ساندویچ گیاهی یک حرکتِ سریع و خوشمزه

168

ساندویچ گیاهی 

امروز وقت خیلی خیلی کمی برای درست کردن غذا داشتم. توی این فکر بودم که شاید بهتره از بیرون یه غذایی سفارش بدم، که البته واقعاً دلم نمی‌خواست (من وگان هستم و رژیم گیاهخواری مخصوص به خودم رو دارم.) و بعد به ساعت نگاه کردم و نگاهی اجمالی به یخچال انداختم و فکر کردم که چه کنم بهتره ؟! شاید ساندویچ گیاهی . زمان محدوده، پس بهتره تا هرچیزی دستم میاد رو بردارم و ازش استفاده کنم تا حداقل نه غذای بیرون رو بخورم که دلم نمی‌خواد و نه این‌که گرسنه بمونم تا شب. این‌جور مواقع می‌فهمم مادرها چقدر به این چیزا توجه می‌کنند و زود اقدام می‌کنند و بهترین و با کیفیت‌ترین غذا رو در حداقل زمان حاضر می‌کنند. ولی امروز مادرم نیست و باید به سرعت هرچه تمام‌ خودم دست به اقدامی سرعتی بزنم و به همه‌ی کارهام هم برسم و برم بیرون.

سبزیجات تازه و ساندویچ گیاهی جذاب

خب…خب…خب…

یخچال مثل همیشه سرده و محتویات داخلش تازه و بوی خوبی می‌ده. از یک سری مواد غذایی که کلاً نمی‌خورم به سرعت رد می‌شم و می‌رسم به طبقه‌ی سبزیجات (افرادی که رژیم گیاهخواری دارن میدونن این طبقه از یخچال چقدر لذت بخشه). بله همون که گفتم، یه ساندویچ گیاهی دیگه، ایده‌ی جذابیه که به ذهنم می‌رسه.

کنتراست در ساندویچ گیاهی

خب… ببینم چی داریم برای ساندویچ گیاهی جذابمون، به یه… کدوی تازه که ترکیب رنگ جالبی داره، سبزی و زردی در کنار هم، پوست بسیار نرم و صیقلی در کنار نقطه اتصال با شاخه ی بوته که کمی زبرتر هست و پوشیده از پرزهای ظریف و کمی تیز. این خودش کنتراسته. نه با شدت زیاد ولی هست.

فلفل دلمه، سبزیجات رنگی دوست داشتنی

و این‌جا رو داشته باشید… فلفل دلمه. این سبزیجات بسیار دوست داشتنی که از واجبات ساندویچ گیاهی هست، با ترکیب بوی تلخ و تازه که هر بار که بو می‌کنم ناخودآگاه چشمام رو می‌بندم، نفس عمیق می‌کشم و مست می‌شم … و یه صدایی از درونم انگار به من می‌گه که تو زنده‌ای. افرادی که وگان هستن و یا رژیم گیاهخواری دارن معمولن فلفل دلمه‌ای پایه ثابت غذاهاشونه. از خواص فلفل دلمه بخوام بگم برای رشد و تقویت مو و ناخن و کم خونی خیلی مفیده. اصلاً از این فواید که بگذریم بوی این دوست داشتنی رو مگه می‌شه کسی دوست نداشته باشه. بوی خوشحالی و زندگی می‌ده. حالا اگه تو ساندویج گیاهی بیاد که دیگه نگو. پیشنهاد می‌کنم روزی ۱ بار هم که شده اگر دوست ندارید، فقط بو کنید فلفل دلمه‌ی زیبا رو که در چندین رنگ مختلف در کنار ما موجوده.

ساندویچ گیاهی رو به افراد وگان یا کسانی که رژیم گیاهخواری دارن حتما توصیه می‌کنم.
Bell pepper

 

نارنجی خاطره انگیز 

ساندویچ گیاهی رو به افراد وگان یا کسانی که رژیم گیاهخواری دارن حتما توصیه می‌کنم.
carrot

و حالا هویج، نارنجی قشنگی که قراره طعم خاطره بده به ساندویچ گیاهی جذابمون. مگه می‌شه کسی هویج ببینه و یاد جک خرگوشه نیفته؟ یا مثلاً کارتونای بچگیمون؟ یادمه بچه که بودم همیشه دوست داشتم بشینم پای کارتون آنشرلی و به موهاش زل بزنم و آرزو کنم تا یه روزی منم موهام نارنجی باشه. چقدر دنیای کودکی عجیبه با تمام خاطرات تلخ و شیرینش یه وقتایی می‌تونه خیلی دوست داشتنی باشه. مگه میشه کسی ندونه هویج برای تقویت چشم و بینایی نه تنها مفیده بلکه قندی که داره برای کسی مثل من که قند پایینی داره و وگان هست خیلی‌خیلی مفیده.

مزه با هم بودن در ساندویچ گیاهی

الآن دیگه نوبت ذرته که بره تو دل ساندویچ گیاهی جذابمون. هر باری که ذرت تازه برمیدارم، برگای محافظش رو کمی بو می‌کنم و آروم از روی دونه‌دونه‌های ذرت‌های چیده شده کنار هم برمی‌دارم و می‌رسم به الیاف نرم و نازکی که شبیه به موهای نوزاد می‌مونه، با همون نرمی و لطافت. الیافی که سوای بوی تازگی، بوی چمن‌های بهشت رو می‌ده، با طعم لطیفی که تهش شیرینیه ظریفی داره عین بافت خود الیاف. و بعد می‌رسم به دونه‌دونه‌های ذرت که انگار یه نفر با حوصله هرچه تمام نشسته و ساعت‌ها زمان صرف کرده تا بتونه با نظم کنار هم قرارشون بده و این زیبایی رو نه تنها نشونم بده بلکه بهم بچشونه و تازه بفهمم و بتونم و یاد بگیرم تا لحظه‌ها رو هم با آرامش کنار هم مزه‌مزه کنیم و لذت ببریم.

از خواصش بخوام بگم اولین نکته‌ای که داره اینه که به پر شدن صورت کمک می‌کنه و سرشار از فیبر و ویتامین‌هایی هست که برای عمل و عکس‌العمل‌های معده و روده بسیار مفید هست و جدای از این برای جلوگیری از سرطان هم بسیار مفید هست.

“یکی از مهم‌ترین خواص‌های ذرت اینه که به پر شدن صورت کمک می‌کنه و سرشار از فیبر و ویتامین‌هایی هست که برای عمل و عکس‌العمل‌های معده و روده بسیار مفید هست و جدای از این برای جلوگیری از سرطان هم بسیار مفید هست.”

ساندویچ گیاهی رو به افراد وگان یا کسانی که رژیم گیاهخواری دارن حتما توصیه می‌کنم.
corn

* اگر رژیم گیاهخواری دارید، اینجا بهتون کلی غذای گیاهی خوشمزه معرفی میکنیم.*

قارچ پر خاصیت و ساندویچ گیاهی

 افراد وگان
mushroom

مگه می‌شه ساندویچ گیاهی داشت و قارچ رو فراموش کرد. قارچ دنیای عجیبی داره، از شروع شکل‌گیری ماجرای قارچ تا روش تولید و پرورش گرفته تا غذاهای جذابی که باهاش می‌شه درست کرد و جذابیت‌هایی که انواع و اقسام قارچ‌های خوراکی داره تا مدل‌هایی که حتی من نه خوردم و نه دیدم (یکی از لذت‌های رژیم گیاهخواری و وگان همین قارچ هستش). ولی همین راحت‌ترین نوع قارج که در دسترس همه ما هست رو من خوردم بیشتر دوست دارم. البته همیشه با شستنش مشکل دارم ولی همیشه دوست داشتنیه. برای من بوی کمی داره ولی زمانی لذت می‌برم که از حجم یکم بیشترش سس درست می‌کنم و بوی اصلی اون تازه بیدار می‌شه.

از خواصش بخوام بگم مهمترین فایدش برای ما خانم‌هاست، برای تقویت و محافظت از پوست و مو و جلوگیری از سرطان و به علت کالری کمی که داره بسیار رژیمی هست و بسیار بسیار فواید دیگه‌ای داره که توی هر نوشته اشاره‌ای می‌کنم تا تکراری و حوصله‌سر بر نباشه. یکی از خصوصیات گیاهخواری و وگان اینه که باعث شده من خیلی از این سبزیجات رو بهتر بشناسم و با خواصشون بیشتر آشنا بشم.

 

از مهم‌ترین خواص قارچ میشه اشاره کرد که برای تقویت و محافظت از پوست و مو و جلوگیری از سرطان بسیار مفیده و به علت کالری کمی که داره بسیار رژیمی هست.

 

آماده کردن ساندویچ گیاهی                                  

این همه از احساساتم در مورد این سبزیجات گفتم. به نظرم کافیه. بریم سراغ اصل ماجرا، ساندویچ گیاهی جذابمون، که دارم ضعف می‌رم. چیزی که مهمه نحوه تفت و برخورد با مواده. طبق معمول اول همه رو خرد می‌کنیم بنا به تایمی که داریم (از لحاظ زیبایی) و بعد نسبت به بافت مواد با کمی روغن به ترتیبی که من، البته باز بگم من اینطور تفت رو دوست دارم و می‌تونید امتحان کنید. ترتیب من اول سبزیجاتی هست که بافت سفتی داره. پس اول از هویج و بعد به ترتیب ذرت، فلفل دلمه ای، کدو و در آخر قارچ و ادویه‌هایی که دوست داریم رو اضافه می‌کنیم (نمک، زردچوبه، آویشن، فلفل سیاه، پودر سیر).

همیشه سبز باشید و شاداب و خوشحال

جهت مطالعه یادداشت‌های دیگه از سپیده عابدی در زمینه گیاهخواری و وگان ، اینجا کلیک نمایید.

برای خوندن یادداشت‌های دیگه در مورد آشپزی، اینجا رو بخونید.

به این مطلب امتیاز دهید

ساندویچ گیاهی یک حرکتِ سریع و خوشمزه
5 (100%) 2 votes