کتاب بخشنده ؛ کتابی که پس از سال‌ها ممنوعیت انتشار یافت

431

رمان بخشنده کتابی جنجالی و ممنوع برای سال‌ها

کتاب بخشنده نوشته­‌ی لوئیس لوری (Lois Lowry) کتابی جنجالی است. زمانی که این اثر چاپ شد و روانه‌ی بازار گردید، توجه همه را به خود جلب کرده بود. شاید دلیل انتخاب رمان بخشنده برای من، بحث­‌برانگیز بودن آن باشد. این رمان مدت­‌ها در فهرست کتاب­‌های ممنوعه برای رده‌ی سنی نوجوانان در آمریکا قرار داشته است. محققان فکر می­‌کردند این کتاب می‌تواند باعث ایجاد خشم در نوجوانان شود. با این‌حال بچه­‌ها در آمریکا دست از تلاش برنداشتند و یواشکی در مدرسه کتاب را رد و بدل می­‌کردند.

حالا شما نوجوان عزیز، فقط کافی است تا به کتاب فروشی محل رفته و کتاب بخشنده را تهیه فرمایید. (لطفاً در هنگام خرید به آرم نشر چشمه در پایین کتاب دقت فرمایید.)

بیشتر بخوانید: کتاب کجا نشسته بودگی تنها یک کتاب نیست

رمان بخشنده کتابی که شما را به فکر وامی‌دارد

بخشنده یک کتاب علمی تخیلی برای رده‌ها­ی سنی نوجوانان است. یک کتاب بحث‌­برانگیز و با نگاهی انتقادی به جوامع ساخته­‌ی بشر. یک “۱۹۸۴ برای نوجوانان. رمان بخشنده در سال ۱۹۹۴ موفق به دریافت مدال نیوبری شده است. این کتاب شما را به فکر وامی‌­دارد. در حین خواندن رمان، کتاب را ببندید و فکر کنید. کتاب را باز کنید. جیغ بکشید. کتاب را ببندید یا حتی پرت کنید و فحش دهید. دوباره کتاب را باز کنید ولی این بار تا آخر بخوانید.

رمان بخشنده اثر لوئیس لوری
لوئیس لوری

 بخشنده راه گریزی از قالب‌ها

رمان بخشنده داستان یوناس دوازده ساله است که در یک جامعه­‌ی اتوپیایی زندگی می­‌کند. جامعه‌­ای که در آن هیچ خبری از درد، رنج، گرسنگی، قحطی و جنگ نیست. همه چیز تحت کنترل است. هیچ انتخابی وجود ندارد. خبری از عشق و دوست داشتن نیست. همه چیز از پیش تعیین شده است. حتی شغل آینده! زندگی همه­‌ی افراد وابسته به یک کلمه­‌ی شش حرفی است: «مجموعه». همه­­‌ی افراد در این مجموعه زندگی می­‌کنند و با کوچکترین نافرمانی از مجموعه اخراج می­‌شوند. حالا یوناس می‌خواهد ببیند بیرون از مجموعه چه چیزی وجود دارد. آیا چیزی انتظار او را می­‌کشد؟

بیشتر بخوانید: کتاب سفر به انتهای شب اولین رمان نابغه فرانسوی لویی فردینان سلین

 قسمتی تأمل برانگیز از کتاب 

پدر گفت :«امشب می­‌خواهم زودتر بخوابم، چون فردا روز پرکاری را در پیش دارم. دوقلوها فردا متولد می­‌شوند و نتایج آزمایش‌­ها نشان می‌­دهد هر دو یک جور هستند.»

لی­لی با آواز گفت: «یکی این‌جا، یکی جای دیگر، یکی این‌جا، یکی جای دیگر…»

یوناس پرسید: «پدر شما واقعاً یکی از آن­‌ها را به جای دیگری می‌­فرستید؟»

«نه، من فقط یکی از آن­‌ها را انتخاب می­‌کنم. اول آن‌ها را وزن می‌کنم و آن‌که بزرگتر است را به کودکیاری که در آن‌­جا حضور دارد، می‌دهم و بعد آن یکی را که کوچکتر است، مرتب و تمیز تحویل می‌گیرم و بعد یک مراسم کوچولوی اخراج…»

پدر نگاهی به گابریل انداخته و پوزخندی زد، « بعد دست هایم را تکان می‌دهم و خداحافظی می­‌کنم.» رمان بخشنده را در فهرست کتاب‌هایی که باید بخوانید قرار دهید.

 

اگر شما هم به رمان و کتاب علاقه‌مندید می‌توانید بیشتر بخوانید.

یادداشت‌های دیگر از غزل مشرف رو اینجا دنبال کنید.

“لطفاً به این یادداشت امتیاز دهید.

کتاب بخشنده نوشته لوئیس لوری

به این مطلب امتیاز دهید

کتاب بخشنده ؛ کتابی که پس از سال‌ها ممنوعیت انتشار یافت
5 (100%) 1 vote