معرفی رشته مهندسی معماری از نگاه یک طراح لباس

494

معرفی رشته معماری از نگاه یک طراح لباس

 

هانیه هستم فارغ التحصیل رشته کارشناسی معماری از دانشگاه صنعتی جندی‌شاپور دزفول. بعد از فارغ‌التحصیلی از رشته مهندسی معماری ، تحصیلاتم رو در تهران از طریق آموزشگاه‌های آزاد در رشته طراحی لباس ادامه دادم.

فضای تحصیل رشته مهندسی معماری

رشته مهندسی معماری در واقع یک فضای میان رشته‌ای داره. یعنی دقیقاً یک موضوع خاص نیست. ما اینجا با ریاضیات و منطق و محاسبات درگیریم. از لحاظ هنری و سبک بررسی می‌شیم و سبک خودمون رو پیدا می‌کنیم. با کارهای گروهی و سفرها در اجتماع و فرهنگ‌های مختلف هستیم و اینجوریه که می‌تونیم کم‌کم معماری رو یاد بگیریم.

رشته منهدسی معماری

بیشتر بخوانید: آشنایی با رشته طراحی صنعتی از دید یک دیزاینر حرفه‌ای

چرا من معماری رو دوست دارم

من رشته معماری رو برای جنبه‌های مختلف و متنوعش دوست دارم. خصوصاً بخش طراحی و خلاقیتش رو. بخش آموزش هنری این رشته خیلی قویه. دقیقاً هم بخاطر همین موضوع به سمت طراحی لباس گرایش پیدا کردم. شاید فکر کنید که خب به هرحال تغییر رشته دادی ولی این دقیقاً همونجایی بود که باید میومدم. اگه معماری رو انتخاب نمی‌کردم هرگز به سمت طراحی لباس هم نمی‌رفتم و متوجه نمی‌شدم که در این زمینه استعداد و علاقه دارم.

رشته معماری در دانشگاه 

تحصیلات آکادمیک در این رشته بیشتر از چیزی که تصور میشه در آموزش تأثیرگذاره. مخصوصاً اگه در یک مرکز معتبر و قابل قبول تحصیل کنید.

من بخش‌های عملی این رشته پیدا کردن و کشف کردن راه حل‌های جدید رو خیلی دوست دارم. یاد گرفتن از نمونه‌های معماری برجسته دنیا جذاب‌ترین قسمت آموزش این رشته هست که هیچ وقت هیچ انتهایی نداره.

البته از این قسمت هم نباید غافل بشیم که من بهترین دوستانم رو در این مقطع از زندگیم پیدا کردم. بدون شک کسایی که بشه با اون‌ها سفر رفت، تلاش کرد، غصه خورد و خوشحال بود بهترین آدم‌های زندگی هرکسی می‌تونن باشن!

بیشتر بخوانید: رشته معماری ؛ آنچه هست و آنچه که نمی‌دانید

رشته مهندسی معماری به درد چه آدم‌هایی میخوره

رشته مهندسی معماری

اگر آدمی هستید که پشت میز بودن و زندگی روتین و حرف شنوی از دیگران براتون نهایت کاره هرگز سراغ رشته معماری نرید.

برعکس اگه دوست دارید با دست‌ها و فکرتون کارای خارق‌العاده انجام بدید و حتی اگه از انجام دادن کارهای کوچیک‌تون به روش‌های متفاوت لذت می‌برید احتمالاً از رشته معماری هم خوشتون میاد.

مهم ترین تأثیرات معماری در دنیای امروز

خوشبختانه در دنیای امروز ساختمان‌ بخش مهمی از زندگی ما رو در بر می‌گیره. چه به صورت استفاده بهینه از مکان و وسایل و امکانات به کمک علم و تکنولوژی که پر طرفدارترین‌ها هستند و چه به صورت استفاده از مهارت و دانش معماری برای آموزش و پرزانته فضاهای بهتر برای زندگی بشر. بنابراین به عقیده من رشته معماری اتفاق‌های بزرگی رو در دنیای امروز رقم زده.

در کشور خودمون هم معمارهایی مثل کامران دیبا و هوشنگ سیحون رو داشتیم که جزو بهترین‌های ایران و شاید جهان هستند.

بیشتر بخوانید: رشته مدیریت صنعتی را می‌شناسید؟

رشته معماری

جایگاه اجتماعی و آینده شما 

حقیقتاً در کشوری که امروز داریم شاید پیشرفت چشم‌گیری رو نتونم برای این رشته، برای همه افراد متصور بشم. چون امکانات محدود و دانش و‌ مهارت خیلی از افراد سطحی شده.

اما باز هم معتقدم اگر تلاش و اندکی استعداد داشته باشیم قطعاً آینده خوب و درخشانی رو خواهیم داشت. این آینده درخشان برای هرکسی که مهارتی داشته باشه هست و چه رشته‌ای بهتر از رشته معماری که انواع مهارت‌ها در اون وجود داره.

پس علی‌رغم همه محدودیت‌ها، فرصت‌های بسیاری هم در معماری وجود داره.

شخصیتی که دانشجو بودن در معماری از من ساخت بسیار متفاوت با عینک گرد و موی فر و لباس گشادیه که به تصور خیلی از افراد معمارها و هنری‌ها دارن. من در رشته معماری تونستم خودم رو پیدا کنم و خودم رو بسازم. مهم‌ترین توضیحی که می‌تونم بدم اینه که دنیای خودم رو خیلی بهتر از قبل شناختم و این مسئله برای من بسیار ارزشمند هست.

بیشتر بخوانید: ویژگی‌های معماری ایرانی ؛ نوار شمالی

اوضاع شغلی رشته مهندسی معماری

شغل معماری و به طور کلی طراحی، متأسفانه هنوز به قدر کافی بین همه افراد به درجه اهمیت خودش نرسیده. وقت و زمان دادن برای طرحی تقریباً فقط برای خود طراح ارزشمنده. این قسمت، کار رو کمی سخت میکنه. ممکنه بارها و بارها طراحیتون رو تغییر بدید. روزهای زیادی زمان بذارید و آخر سر همه‌ش راهی سطل آشغال بشه. حتی اگر به نظر خودتون بهترین کار دنیا باشه، هفته بعد که بهش نگاه می‌کنید ممکنه از این همه کار ناشیانه خندتون بگیره!

این روند از روزی که دانشجو بشید تا آخرین روز کاری همراهتون خواهد بود.

یادداشت‌های جذاب هنر ما رو اینجا دنبال کنید

برای آشنایی دقیق‌تر 

هر راهی بدی‌ها و خوبی‌های خودش رو داره. به نظرم بهترین روش برای آشنا شدن با این رشته شنیدن صحبت و تجربه کسانیه که این راه رو رفتن. پس اگر به رشته معماری علاقه دارید، پیش از هر تصمیمی یه معمار پیدا کنید و حسابی باهاش گپ بزنید.

در پایان

این رو باید بگم که راجع به طراحی لباس صحبتی نکردم به علت اینکه این رشته برای خود من هم بسیار تازه هست و هنوز تجربه کافی در اون ندارم. اما در همین مدتی که گذشته، ارتباط خیلی نزدیکی رو با رشته معماری چه از لحاظ روند آموزشی و چه محیط آموزش و فضای کاری احساس کردم. تقریباً تمام مهارت‌هایی که در رشته معماری آموزش دیدم در رشته طراحی لباس هم کاربرد دارند. این مسئله باعث خوشحالی و خوشبختی منه که راهم رو درست انتخاب کردم.

براتون آرزوی انتخاب‌های درست و آینده درخشان دارم.

برای آشنایی با دیگر رشته‌های تحصیلی، پرونده معرفی رشته‌های تحصیلی را ببینید.

اگر علاقمند به مد و فشن هستید می‌توانید در اینجا دنبال کنید.

نویسنده: هانیه موسوی

وج ورد

به این مطلب امتیاز دهید

معرفی رشته مهندسی معماری از نگاه یک طراح لباس
4.5 (89.33%) 30 votes