چرا من دست‌پخت خوشمزه‌ای دارم؟

404

آشپزخونه من قلمرو من است.

آشپزخونه برام حکم قلمرویی رو داره که من حاکمش هستم. میتونم قواعد و قوانین رو نادیده بگیرم و توی دستورات آشپزی دست ببرم. هر جور که دلم میخواد تغییرشون بدم.

من اون حاکمی هستم که به محض پیشنبد بستن تبدیل میشم به مادام کوری و با قاطی کردن مواد غذایی مختلف حس کیماگری رو پیدا میکنم که بی صبرانه منتظر نتیجه ی آزمایشاتش هست.

به نظرم آشپزی کردن نباید فقط برای رفع گرسنگی و لذت آنی باشه. باید به آشپزی به چشم یه هنر نگاه کرد که با ظرافت و آگاهی مواد غذایی رو باهم مخلوط میکنه. عطر و طعم هر غذا میتونه ما رو در لحظه تبدیل به یک آدم دیگه بکنه. لبخند به لبمون بیاره و امید تو قلبمون.

آشپزی شاید درمانی برای روانی‌ها!

به نظرم تو کلینیک‌های روان‌درمانی باید یه آشپزخونه باشه برای بیمارها. مثلاً بیمارایی که عصبی هستن خمیر نون درست کنن و با ورز دادن تنش‌هاشون کم بشه. بیمارای عجول رو بشونن پای پیچیدن دلمه. بیمارای دلشکسته و عاشق، کوکی درست کنن و بیمارای تنها، کتلت درست کنن. بوی کتلت یه حسهایی رو در آدم زنده میکنه که عصر ماشین آلات فلزی داره از یادمون میبره.

نمی‌خواهم جهان بی کتلت را!

در مورد کتلت با اطمینان میگم که نسل به نسل مزشون داره بد میشه. چون همه میگن کتلت‌های مادرمون خوشمزه‌تر بود و یه مزه ی به خصوصی داشت. البته من در مورد کتلت براتون یه یادداشت نوشتم که میتونید اینجا بخونیدش.

براش غذا درست کنید.

یه چیز دیگه هم می‌تونم با اطمینان بگم، اینکه اگه برای کسی که  دوستش داری غذا درست کنی اون غذا خوشمزه‌تر میشه انگار عشق از سرِ انگشتات لیز میخوره میره توی غذا. انگار مواد غذایی سیگنالاتو میگیرن و عطرشون چند برابر میشه. پس همیشه با عشق آشپزی کنید و  برای عشقتون آشپزی کنید.

غذا خیلی داستان درازی دارد.

فرهنگ‌ غذایی هر کشوری جز میراث فرهنگی اون کشور محسوب میشه. غذا یه واژه ی فارسی هست که از « گزا » به معنی انرژی‌زا میآد.

قدیمی‌ترین سند تاریخی آشپزی در ایران برمیگرده به افسانه ها از زمان ضحاکِ ماردوش. نکته جالب اینکه آشپزها باعث نجات جون کلی پسر نوجوان شدن. خودتون می‌دونید که ضحاک هر روز مغز دوتا پسر نابالغ رو برای مارهای رو دوشش از آشپزهاش میخواست. تا اینکه آشپزها تصمیم گرفتن هر روز مغز یک پسر رو با مغز یک گوسفند مخلوط کنند تا اقلاً یک پسر کمتر کشته شود. باقی قصه رو هم خودتون بلدید، اگر هم بلد نیستین، لطفاً بخونیدش.

آشپزخونه قلب هر خونه است. مراقب قلب خونه هاتون باشید.

و برای اینکه خوب بتپه غذاهایی که درست کردنش عشق و زمان میخواد رو بیشتر درست کنید.

به این مطلب امتیاز دهید

چرا من دست‌پخت خوشمزه‌ای دارم؟
5 (100%) 1 vote