سینمای ایران در جهان در سال ۹۸ چه موفقیت‌ هایی داشت ؟

88

 مروری بر خبرهای خوب سینمای ایران در سالی که گذشت

در سالی که گذشت شاهد موفقیت‌ها، افتخارات و دریافت جوایز متعدد در صنعت فیلم ایران در سطح بین‌الملل بودیم. فیلمسازان و بازیگران جوان موفق شدند که خوش بدرخشند و پیشکسوتان بر افتخارات افزودند. فیلم‌ها تمام دنیا را پیمودند و با دستان پر به خانه برگشتند. در ادامه قصد داریم که مروری داشته باشیم  بر خبرهای خوب سینمای ایران در جهان و جوایزی که بسیاری از هنرمندانمان در فستیوال‌های مختلف دریافت نمودند. :

خبر خوب تیر ماه

بازگشت سوفیا لورن به سینما با همبازی‌شدن با بابک کریمی 

خبر خوب سینمای ایران در جهان ابتدا در تیر ماه سال ۹۸ منتشر شد، مبنی بر همکاری بابک کریمی بازیگر و تدوین‌گر ایرانی و سوفیا لورن بازیگر معروف و سرشناس در فیلم ایتالیایی “زندگی پیش رو “.

چند خبر خوب  در مرداد ماه

افتخار آفرینی فیلم‌های دارکوب و هتریک
سینمای ایران در بخش بین‌المللی در سال 98
پوستر رسمی جشنواره فیلم مالزی

از ایتالیا به مالزی سفر کردیم و خبر خوب کاندید شدن فیلم “دارکوب” در ۶ بخش و نهایتاً دریافت جایزه بهترین بازیگر نقش اول زن برای سارا بهرامی را در حشنواره فیلم مالزی را به همراه داشتیم و همچنین خبر خوب کاندید شدن فیلم “هت‌تریک” در ۷ بخش این جشنواره و جایزه بهترین بازیگر نقش مکمل مرد برای صابر ابر و همچنین بهترین فیلمنامه را شاهد بودیم.

درو کردن جوایز جشنواره پالم اسپرینگز توسط فیلم پرواز

مرداد ۹۸ خبر خوب سینمای ایران در جهان مربوط به راهیابی فیلم “پرواز” به بخش اصلی جشنواره reading film festival  آمریکاست که از ۳۱ اکتبر شروع شد. فیلم “پرواز” ساخته‌ی مهدی رحمانی در جشنواره پالم اسپرینگز موفق به دریافت جایزه بهترین کارگردانی، بهترین فیلمنامه و بهترین بازیگر نقش اول زن شد.

*

خبرهای خوب دی‌ماه

فیلم کپی برابر اصل و جدایی نادر از سیمین در تاریخ سینمای جهان ماندگار شدند.

همچنین خبرگزاری اسوشیتد پرس در دی ماه ۹۸ فیلم “کپی برابر اصل” از عباس کیارستمی را به عنوان هشتمین فیلم برتر یک دهه فیلم جهان انتخاب کرد. خبرگزاری که به عنوان بزرگترین سازمان خبرنگاری و مطبوعاتی در جهان شناخته می‌شود. در همین مدت فیلم “جدایی نادر از سیمین” به کارگردانی اصغر فرهادی در نشریه لس آنجلس تایمز با کسب رتبه نهم جزو ده فیلم برتر یک دهه‌ی اخیر سینمای جهان معرفی شد. این فیلم که برنده جایزه اسکار هم است، جزو ۲۵۰ فیلم برتر تمام دوران imdb نیز به شمار می‌رود.

سینمای ایران خبر خوب

ترافیک خبرهای خوب سینمای ایران در جهان در بهمن‌ماه

 

درخشش سه فیلم ایرانی در جشنواره داکا

در بهمن ماه سری به بنگلادش زدیم و شاهد درخشش سه فیلم ایرانی در جشنواره داکا بنگلادش بودیم که از تاریخ ۱۱ تا ۱۹ ژانویه برگزار شد. فیلم “سور بز” به کارگردانی سعید زمانیان، دیپلم افتخار بهترین فیلم کوتاه معناگرای جشنواره را کسب کرد. “حوا، مریم، عاشیه” به کارگردانی سحر کریمی نیز در بخش بازیگری، جایزه بهترین بازیگر زن را برای نقش حوا به آرزو آریاپور و فرشته افشار برای نقش مریم و حسیبا ابراهیمی برای نقش عایشه به همراه داشت. همچنین جایزه بهترین فیلم کودک به فیلم “لکنت” اثر محمدرضا حاجی غلامی رسید.

ویشکا آسایش داور جشنواره پونا

خبر بعدی مربوط به جشنواره پونا است که از ۹ تا ۱۶ ژانویه در هند برگزار شد. در این جشنواره ویشکا آسایش به عنوان داور در جشنواره حضور داشت و علیرضا قاسمی برای فیلم کوتاه “بهتر از نیل آرمسترانگ “ جایزه بهترین کارگردانی و نویسندگی رو دریافت کرد.

جشنواره ساندنس و موفقیت فیلم‌های ایرانی در این جشنواره

از هند راه به آمریکا بردیم و به جوایز جشنواره ساندنس که جشنواره فیلم مستقل در این کشور است سری زدیم. فیلم کوتاه “امتحان” به کارگردانی سونیا حداد مورد تقدیر قرار گرفت و همچنین جایزه بهترین بازیگر زن نیز به صدف عسگری رسید. از دیگر جوایز این فیلم، جایزه هیئت داوران جشنواره انستیتو فیلم آمریکا است که بعد از آن به اسکار ۲۰۲۱ معرفی شد. جایزه بهترین کارگردانی جشنواره ساندس نیز به فیلم “یلدا” اثر مسعود بخشی رسید و البته موفق شد جایزه بزرگ هیئت داوران را در بخش کارگردانی فیلم دراماتیک سینماهای جهان کسب کند.

داوری عباس امینی در برلینانه

البته که باز هم هنرمندان ما در برلینانه، یکی از معتبرترین و بزرگترین جشنواره‌های فیلم آلمان خوش درخشیدند. در بهمن ماه امسال خبر داوری عباس امینی کارگردان و نویسنده ایرانی را در بخش نسل چهارم فیلم برلین داشتیم و علاوه بر این حضور فیلم کوتاه “اسب بالدار” ساخته مهیار ماندگار در بخش kplus  و “بادبادک‌ها” در بخش ۱۴plus به کارگردانی سید پیام حسینی و فیلم “یلدا” به کارگردانی مسعود بخشی به چشم می‌خورد.

خبر خوب

 

خبرهای خوب اسفندماه

 

باز هم فیلم جدایی نادر از سیمین و کسب رتبه چهارم وبسایت راتن تومیتوز

و اما در اسفند پر خبر امسال، اولین خبر خوب سینمای ایران درجهان مربوط به فیلم “جدایی” ساخته اصغر فرهادی بود که با رتبه چهارم و پس از فیلم “انگل” در سایت راتن تومیتوز قرار گرفت. این سایت نظر مستقیم نقدکنندگان را بررسی می‌کند. همچنین نشریه سینمایی ددلاین خبر خوب ساخت فیلم جدید اصغر فرهادی را که در شیراز و از تابستان ۹۹ شروع می‌شود را اعلام کرد.

کسب جایزه خرس طلایی جشنواره فیلم برلین توسط فیلم شیطان وجود ندارد

شاید یکی از بهترین خبرهای خوب امسال کسب جایزه خرس طلایی بهترین فیلم از جشنواره فیلم برلین برای فیلم “شیطان وجود ندارد” به کارگردانی محمد رسول اف بود. این کارگردان و نویسنده عضو آکادمی اسکار موفق شد علاوه بر خرس طلایی، جایزه ویژه سینماداران آلمان و جایزه عفو بین الملل و همچنین جایزه جانبی هیئت داوران آلمان را نیز کسب کند.

کسب تندیس گربه سیاه پرو برای فیلم بی‌وزنی و بهترین فیلم کوتاه داستانی جشنواره فیلم‌های مستقل آمریکا برای فیلم کلاس رانندگی

از آلمان سری به پرو زدیم و نگاهی به جشنواره فیلم‌های ترسناک و فانتزی پرو انداختیم که فیلمسازان هر سال برای کسب تندیس‌های گربه سیاه و سفید با هم رقابت می‌کنند. فیلم “بی وزنی” ساخته مهدی فرد قادری توانست جایزه بهترین فیلم در بخش فیلم‌های بدون محدودیت و تندیس گربه سیاه جشنواره را از آن خود کند. از جنوب به آمریکای شمالی می‌رویم و جشنواره فیلم‌های مستقل آمریکا که در کلورادو و به مدت ۴۲ سال درحال برگزاری است را رصد می‌کنیم. درمیان رقابت فیلم‌های مختلف از سراسر جهان، مرضیه ریاحی با فیلم “کلاس رانندگی” برنده بهترین فیلم کوتاه داستانی شد. این فیلم جواز شرکت در بخش رقابتی اسکار ۲۰۲۰ را نیز کسب کرد که متأسفانه موفق به دریافت جایزه آکادمی نشد.

جشنواره فیلم‌های آسیایی چشم سوم مومبا و درخشش فیلم‌های ایرانی

و در آخر به جشنواره فیلم‌های آسیایی چشم سوم مومبا می‌پردازیم که در هندوستان و از ۱ تا ۴ مارس برگزار شد. جایزه اول برای بهترین فیلم کوتاه به کارگردانی نیما اکبرپور به اسم “من تنم نیستم” و جایزه سوم برای فیلم “کاور” به کارگردانی وحید الوند، مشترکاً با فیلم کوتاهی از بنگال تعلق گرفت.

 

سینمای ایران در جهان خبر خوب

سینمای ایران هر سال مسافت‌های زیادی را در سراسر دنیا طی می‌کند و در مسابقات مختلف طعم خوش جوایز را می‌چشد. این موفقیت‌ها راه را برای فیلمسازان جوان باز می‌کند و تلاش را برای ساختن فیلم‌هایی در سطح بین‌المللی تقویت خواهد کرد. بابت پیروزی‌های هنرمندانمان خرسندیم و امیدواریم در سال جدید خبرهای خوب بیشتری در صنعت فیلم به گوش برسد. خبرهای خوب رو با اشتراک‌گذاری گسترش بدهیم و سهمی در ارتقای حال خوب عزیزانمان داشته باشیم.

* به این یادداشت امتیاز بدهید.

 

 

به این مطلب امتیاز دهید

سینمای ایران در جهان در سال ۹۸ چه موفقیت‌ هایی داشت ؟
5 (100%) 5 votes