فیلم مالنا ؛ نبرد شرافت در برابر پلیدی‌ها و سیاهی‌ها

2,486

 داستان فیلم مالنا

احتمالا‍ً شما هم فیلم مالنا شاهکاری از جوزپه تورناتوره را دیده باشید. در شهر کوچکی از توابع سیسیل در ایتالیا زمان جنگ جهانی دوم، خبر اعلان جنگ ایتالیا به رهبری موسیلینی شهر را به جوش و خروش و هیجان می‌اندازد. درست زمانی که رناتو آمرسو ۱۳ ساله شخصیت اصلی داستان مالنا ، اولین دوچرخه‌اش را می‌خرد. در خلال جنگ جهانی دوم، نگاه‌های مردم سمت زنی است که شوهرش قهرمان ملی است و در حال جنگ برای کشورش.

جوزپه تورناتوره

رناتو شخصیت اصلی داستان

رناتو شخصیت اصلی داستان اولین بار در کنار دوستانش با مالنا مواجه می‌شود. اما این دیدار برای او آن‌قدر تأثیرگذار است که نمی‌تواند از فکرش بیرون بیاید. در تمام روز یا در فکر اوست یا او را تعقیب می‌کند. به طوری که بیش از تمام مردم شهر که ادعای علاقه به او دارند، روحیات او را می‌شناسد. با وجود این‌که تمام شهر، مالنا را سوژه‌ی گفتگوهای خود می‌کنند اما او هنوز به همسر خود وفادار مانده بود؛ و این را تنها مالنا می‌دانست و رناتو. تا این‌که بعد از مرگ پدر مالنا بر اثر حملات آلمانی‌ها، دیگر عرصه بر مالنا تنگ شد و او مجبور بود برای نیازهای مالی خودش و هزاران وسوسه‌ی دیگر، با مردان همبستر شود. حتی تن فروشی به افسرهای آلمانی. تا جایی که جنگ به اتمام رسید و آلمان‌ها شکست خوردند.

زنان شهر از روسپی شهر انتقام گرفتند و به طرز اسفناکی او را در میدان شهر کتک زدند تا مالنا مجبور به ترک شهر شد. اما فقط رناتو وفادار است که او را می‌بیند و با بازگشت همسرش از جنگ به عنوان مجروح جنگی، بالاخره نامه‌های نوشته شده و فرستاده نشده‌ی رناتو، این بار برای نجات عشق واقعی (مالنا) به همسرش می‌فرستد و باعث نجات او می‌شود. عاشقی واقعی موجب شده تا او و همسرش، نینو اسکوردیا (گائتانو ارونیکا)، دو مرتبه به هم برسند و کنار یکدیگر خوش باشند؛ خوشی معشوق، خوشی رناتو شد.

بیشتر بخوانید: فیلم Black Swan شاهکاری از آرنوفسکی

اطلاعات تاریخی فیلم 

فیلم مالنا در سال ۲۰۰۰ ساخته شده است.

فیلم مالنا

افتخارات:

۱) نامزد دریافت جایزه‌ی اسکار برای بهترین فیلم‌برداری در سال ۲۰۰۱

۲) نامزد دریافت جایزه‌ی اسکار برای بهترین موسیقی متن در سال ۲۰۰۱

۳) نامزد دریافت جایزه‌ی گلدن گلوب برای بهترین فیلم خارجی زبان در سال ۲۰۰۱

۴) نامزد دریافت جایزه‌ی گلدن گلوب برای بهترین موسیقی متن در سال ۲۰۰۱

۵) نامزد دریافت جایزه‌ی بفتا برای بهترین فیلم غیر انگلیسی زبان (خارجی زبان) در سال ۲۰۰۱

۶) برنده‌ی جایزه‌ی دیوید برای بهترین فیلم‌برداری از جشنواره‌ی فیلم دیوید دی دوناتلو در سال ۲۰۰۱

بیشتر بخوانید: فیلم آگراندیسمان نمایش فضای پوچ دهه شصت اروپا

تحلیل فیلم مالنا / حرف‌هایی که مالنا با بیننده می‌زند…

تورناتوره فیلمسازی است که دوران کودکی و نوجوانی را بسیار خوب می‌شناسد. تخیلات بی‌حد و حصر نوجوانی را به خوبی به تصویر می‌کشد. کارگردان سینما پارادیزو به خوبی می‌داند که دوران نوجوانی مملو از هیجانات و تصویر سازی‌های بی‌نظیر است. چیزی شبیه به خود سینما.

جوزپه تورناتوره
جوزپه تورناتوره

جوزپه تورناتوره فیلمساز نامدار ایتالیایی و خالق فیلم جاودانه ˝سینما پارادیزو˝ در فیلم مالنا محصول آمریکایی-ایتالیایی، در انتقال مفاهیم انسانی بسیار موفق عمل کرده است. سینمای او از پشت عدسی‌های دوربین‌هایش نمایشگر احساس و عمق عشق‌های پاک اما نافرجام است. رناتو در فیلم مالنا ما را یاد سالوادوره در سینما پارادیزو می‌اندازد، کودکی بی نهایت عاشق پیشه.

دوربین تورناتوره در فیلم مالنا بسیار پر حرکت است. نماهایی مانند یک گالری عکاسی و نقاشی شکار می‌شود. ورود به قاب و خروج از قاب‌ها بسیار نمایشی است. ترکیب‌بندی رنگی بسیار چشم‌نواز است. تمام این عوامل فرمی، فیلم را یک اثر بسیار تماشایی کرده است.

در سکانسی ماندگار زبان تصویر به زیباترین شکل و مینیمالستی‌ترین حالت خود لحظه‌ی تصمیم‌گیری مالنا را به تصویر می‌کشد. زمانی که مالنا تصمیم می‌گیرد شیوه‌اش را تغییر دهد. شعله‌ی فندک‌ها در مقابل سیگار خاموش مالنا نشان از شعله‌های آتشینی دارد که مردان از جنس شهوت برای این زن روشن خواهند کرد.

” کارگردان «سینما پارادیزو» به خوبی می‌داند که دوران نوجوانی مملو از هیجانات و تصویر سازی‌های بی‌نظیر است. چیزی شبیه به خود سینما “

نمادها در فیلم مالنا

از نظر محتوا در فیلم‌های تورناتوره لایه‌های سیاسی بسیار در خفا مطرح می‌شد اما در مالنا اینطور نیست. انتقاد از فاشیست و دیکتاتوری و جنگ در فیلم مالنا بسیار مشهود است. فقر فرهنگی که ناشی از فشار سیاسیت در ایتالیای فاشیستی است در کوی و برزن میان مردم و در خانواده‌ها مشهود است. پدر رناتو این شکل از تعصبات را با چشم و گوشی با مایه‌های طنز نمایندگی می‌کند.

بیشتر بخوانید: فیلم پاپیون اثر ماندگار از فرانکلین شافنر و استیو مک کوئین برای تاریخ سینما

مالنا نمادی از شرافت، پاکی و زیبایی است که همین فقر فرهنگی و نگاه‌های آلوده‌ی جنسی در این شهر به مغاک می‌رود، این نماد پاکی و زیبایی که چشم‌ها را به سوی خود می‌کشاند، در این ناپاکی دوام نیاورد. باید دوام نمی‌آورد زیرا سینمای جوزپه تورناتوره در شخصیت‌پردازی بسیار تابع قواعد رئالیستی است. قهرمان‌های او مانند انسان‌های اجتماع، پر از تصمیمات صحیح و غلط در کنار یکدیگرند. تنها پاکی مطلق نگاه پاک و معصوم کودک فیلم است. تورناتوره در انتقال مفهوم نیز به خوبی نشان می‌دهد که ارزش‌های جمعی زیر پا لگد می‌شوند. در سکانسی که مالنا به شدیدترین و اسفناک‌ترین شکل ممکن مورد ضرب و شتم و آزار قرار می‌گیرد. به شکلی در کثافت به تصویر کشیده می‌شود گویی تشبیه به آینه‌ای تمام قد می‌شود که مردمان شهر خودشان را در قامت این زن ببینند. این زن قربانی نگاه‌های آلوده شده بود.

” مالنا نمادی از شرافت، پاکی و زیبایی است، این نماد پاکی و زیبایی که چشم‌ها را به سوی خود می‌کشاند، در این ناپاکی دوام نیاورد. “
سکانسی از فیلم مالنا ساخته جوزپه تورناتوره
سکانسی از فیلم مالنا ساخته جوزپه تورناتوره

پایان‌بندی قاطع فیلم 

چرا در پایان مالنا برمی‌گردد!؟

زیرا عشق پاک همواره بر پلیدی‌ها پیروز است. حتی اگر این عشق پاک رناتوی ۱۳ ساله و بی قدرت باشد. حتی اگر تنها باشد. عشق پاک می‌تواند در مقابل این نفرت و سیاهی پیروز شود و دوباره مالنا در بازار به مردم لبخند بزند و مردم نیز به او لبخند بزنند.

 

برای پیدا کردن فیلم‌های ارزشمند تاریخ سینما  اینجا را کلیک کنید.

یادداشت‌های پوریا سمندری را در این صفحه دنبال کنید.

” لطفاً به این یادداشت امتیاز دهید”

کاور فیلم مالنا ساخته جوزپه تورانتوره

به این مطلب امتیاز دهید

فیلم مالنا ؛ نبرد شرافت در برابر پلیدی‌ها و سیاهی‌ها
5 (99.31%) 29 votes