بهینه سازی مصرف انرژی در ساختمان در نگاهی به معماری بومی ایران

776

بهینه سازی مصرف انرژی در ساختمان ، از دیروز تا امروز

من زهرا حسینی، دانشجوی کارشناسی ارشد معماری می‌خواهم با شما از تازه‌ترین اطلاعات معماری و روش‌های بهینه سازی مصرف انرژی در ساختمان بگویم.

بهینه سازی مصرف انرژی در ساختمان

پس از انقلاب صنعتی به دلیل رواج مصرف‌گرایی میزان مصرف انرژی در جهان افزایش پیدا کرد و بعد از مدتی محققین فهمیدن که ما در زمان کمی مقدار زیادی از ذخایر انرژی زمین رو استفاده کردیم و اگه اینطور پیش بره چیزی برای آیندگان باقی نمی‌مونه و همینطور طبیعت را به زودی نابود خواهیم کرد.

مقدار زیادی از این انرژی یعنی  ۴۰ درصد حجم انرژی مصرفی مربوط به سرانه ساختمان‌هاست. یعنی بخش زیادی از این انرژی در همین ساختمان‌ها مصرف میشه پس باید فکری به حال مصرف بهینه انرژی در ساختمان‌ها کنیم.

اخیراً مباحث انرژی در ساختمان‌ها از بخش‌های پر طرفدار معماری شده. از دلایل مهم شدن این مبحث بالا رفتن قیمت حامل‌های انرژی و آسیب کمتر رساندن به محیط زیست هست. البته در کشور عزیز ما توجه کمتری به این مسئله میشه و شاید دلیلش هم ارزانی حامل‌های انرژی نسبت به کشورهای دیگر هست.

خب حالا ما چطور میتونیم مصرف انرژی را در ساختمان ها بهینه کنیم؟

بهینه سازی مصرف انرژی

راه‌های پیش روی ما طراحی درست ساختمان‌ها، تغییر الگوی مصرف، استفاده از متریال‌های نوین و تأمین انرژی از راه‌های طبیعی است.

گذشتگان ما خیلی خوب این کار رو بلد بودن با توجه به طراحی بومی بر اساس اقلیمی که در اون زندگی می کردند. اما امروز اصول طراحی و ساخت ساختمان‌ها ارتباط کمتری با بوم و اقلیم دارد.

در گذشته‌های نه چندان دور توجه بیشتری به آب و هوای منطقه ای که در آن ساختمان ساخته میشد وجود داشت و نتایجی که ما امروزه می‌بینیم حاصل سعی و خطای سال‌های متمادی است

مثلاً خانه‌های شمال کشور با خانه‌های یزد تفاوت داره یا هر دوی این‌ها با خانه‌های تبریز متفاوتند و این اتفاقی نیست، بلکه اساس طراحی ساختمان‌ها در مناطق مختلف با یکدیگر تفاوت‌های جدی داشته. برای مثال در تبربز سقف‌ها صاف ساخته می‌شوند، در شمال کشور سقف‌ها را شیبدار می‌ساختند و در مناطق کویری از گنبدی استفاده می‌کردند.

راهکارهای نوین

حالا ما با ساختن ساختمان‌هایی که چنین خصوصیاتی ندارند باعث برهم خوردن آسایش حرارتی می‌شویم. یعنی مصرف انرژی بیشتر، برای مثال باید تمام ساعات روز در تابستان کولر گازی رو روشن نگه داریم تا احساس آسایش کنیم. راه دیگه‌ای که داریم استفاده از روش‌های جدید هست. برای مثال توجه به پوشش ساختمان، پنل‌های خورشیدی برای تولید برق مورد نیازمان، دیوارهای سبز، شیشه‌های نوین، مصالح ساخت جدید که می‌توانند مصرف انرژی را بهینه کنند.

یادداشت‌های دیگه توی زمینه معماری رو اینجا دنبال کنید.

یادداشت‌های زهرا حسینی رو اینجا بخوانید.

“لطفاً به این یادداشت امتیاز دهید”

بهینه سازی مصرف انرژی در ساختمان

به این مطلب امتیاز دهید

بهینه سازی مصرف انرژی در ساختمان در نگاهی به معماری بومی ایران
5 (100%) 4 votes