آلبوم «دور» اثری از ماکان اشگواری

126

آلبوم «دور»

«دور» اولین آلبوم رسمی ماکان اشگواری است. که حاصل همکاری با چندین نوازنده چیره دست از جمله امیر صارمی، کریستف رضایی، سردار سرمست و بردیا کیارس می­‌باشد.

ماکان اشگواری

ماکان اشگواری متولد تهران است و پیش از این به عنوان سرپرست و تنظیم کننده، آلبوم کماکان از گروهی به همین نام به خوانندگی مهدی ساکی را روانه بازار کرده بودند. آلبوم «دور» اولین آلبوم مستقل وی است که چند سال پیش با همکاری امیر صارمی آن را منتشر کرد.

ماکان اشگواری از آن دسته هنرمندانی­ است که فضای کاری او را تا حدود خیلی زیادی به کارهای “ابراهیم منصفی” و “سهیل نفیسی” که هر دو موسیقی بومی جنوبی درون مایه اصلی کارهایشان هست شبیه می‌­دانند.

این شباهت می‌­تواند بیشتر در بخش وکال باشد. ادای واژه ها از سوی خواننده، اغلب به صورت صامت می‌باشد. ماکان از آن دسته از خوانندگانی است که در خواندن، بر گام تسلط خوبی دارد و از طرفی احساس را فدای تکنیک نمی‌کند. شاید نتوان قالب خاصی برای موسیقی ماکان تعریف کرد. خواننده از هر ژانری، قسمت­های مورد علاقه خود را مانند پازلی دور هم چیده است و آلبوم «دور» را متولد کرده است.

«دور» تلفیقی از موسیقی جز با پاپ

شاید در مورد «دور» بتوان گفت آلبومی­ است که بیشتر به سمت موسیقی پاپ-جز گرایش دارد. تک نوازی گیتار کلاسیک در بعضی قطعات به ترکیب آن، رنگ موسیقی کلاسیک هم اضافه می­‌کند. هر چند فضای غالب بر آلبوم موسیقی پاپ است. آلبوم با قطعه­‌ی «کنارم باش» شروع می­‌شود. قطعه­‌ای که در عین سادگی از چند آرپژ گیتار که مدام تکرار می‌­شود ساخته شده است با شعری که خود ماکان اشگواری بر آن سروده است. در این قطعه خواننده به صورت راوی از معشوق خود عشق را طلب می­کند و از کم و کاستی­‌ها و ضعف­‌های خود سخن می­‌گوید.

اگرچه آهنگ گام بلند و کوتاهی ندارد و کلمات از سوی خواننده به صورتی ادا می­‌شوند که گویی خواننده دارد نوشته‌­ای را از روی متن می­‌خواند اما با فضای کلام و موزیک بسیار همخوانی دارد. آلبوم با این ترک شروع می­شود. انگار خواننده قصد دارد با همان ترک اول شنونده را با فضای آلبوم خود آشنا سازد. مساله­‌ای که با چند بار گوش دادن به آلبوم بهتر می­‌توان با آن آَشنا شد.

یکی دیگر از قطعات آلبوم که توامان موسیقی جز و بالکان اروپای شرقی در تار و پود آن مشاهده می­‌شود قطعه­‌ی دوم آلبوم یعنی «فرشته­‌ها» می‌­باشد که یکی دیگر از قطعات موفق آلبوم به شمار می‌­آید.

نکته جالب در مورد آلبوم خود قطعه «دور» این است که تنها موزیک بدون کلام آلبوم می­‌باشد. این آهنگ بر اساس ملودی بختیاری ساخته شده و آلبوم هم با همین نام، نامگذاری شده است.

ترانه‌های ماکان اشگواری

یکی از نکات مثبت آلبوم، ترانه­‌هایی می‌­باشند که خود ماکان اشگواری سروده. اکثر ترانه­‌ها به صورت محاوره­‌ای و ساده هستند. در عین حال که ترانه‌ها به زبان امروزی که در کوچه و خیابان هر روز می­‌شنویم بیان شده­‌اند اما ترانه‌­هایی هستند که قابل تامل و اندیشه می­‌باشند و به شنونده جدی موسیقی اجازه فکر کردن می­‌دهند و خود را با آن همراه و درگیر می‌­سازند.

قطعه “طعنه” از شجریان تا ماکان اشگواری

به نظرم ماکان اشگواری در این آلبوم جسارت خود را با ساختن قطعه «طعنه»به ما نشان ­می­‌دهد. پیش از این، ترک «طعنه» که شعر آن سروده شوریده شیرازی می­‌باشد توسط محمدرضا شجریان اجرا گردیده است. هر چند که موسیقی و تنظیمی که ما در این آلبوم از این ترک می‌شنویم کاملا با نسخه پیشین آن متفاوت می­‌باشد اما ناخودآگاه به شنونده حس مقایسه دست می­‌دهد هرچند که کار اشتباهی باشد.

ماکان از این امتحان موفق بیرون آمده است چرا که بدون تاثیر از نسخه قبلی، ما را با اثری متفاوت همراه می­‌سازد که امضای خود او پای موزیک نوشته شده است. گروهی به نام کجکول هم این کار را از ماکان اشگواری کاور کرده است.

امیر صارمی، سردار سرمست و کریستف رضایی مغزهای متفکر گروه

اکثر اشعار آلبوم، سروده خود ماکان اشگواری می­‌باشند به همراه ترانه­‌هایی از ابراهیم منصفی، ناظم حکمت، عارف قزوینی، شوریده شیرازی، رسول یونان و ثمین باغچه‌­بان. در بخش آهنگسازی تقریبا تمامی کارها مشترکا از ماکان اشگواری و امیر صارمی می­‌باشند به جز «گنجیشک من» که علاوه بر ترانه که از ثمین باغچه‌­بان است آهنگسازی را هم خود ماکان اشگواری انجام داده است.

«نهنگ» هم از ابراهیم منصفی می­‌باشد. سردار سرمست هم دو ترانه «طعنه» و «قصه را…» علاوه بر نوازندگی در آن‌ها، آهنگسازی کرده است. در بخش تنظیم هم کریستف رضایی در کنار ماکان اشگواری و امیر صارمی نقش داشته است.

پ.ن: در نگاه کلی آلبوم را می‌­توان یکی از کارهای موفقی دانست که در این چند سال اخیر در ژانر خود به بازار آمده است.
پ.ن ۲: شاید یکی از نقات ضعف آلبوم که می­‌توان به آن اشاره کرد نزدیک بودن ریتم و فضای تمامی آهنگ­های آلبوم به یکدیگر باشد. این موضوع می­‌تواند برای گوش شنونده یکنواخت و خسته کننده باشد.
پ.ن ۳: قطعات «کنارم باش»، «فرشته­‌ها»، «عقب تر»، «قصه را….»، «طعنه» و «ابر» جزو کارهای خوب آلبوم هستند.

 

 

به این مطلب امتیاز دهید

امتیازدهی