چهار پیشنهاد عملی برای درمان عدم تمرکز و اینکه شروع کنید

478

انفجار اطلاعات، اولویت بندی، ماشین لباسشویی، فهرستِ دوم، کمال گرایی، ضدضربگی، همه این‌ها در یک روز

نسل منفجرشده در اطلاعات (پیشنهادهایی برای درمان عدم تمرکز)

امروزه به واسطه انفجار اطلاعاتی که ما را در معرض خود گرفته است. مساله عدم تمرکز مشکل بسیار متداولی شده است. این که ما نتوانیم بر روی یک موضوع تمرکز کافی داشته باشیم، اتفاقی است که همه روزانه با آن درگیر هستیم. اگرچه که میدانیم متمرکز بودن بر روی یک موضوع، از اصول اولیه موفقیت و رسیدن به نتیجه مورد انتظار است. حالا من می‌خوام پیشنهادهایی را به شما بدم برای درمان عدم تمرکز که می‌تواند کمکتان کند.

درمان عدم تمرکز

بیشتر بخوانید: سه‌گانه‌ای برای اینکه احساس سرزندگی داشته باشیم

لطفاً مطالعه کنید

اولین پیشنهادی که به شما می‌دهیم برای درمان عدم تمرکز این است که، لطفاً مطالعه کنید. اولین مزیت مطالعه برای شما، تمرین تمرکز کردن روی یک موضوع مشخص است. در مورد سایر مزایای مطالعه خودتان بهتر بلدید.

احساس نیاز به مطالعه را در خود به صورت یک نیاز حیاتی ایجاد کنید و بخواهید که مطالعه کردن را آغاز کنید. لطفاً برای مطالعه‌کردن کمی سختی را تحمل‌ کنید. ممکن است کتابی را که دیگران بسیار توصیه کرده‌اند بخواهید مطالعه کنید و هیچ جذابیتی برای شما نداشته باشد، نگران نباشید.

در مورد مطالعه باید به یک موضوع بسیار مهم دقت کنید، ذائقه خود در مطالعه را پیدا کنید. مطالعه دقیقاً مثل گوش دادن به موسیقی و دیدن فیلم و رفتن به گردش، متوجه ذائقه شماست. مخصوصاً در شروع برای مطالعه ضروری است چیزی را پیدا کنید که آن‌قدر جذاب باشد که شما را متقاعد کند چشم از خواندن برندارید و ادامه دهید. فراموش نکنید، کلمات روح شما را غنی می‌کنند، با مطالعه شما تجربیاتی را به دست می‌آورید که ممکن است هیچ‌گاه در زندگی فرصت آن‌ها را پیدا نکنید، شک نکنید که مطالعه چشم شما را بر جهان خواهد گشود، چشم‌بسته راه رفتن  اگر شما را به بی‌راهه نکشاند، به مقصد هم نخواهند رساند.(جمله خفن)

بیشتر بخوانید: نقطه شروع ؛ چرا برای رسیدن به موفقیت باید نقطه شروع و مقصد داشت؟

ماشین لباسشویی را خاموش کنید یک راه حل مناسب برای تمرکز داشتن

پیشنهاد دوم، اولویت بندی است. افکارتان را اولویت‌بندی کنید، امروزه به دلیل حجم بالای اطلاعاتی که با آن مواجه هستیم، افکار ما دچار بهم ریختگی شده‌اند و این کار می‌تواند به درمان عدم تمرکز شما بسیار کمک کند. پرش افکار و شلوغی بیش‌ازحد ذهن، مسئله‌ایست که ما امروز بیشتر از هر زمان دیگر با آن درگیر هستیم.  این وضعیت را  به حالت ماشین لباسشویی تشبیه می‌کنم. متأسفانه اگر خودتان تصمیم نگیرید که ماشین لباسشویی را خاموش کنید، خاموش نخواهد شد و باعث می‌شود انرژی و وقت زیادی از شما اتلاف شود.

از طرف دیگر همین ماشین لباسشویی باعث می شود به‌شدت دچار خستگی ذهنی بشوید؛ بنابراین، «نه» گفتن به افکارتان بسیار مسئله مهمی است. شما باید بتوانید انتخاب کنید که ذهنتان را به چه چیزی مشغول کنید و برای چه چیزی انرژی بگذارید. در غیر این صورت، ذهن خود را خسته می‌کنید، گیج و عصبی و بدخلق می‌شوید و درنهایت، زمان برای فکر کردن را اززدست‌داده و نتوانسته‌اید به نتیجه لازم برسید.

درمان عدم تمرکز

برای اولویت‌بندی افکارتان، نیاز دارید دو فهرست بسیار مهم را تهیه کنید؛ اول فهرستی از آنچه که باید روی آن‌ها تمرکز کنید، مثلاً استفاده بهینه از وقت آزاد، راه‌هایی که می‌توانید از آن‌ها کسب درآمد داشته باشید، هدف‌گذاری برای ادامه تحصیلات، وقت برای خانواده، ازدواج و غیره. برای تهیه این فهرست باید از خود چند سؤال اساسی بپرسید، اول اینکه به چیزهایی می‌خواهید دست پیدا کنید. دوم اینکه چه چیزهایی شما را خوشحال می‌کند و سوم این سؤال که چه چیزی برای شما اهمیت دارد.

ممکن است فهرست شما بسیار طولانی شود، نکته مهم این است که بتوانید این فهرست را اولویت‌ بندی کنید و طبق اولویت از وقت و انرژی محدودی که در اختیار دارید برای آن هزینه کنید.

بیشتر بخوانید: چند تا از نکته هایی که برای یک زندگی بهتر نمی‌دانستید

فهرست دوم مهم‌تر است

فهرست دوم که اهمیت بسیاری دارد و عموماً افراد آن را فراموش می‌کنند، فهرست چیزهایی است که می‌خواهید نادیده بگیرید. اهمیت این فهرست، در استفاده هوشمندانه شما از وقت و انرژی است که در اختیار دارید، برای دستیابی به این لیست، باید پرسش‌هایی مکمل پرسش‌های فهرست اول از خود بپرسید.

راه حل تمرکز داشتن

اول اینکه از خود بپرسید به چه چیزهایی نمی‌خواهید برسید و باید جرئت داشته باشید آگاهانه انتخاب کنید که به چه چیزهایی نمی‌خواهید برسید. پرسش دوم، این خواهد بود که چه چیزهایی شما را خوشحال نمی‌کنند. سوم، چه چیزهایی برای شما اهمیت ندارد و پرسش چهارم که در روحیه شما بسیار اثر دارد، این است که موانع کارتان کدام ها هستند.

فراموش نکنید که اکثر افراد، فهرست دوم را فراموش می‌کنند، درحالی‌که همین موارد فهرست دوم هستند که عموماً آن‌قدر ما را درگیر خود می‌کنند که باعث حواس‌پرتی ما از خواسته‌هایمان می‌شوند.

این دو فهرست را هرروز صبح با خود مرور کنید، بدین ترتیب شما در ابتدای هرروز باید تصمیم بگیرید که به چه چیزهایی «نه» بگویید و به چه چیزهایی «بله» بگویید. این دو فهرست توانایی شما را در استفاده بهینه از مهم‌ترین سرمایه‌هایتان، یعنی، انرژی و وقت بسیار یاری می‌دهند و یک راه حل بسیار خوب برای تمرکز داشتن است.

اگر علاقمند به حوزه روانشناسی هستید صفحه روانشناسی ما رو دنبال کنید

ثابت قدمی امری مهم در درمان عدم تمرکز ؟!

پیشنهاد سوم، لطفاً به‌جای کمال‌گرایی و حساسیت شدید روی نتیجه، پشت‌کار و ثابت‌قدمی را در رسیدن به هر هدفی اولویت اول خود قرار دهید. مطمئن باشید بسیاری از موقعیت‌های فوق‌العاده زندگی را فقط به دلیل ترس از شکست از دست می‌دهیم.

لطفاً همیشه به خود یادآوری کنید، ما یک‌بار بیشتر زندگی نمی‌کنیم، پس از به کار بردن حداکثر انرژی و تمام تلاش خود برای رسیدن به اهداف و موقعیت‌هایی که برای خود ایجاد می‌کنید و یا به‌صورت اتفاقی برای شما ایجاد می‌شود هرگز نترسید. ثابت قدمی می‌تواند در تمرکز داشتن شما بسیار مؤثر باشد.

اطمینان داشته باشید تنها باپشتکار و تمرکز می‌توانید به هدف موردنظرتان برسید، نه با اضطراب بیهوده و ترس از شکست و نهایتاً موضع انفعالی.

بیشتر بخوانید: مهارت‌های زندگی را می‌شناسید ؟؟؟

باید شروع کنید تا عالی شوید

ترس و کمال گرایی رابطه بسیار مستقیمی دارند. حتماً این تجربه را داشته‌اید که موقعیتی را از دست داده‌اید به این دلیل که از نتیجه آن نگران بوده‌اید و یا فکر می‌کرده‌اید که نمی‌توانید در آن موقعیت بسیار درخشان باشید.

حتماً این جمله که «برای شروع کردن لازم نیست عالی باشید، باید شروع کنید تا عالی شوید» را بارها در اینستاگرام دیده‌اید؛ اگر تا به حال با این جمله برخورد نکرده‌اید، لطفاً همین الان یک بار دیگر با دقت و تمرکز کافی آن را بخوانید. شما لازم نیست عالی باشید، شما فقط کافیست آنقدر خوب باشید که برای رسیدن به اهداف و علایقتان شروع به حرکت کنید و فقط به اندازه‌ای خوب باشید که برای پیشرفت کردن در توانایی‌هایتان، پشت کار لازم را داشته باشید.

شکست خورده‌ها را باید کُشت

در ادامه راه حل هایی برای تمرکز داشتن به عنوان پیشنهاد آخر باید بگم که لطفاً مثل شکست‌خورده‌ها زندگی نکنید. چهره انسان‌های شکست‌خورده اصلاً جذابیتی ندارد. در بهترین حالت، شما دیگران را به یاد قصه‌ها و فیلم‌های غم‌انگیز می‌اندازید. فراموش نکنید، شما برای خودتان زندگی می‌کنید. این شما هستید که در پایان دوره جوانی و در آخرین لحظه عمرتان، باید به خود پاسخ بدهید که چه کردید.

این شمایید که در پایان هر روز، هر هفته، هرماه، هرسال و نهایتاً در پایان عمرتان، چیزی را به دست آورده یا از کنار همه فرصت‌های جهان به‌سادگی عبور کرده‌اید و خود را کنار کشیده‌اید. لطفاً برای خوب زندگی کردن و رسیدن به حال خوب و کیفیت‌هایی از زندگی که آن‌ها را دوست دارید و برای رسیدن بهشان متولدشده‌اید، خودتان را باور کنید.

برای خواندن یادداشت‌های مربوط به موفقیت کلیک کنید

یادداشت‌های دیگر از خسرو شاه رکنی را اینجا دنبال کنید.

“لطفاً به این یادداشت امتیاز دهید”

وج ورد

به این مطلب امتیاز دهید

چهار پیشنهاد عملی برای درمان عدم تمرکز و اینکه شروع کنید
5 (100%) 4 votes