مکمل‌های غذایی ؛ چرا و باید چگونه مصرف شوند؟

100

آیا مصرف مکمل‌های غذایی ضروری است؟

چالشی که همیشه انسان‌ با اون درگیر بوده و شاید بتوان گفت اصولاً کلیه حرکات و پیشرفت‌های بشر در راه رسیدن به بسیاری از تکنولوژی‌ها مسبب آن بوده موضوع غذا و تغذیه است. بله شاید ساده بنظر برسد ولی تأمل برانگیز است که اگر نیازهای تغذیه‌ای و گرسنگی نبود شاید کمتر موجود زنده‌ای تحرک، جستجو و پیشرفت داشت. منتها باید به این امر توجه کرد که باید چه بخوریم و نیازهای تغذیه‌ایی ما چیست؟

هر فرد بطور عادی روزانه سه وعده غذا مصرف می‌کند که با توجه به شرایط زیستی و فیزیولوژیکی هر کسی این وعده‌ها و تنوع آن‌ها متفاوت است. در گذشته به دلیل کمتر بودن جمعیت و تأمین مناسب و طبیعی مواد غذایی اکثر این مواد طبیعی‌تر و خالص‌تر بوده و بالطبع جذب و هضم بهتری نیز داشته‌اند و نیازی به مکمل‌های غذایی نبوده. اما با افزایش جمعیت و نیاز بیشتر انسان‌ها به غذا و تغییر سبک زندگی، مواد غذایی خلوص و ترکیب طبیعی خودشان را از دست داده و با اضافه شدن سموم و کودهای شیمیایی و … به آن‌ها می‌توان گفت بطور کل خاصیت اصلی کاهش یافته.

به این دلیل برای تأمین مواد مورد نیاز بدن ناگزیر به مصرف برخی مکمل‌های غذایی و … هستیم.

چرا از مکمل‌های غذایی استفاده می‌کنیم؟

از آنجایی که میزان جذب و خورده شدن ویتامین‌های مورد نیاز بدن ما پایین‌تر از حد کافی ماست و هر کس با توجه به عادات تغذیه‌ای که دارد ممکن است دچار سوء‌تغذیه باشد لازم است تنها غذا را مصرف نکنیم که بدن به فقر این مواد دچار نشود و در ادامه این فقر، آسیب‌های جسمی و حتی روانی نبینیم.

لازم است بدانید که سوء تغذیه به دلیل کم خوراکی و نبود غذا نیست؛ گاهی تغذیه ی ناصحیح و نامطلوب می‌تواند ما را دچار کمبود  مواد مورد نیاز بدنمان بکند.

پس با قاطعیت می‌توان گفت مصرف مکمل‌های غذایی ، مثلاً آهن، روی، کلسیم، ویتامین دی، امگا۳ و … تأثیر بسزایی بر عملکرد بافت‌ها و ارگان‌های بدن داشته و به بهبود اوضاع جسمی کمک شایان توجهی می‌کند.مکمل‌های غذایی و تغذیه فردی

سوالاتی متداول در مورد مقدار و زمان استفاده از مکمل‌ها

حال در ضمن توصیه به مصرف این مکمل‌های غذایی سوألاتی پیش می‌آید که باید به آن‌ها پاسخ داد و سولات مطرح شده شامل موارد ذیل است:

اول باید توجه کرد که چه مکملی بخوریم؟

دوم چه زمانی از روز مصرف کنیم؟

سوم چه مدت مصرف را ادامه دهیم ؟

چهارم با چه مقدار و دوزی این مکمل‌ها را مصرف کنیم؟

پنجم از چه سنی شروع کنیم؟

ششم چه زمان مصرف را قطع کنیم؟

هفتم زیر نظر پزشک مصرف کنیم یا خیر …

همه‌ی اینها سوألاتی‌ست که در پیام‌های بعدی برای شما به اشتراک خواهم گذاشت. پس با ما همراه باشید.

برای خواندن مطالب مرتبط با این موضوع اینجا کلیک کنید.

برای خواندن یادداشت های دیگر از پریسا عینی اینجا را کلیک کنید.

به این مطلب امتیاز دهید

مکمل‌های غذایی ؛ چرا و باید چگونه مصرف شوند؟
3 (60%) 3 votes