راز داشتن یک دست پخت خوشمزه به نظر شما چیه؟

900

راز داشتن یک دست پخت خوشمزه 

آشپزی کردن و درست کردن یک غذای خوشمزه یکی از کارهای لذت بخش زندگی منه. نمی‌دونم شما هم این حس رو دارید یا نه؟ جوری که توی فامیل همه زمانی که مهمونی میخوان بدن از من انتظار کمک دارن و میگن که تو دست پخت خوشمزه ای داری. هرکسی برای دست‌ پخت خوبش رمز و رازهایی داره، من توی این یادداشت راز داشتن یک دست پخت خوشمزه به شما خواهم گفت.

شیرینی نخود چی محصول مشترک من و مامانم ؛ این یادداشت رو از دست ندید.

زار داشتن یک دست پخت خوشمزه

آشپزخونه من قلمرو من است

آشپزخونه برام حکم قلمرویی رو داره که من حاکمش هستم. می‌تونم قواعد و قوانین رو نادیده بگیرم و توی دستورات آشپزی دست ببرم. هر جور که دلم می‌خواد تغییرشون بدم.

اگر بخوام از راز داشتن یک دست پخت خوشمزه پرده بردارم باید بگم که من اون حاکمی هستم که به محض پیشنبد بستن تبدیل میشم به مادام کوری و با قاطی کردن مواد غذایی مختلف حس کیمیاگری رو پیدا می‌کنم که بی‌صبرانه منتظر نتیجه‌ی آزمایشاتش هست و اکثر اوقات نتیجه آزمایش همراه با مؤفقیته به‌همین خاطر بی‌راه نگفتم اگه بگم که من دست پخت خوشمزه ای دارم.

به نظرم آشپزی کردن نباید فقط برای رفع گرسنگی و لذت آنی باشه. باید به آشپزی به چشم یه هنر نگاه کرد که با ظرافت و آگاهی مواد غذایی رو باهم مخلوط می‌کنه تا یه غذای خوشمزه درست بشه. عطر و طعم هر غذا می‌تونه ما رو در لحظه تبدیل به یک آدم دیگه بکنه. لبخند به لبمون بیاره و امید تو قلبمون و به نظرم داشتن دست پخت خوشمزه و درست کردن یه غذای خوشمزه یکی از موهبت‌های الهیست.

خورشت قورمه سبزی ؛ ممکنه کسی این غذا رو دوست نداشته باشه؟

آشپزی شاید درمانی برای روانی‌ها!

دست پخت خوشمزه

به نظرم تو کلینیک‌های روان‌درمانی باید یه آشپزخونه باشه برای بیمارها. مثلاً بیمارایی که عصبی هستن خمیر نون درست کنن و با ورز دادن تنش‌هاشون کم بشه. بیمارای عجول رو بشونن پای پیچیدن دلمه. بیمارای دلشکسته و عاشق، کوکی درست کنن و بیمارای تنها، کتلت درست کنن. بوی کتلت یه حس‌هایی رو در آدم زنده میکنه که عصر ماشین‌آلات فلزی داره از یادمون میبره.

نمی‌خواهم جهان بی کتلت را!

در مورد کتلت با اطمینان می‌گم که نسل به نسل مزشون داره بد میشه. چون همه می‌گن کتلت‌های مادرمون خوشمزه‌تر بود و یه مزه‌ی به‌خصوصی داشت. البته من در مورد کتلت براتون یه یادداشت نوشتم به نام معجزه کتلت که می‌تونید اینجا بخونیدش.

براش غذا درست کنید

یه چیز دیگه هم می‌تونم با اطمینان بگم، اینکه اگه برای کسی که دوستش داری غذا درست کنی اون غذا خوشمزه‌تر می‌شه. انگار عشق از سرِ انگشتات لیز می‌خوره میره توی غذا. انگار مواد غذایی سیگنالاتو می‌گیرن و عطرشون چند برابر میشه. پس همیشه با عشق آشپزی کنید و برای عشقتون آشپزی کنید و اینو بگم که داشتن دست پخت خوشمزه خیلی جاها می‌تونه به کارتون بیاد.

خوراک سبز گیاهی غذایی با طعم آرامش برای خواندن مطلب بر روی لینک قرار داده شده کلیک کنید.

غذا خیلی داستان درازی دارد

فرهنگ‌ غذایی هر کشوری جزء میراث فرهنگی اون کشور محسوب می‌شه. غذا یه واژه ی فارسی هست که از « گزا » به معنی انرژی‌زا میاد.

قدیمی‌ترین سند تاریخی آشپزی در ایران برمی‌گرده به افسانه‌ها از زمان ضحاکِ ماردوش. نکته جالب اینکه آشپزها باعث نجات جون کلی پسر نوجوان شدن. خودتون می‌دونید که ضحاک هر روز مغز دوتا پسر نابالغ رو برای مارهای رو دوشش از آشپزهاش می‌خواست. تا اینکه آشپزها تصمیم گرفتن هر روز مغز یک پسر رو با مغز یک گوسفند مخلوط کنند تا اقلاً یک پسر کمتر کشته شود. باقی قصه رو هم خودتون بلدید، اگر هم بلد نیستین، لطفاً بخونیدش. داستان ضحاک ماردوش.

آشپزخونه قلب هر خونه است. مراقب قلب خونه‌هاتون باشید.

پرونده بزرگ آشپزی ما رو از دست ندید!!!

یادداشت‌های دیگر از زری صیدمحمدی رو اینجا دنبال کنید.

“لطفاً به این یادداشت امتیاز دهید”

غذای خوشمزه

 

 

به این مطلب امتیاز دهید

راز داشتن یک دست پخت خوشمزه به نظر شما چیه؟
5 (100%) 2 votes