتشون چه کارهایی می‌کنند؟
5 (100%) 3 votes