سریال پیکی بلایندرز ؛ توماس شلبی چگونه به قدرت رسید؟

1,231

چند نکته در مورد سریال پیکی بلایندرز به کارگردانی استیون نایت

سریال پیکی بلایندرز اسم سریالی است به کارگردانی استیون نایت (Steven Knight) که مطمئناً اگر اهل فیلم و سریال باشید زیاد اسم آن را شنیده‌اید. سریالی که بدون شک یکی از سریال‌های پرمخاطب و مؤفق شرکت نت فلیکس به حساب می‌آید که از شبکه بی‌بی‌سی ۲ و بی‌بی‌‌سی پخش شده است و هنرمندانی همچون کیلین مورفی و تام هاردی در آن به ایفای نقش پرداخته‌اند. داستان پس از جنگ جهانی اول رقم می‌خورد و به قدرت رسیدن یک خانواده‌ی انگلیسی به رهبری توماس شلبی با بازی کیلین مورفی در شهر بیرمنگام را به نمایش می‌گذارد. در این یادداشت میخوام که به معرفی فیلم بپردازم پس با من همراه باشید.

فیلم فارست گامپ با هنر نمایی تام هنکس؛ پیشنهاد می‌کنیم این یادداشت را از دست ندهید

توماس شلبی در فیلم پیکی بلایندرز به کارگردانی استیون نایت

خلاصه فیلم نامه:

گروهی کوچک در محله‌ای از بیرمنگام (انگلستان) با خرابکاری و زورگویی، آرام آرام قدرت را به‌دست می‌آورند. توماس شلبی (Cillian murphy) مغز متفکر و سردسته‌ی این گروه است. آرتور شلبی (Paul Anderson)، جان شلبی (joe cole) و آیدا شلبی خواهر و برادر او به همراه خاله‌ی آن‌ها پالی‌گری (Hellen McCrory)، هسته اولیه گروه پیکی بلایندرز را می‌سازند. شروع قدرت گرفتن آن‌ها جایی است که محموله‌ای از اسلحه‌ی کشتی نیروی زمینی توسط آن‌ها ربوده می‌شود و کارآگاه چستر کمبل (Sam Neill) از طرف چرچیل (Andy Nyman) مأمور می‌شود که بدون اینکه از قدرت پلیس یا قدرت سیاسی استفاده کند، محموله کشتی را به دست بیاورند. بنابراین برای برقراری رابطه، آن‌ها نیاز به یک جاسوس دارند. جاسوسی زن که وارد کافه‌ی پیکی بلایندرز می‌شود گریس (Annabelle Wallis) نام دارد.

فیلم پینه دوز اگر شما هم از طرفداران آدام سندلر هستید بر روی لینک کلیک کنید

رابطه عاشقانه توماس شلبی

توماس شلبی با بازی کیلین مورفی

به شکل عجیبی رابطه‌ی توماس شلبی و گریس تبدیل به رابطه‌ای عاشقانه می‌شود. تنها عشق توماس شلبی تا آخر زندگی‌اش. به شکلی که حتی بعد از خواستگاری کاراگاه کمپل از گریس و جواب منفی گریس، رابطه‌ی کاراگاه و توماس شلبی وارد شکل دشمنی دیگری می‌شود که در نهایت به ازدواج و بچه‌دار شدن توماس و گریس و مرگ کاراگاه کمپل منجر می‌شود. این اتفاق قدرت پیکی بلایندرزها را بیشتر می‌کند، تا جایی که مأمور ویژه‌ی سلطنت می‌شوند.

معاملات بزرگ و قانونی، شرط بندی مسابقات اسب سواری و قاچاق ویسکی منبع درآمد پیکی بلایندرز است. در فصل دوم پیکی بلایندرز معاملات دیگری را با روس‌ها آغاز می‌کنند، در نهایت باز پیکی بلایندرز است که پیروز می‌شود اما جانِ گریس در این فصل گرفته می‌شود. بعد از مرگ گریس ضربه روحی بزرگی به توماس شلبی وارد می‌شود، اما همچنان قدرت مالی بزرگی در اختیار اوست.

کشته شدن جان، برادر تام شلبی

در فصل سوم پای شخصی فرانسوی با بازی (Adrien Brody) به میان می‌آید، که می‌خواهد تمام قدرت مالی توماس شلبی را تصاحب کند که باز هم قدرت توماس شلبی، او را پیروز می‌کند اما برادرش جان در این بین کشته می‌شود. از اینجا به بعد با آنکه شلبی جایگاه بسیار بالایی پیدا کرده، ثروت فراوانی دارد و دشمنانش را یکی پس از دیگری از بین برده و می‌تواند تا آخر زندگی با آرامش زندگی کند، اما با سلطنت وارد معامله دیگری می‌شود و در ازای جاسوسی و نابود کردن حزب کمونیسم، وارد مجلس می‌شود و نماینده‌ی شهر بیرمنگام در مجلس می‌شود.

توماس شلبی سخنوری بسیار ماهر و قهار است و می‌تواند بسیاری را با خود همراه کند، به همین دلیل اوزولد موزلی (sam Clafin) نماینده‌ای که قصد تشکیل حزب فاشیسم را دارد، توجه‌اش به توماس شلبی جلب می‌شود تا بتواند بخش دیگری از مردم را در تشکیل حزبش همراه کند. در قسمت آخر فصل پنجم که توماس شلبی قصد دارد موزلی را ترور کند و خودش رهبری حزب را به دست گیرد، مأموریتش به شکل فجیعی شکست می‌خورد و با فکر خودکشی، فصل پنجم به پایان می‌رسد.

فیلم بچه رزماری در رتبه نهم ۱۰۰ فیلم هیجان انگیز تاریخ سینما

توماس شلبی در سریال پیکی بلایندرز

او یک حفارکننده در جنگ جهانی اول بوده، که در عمق تاریکی برای کشورش تونل حفر می‌کرده و در آنجا برای دشمن عملیات بمب گذاری انجام می‌داده است. یک شخص حرفه‌ای که در دل تاریکی قرار داشته. بعد از آن دوره آدم‌های بسیاری دچار تغییرات عظیم شدند. توماس شلبی بعد از جنگ، تمام دین و مرگ و اقتدار برایش شوخی بیش نبود. زیرا جنگی با آن وسعت را دیده و لمس کرده بود. او مغز متفکر و داشتن استراتژی را راهی برای پیش بردن تصمیمات و برنامه هایش می‌دانست. در دیالوگی به برادرش آرتور شلبی می‌گوید: «من فکر می کنم و نیازی نیست شماها فکر کنید.» قدرتی که توماس شلبی از تفکرش به دست می‌آورد از هوش او سرچشمه می‌گیرد.

در فصل پنجم سریال پیکی بلایندرز جمله‌ی طلایی از او می‌شنویم که می‌گوید: «می‌خواهم آنقدر ادامه دهم تا به فردی برسم که نتوانم شکستش دهم.» توماس شلبی کاراکتری است که نمی تواند شکست از ضعیفان را تصور کند. پیروزی از قدرتمندان هم برای تامی شلبی راه و روش می‌خواهد. صبر و نترس بودن.

“توماس شلبی: می‌خواهم آنقدر ادامه دهم تا به فردی برسم که نتوانم شکستش دهم”

خط قرمز توماس شلبی

مهمترین ویژگی توماس شلبی نترس بودن است. او از مرگ نمی‌ترسد. چیزی که کاراگاه کمپل را به پرسش وا می‌دارد. سردسته‌ی گروه شرورها با اعتماد به نفس طوری پیش می‌رود که گویی از مرگ نمی ترسد!

تنها ۲ خط قرمز در زندگی تام شلبی وجود دارد: خانواده و کودکان.

هرآنچه دارد برای خانواده است و تمام تلاشش را می‌کند که کوچکترین آسیبی به کودکان نرسد. به همین خاطر هم زمانی که در خیریه کودک که در بیرمنگام افتتاح کرده بود، می‌فهمد که راهبه برای تربیت کودکان فراتر از تنبیه، کودک آزاری می‌کند، آن راهبه را به طرز ترسناکی تهدید می‌کند.

حتی زمانی که بمب جلوی دفتر تام شلبی، مأمور اطلاعات و دوست صمیمی آیدا شلبی را می‌کشد، تامی شلبی بیش از هرچیز مرگ کودک ۱۰ ساله در اطراف ماشین برایش دردناک است و در دیالوگی به آیدا شلبی میگوید:

«من اگر کار در کار خودم زیاده خواه نبودم، الان آن کودک همچنان در کوچه فوتبال بازی می‌کرد.»

آیا می‌دانستید سینمای ایران در سال ۹۸ به چه موفقیت‌هایی دست یافته است؟! اینجا بخوانید

کیلیان مورفی همان شخصی است که پیکی بلایندرز به آن نیاز دارد

توماس شلبی با بازی بسیار زیبای کیلیان مورفی ایرلندی مؤفق شده است که چهره‌ی دقیقی از تام شلبی ارائه دهد و این هنر کارگردان اثر یعنی استیون نایت است. کیلیان مورفی که در این فیلم در اکثر قریب به اتفاق پلان‌ها و سکانس‌ها نه تنها سیگار دست دارد، بلکه عمیقاً در حال کشیدن سیگار است. آماری حدود ۳۰۰۰ سیگار تا انتهای فصل دوم، (در ۱۲ قسمت) جوری که مخاطب را نگران می‌کند. و اگر بدانید که کیلیان مورفی اصلاً سیگار نمی‌کشد، شاید بیشتر تعجب آور شود اما حقیقتی که وجود دارد این است که سیگارهای کیلین مورفی در فیلم گیاهی هستند!

توماس شلبی فردی است که در دل سیاهی و تاریکی به دنیای بیرون نگاه کرده است. او در روزهای ابتدایی که پیکی بلایندرز را قدرت می‌داد، به راحتی آدم می‌کشت، زیرا در شرایط پر فشاری زیست می‌کرد. تا روزی که در فصل پنجم، زمانی که توماس شلبی وارد مجلس شده است، جاسوسی را که برای محموله‌شان دردسر ایجاد کرده است را از پای در می‌آورد. تیر خلاص توماس شلبی به گردن آن جاسوس درحالی زده می‌شود که بعد از شلیک، حال توماس به کلی بد می‌شود و حتی به آرتور برادرش نشان می‌دهد که دستانش می‌لرزد، این نشان می‌دهد که زمانی که فردی مانند توماس شلبی هم اگر در جایگاه مطمئنی قرار گیرد، دست به این جنایات نمی‌تواند بزند.

بهترین فیلم و سریال‌ها را اینجا بخوانید. وج ورد

حقیقت‌هایی درباره‌ی سریال پیکی بلایندرز

دیوید بکهام از طرفداران این سریال است، تا حدی که در شرکت تولید پوشاک کنت اند کورون (kent & curwen) که مالکیتش با دیوید بکهام است، لباسهایی برای طراحی لباس‌های این سریال اختصاص داده است. دیوید بکام در گفتگو با روزنامه انگلیسی گاردین در این باره گفته است: “من هوادار پر و پا قرص سریال پیکی بلایندرز هستم و همیشه  از این نوع لباس‌ها خوشم می‌آمده. این لباس‌ها اتوریته دارند”.

شرکت نتفیلیکس (Netflix) که در سال ۱۹۹۷ در کالیفرنیا شروع به کار کرده، تهیه کننده‌ی این سریال پر بیننده به کارگردانی استیون نایت است که از شبکه BBC 2  پخش می‌شد.

انتخاب بازیگرها در سریال پیکی بلایندرز به نظر بسیاری از منتقدان سینما بسیار بی‌نقص و دقیق انتخاب شده است و بسیاری استیون نایت را به خاطر انتخاب‌هایش تحسین کرده‌اند.

زندگی با آدم‌های شرور و خرابکار در این فیلم تجربه‌ی نابی برای مخاطب ایجاد می‌کند که شکل جذاب‌تری از داستان گویی ایجاد می‌کند. همیشه کاراکترهایی که در شکل یک نصیحت کننده و بی گناه ظاهر می‌شوند برای مخاطب جذابیت ندارند. مانند کتاب پر خواننده و پرفروش «جزء از کل» نوشته‌ی استیو تولیتز که در ایران از چاپ سی‌ام آن گذشته است؛ که آن هم خانواده‌ای را نشان می‌دهد که یکی از فرزندانشان از خلاف و جنایت در سرتاسر استرالیا معروف می‌شود. این حقیقت نشان می‌دهد که با مخاطبی مواجه هستیم که تماشای جنایت و جنگ و نابودی انسان‌ها و قتل و غارت، باعث ایجاد هیجان و علاقمندی می‌شود.

پس این فیلم در آینده در فصل ششم و هفتم با جنایت عظیم‌تر می‌تواند مخاطبان خود را راضی‌تر کند. باید منتظر ماند و دید که استیون نایت و توماس شلبی باز هم می‌توانند سورپرایزمان کنند!!!

برای پیدا کردن فیلم‌های ارزشمند تاریخ سینما  اینجا را کلیک کنید.

 

 لطفاً به این یادداشت امتیاز دهید

سریال پیکی بلایندرز ، استیون نایت

 

به این مطلب امتیاز دهید

سریال پیکی بلایندرز ؛ توماس شلبی چگونه به قدرت رسید؟
4.8 (96%) 15 votes