مکمل های غذایی ؛ چرا و باید چگونه مصرف شوند؟

417

آیا مصرف مکمل های غذایی ضروری است؟

چالشی که همیشه انسان‌ با آن درگیر بوده و شاید بتوان گفت اصولاً کلیه حرکات و پیشرفت‌های بشر در راه رسیدن به بسیاری از تکنولوژی‌ها مسبب آن بوده موضوع غذا و تغذیه است. بله شاید ساده بنظر برسد ولی تأمل برانگیز است که اگر نیازهای تغذیه‌ای و گرسنگی نبود شاید کمتر موجود زنده‌ای تحرک، جستجو و پیشرفت داشت. منتها باید به این امر توجه کرد که باید چه بخوریم و نیازهای تغذیه‌ایی ما چیست؟ مخصوصاً در جهان امروزی که خیلی از ماها برای کمبود ویتامین‌ها و مواد مورد نیاز بدنمون از مکمل های غذایی استفاده می‌کنیم.

مکمل های غذایی

هر فرد بطور عادی روزانه سه وعده غذا مصرف می‌کند که با توجه به شرایط زیستی و فیزیولوژیکی هر کسی این وعده‌ها و تنوع آن‌ها متفاوت است. در گذشته به دلیل کمتر بودن جمعیت و تأمین مناسب و طبیعی مواد غذایی اکثر این مواد طبیعی‌تر و خالص‌تر بوده و بالطبع جذب و هضم بهتری نیز داشته‌اند و نیازی به مکمل های غذایی نبوده. اما با افزایش جمعیت و نیاز بیشتر انسان‌ها به غذا و تغییر سبک زندگی، مواد غذایی خلوص و ترکیب طبیعی خودشان را از دست داده و با اضافه شدن سموم و کودهای شیمیایی و … به آن‌ها می‌توان گفت بطور کل خاصیت اصلی کاهش یافته.

به این دلیل برای تأمین مواد مورد نیاز بدن ناگزیر به مصرف برخی مکمل های غذایی (ویتامینه و مواد معدنی) و … هستیم.

چرا از مکمل های غذایی استفاده می‌کنیم؟

از آنجایی که میزان جذب و خورده شدن ویتامین‌های مورد نیاز بدن ما پایین‌تر از حد کافی ماست و هر کس با توجه به عادات تغذیه‌ای که دارد ممکن است دچار سوء‌تغذیه باشد لازم است تنها غذا را مصرف نکنیم که بدن به فقر این مواد دچار نشود و در ادامه این فقر، آسیب‌های جسمی و حتی روانی نبینیم.

لازم است بدانید که سوء تغذیه به دلیل کم خوراکی و نبود غذا نیست؛ گاهی تغذیه ی ناصحیح و نامطلوب می‌تواند ما را دچار کمبود  مواد مورد نیاز بدنمان بکند.

پس با قاطعیت می‌توان گفت مصرف مکمل های غذایی ، مثل آهن، روی، کلسیم، ویتامین دی، امگا۳ و … تأثیر بسزایی بر عملکرد بافت‌ها و ارگان‌های بدن داشته و به بهبود اوضاع جسمی کمک شایان توجهی می‌کند.مکمل‌های غذایی و تغذیه فردی

بیشتر بخوانید: بهداشت برای همه هدف اصلی سازمان بهداشت جهانی

سوالاتی متداول در مورد مقدار و زمان استفاده از مکمل‌ها

حال در ضمن توصیه به مصرف این مکمل های غذایی (Vitamins & Supplements Center) سوألاتی پیش می‌آید که باید به آن‌ها پاسخ داد و سوألات مطرح شده شامل موارد ذیل است:

  1. باید توجه کرد که چه مکملی بخوریم؟
  2.  چه زمانی از روز مصرف کنیم؟
  3. چه مدت مصرف را ادامه دهیم ؟
  4. با چه مقدار و دوزی این مکمل‌ها را مصرف کنیم؟
  5. از چه سنی شروع کنیم؟
  6. چه زمان مصرف را قطع کنیم؟
  7. زیر نظر پزشک مصرف کنیم یا خیر …

همه‌ی این‌ها سوألاتی‌ست که خیلی از شماها با آن روبه‌رو هستید و بدن شما به ویتامینه و مواد معدنی نیاز دارد. در یادداشت‌های بعدی سعی می‌کنم به این پرسش‌ها پاسخ دهم.

یادداشت‌های دیگر از پریسا عینی را در این صفحه دنبال کنید.

اگر علاقمند به یادداشت‌های ما در زمینه بهداشت هستید از اینجا می‌توانید به آن‌ها دسترسی داشته باشید.

“لطفاً به این یادداشت امتیاز دهید.”

ویتامینه و مواد معدنی

به این مطلب امتیاز دهید

مکمل های غذایی ؛ چرا و باید چگونه مصرف شوند؟
3 (60%) 3 votes